O zahradě

O zahradě https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140867/bmid_o-zahrade-uoH-140867.jpg 5 235 62

Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem: mistrem v malbě labyrintu uliček starého města, zešeřelých zákoutí a oprýskaných zdí, ale i rozpálených žlutých pouští či zelenkavého podmořského světa - tedy fantazií, které běží hlavou malému Františkovi. (...) Poetický a okouzlený příběh, který se klene nad celostránkovými obrázky tónovanými do teskných, podzimních barev, má jasný dramatický oblouk: je strohý, ale sevřenost je jeho předností. (...) A ten nádherný výlet, který Františkovi buď pouze proběhne hlavou, anebo jej opravdu prožije, je radost na stránkách sledovat. Nejen pro dětského čtenáře.... celý text

Karolína18
Karolína18
07.02.2024 5 z 5

To byla taková nádhera! Myslím, že Čech ani nic jiného neumí. Moc jsem si užila číst o snovém světě, který se většinou otevírá jen dětem a jejich očím. Nádherné popisy plné fantazie, které musí každého čtenáře přenést do jiných končin. Nadpozemské čtení. Zároveň tam byla opravdu popsána ta krutá realita, že lidé ztrácí možnost vidět i to neviditelné, dospějí, spěchají, zmizí, ale svět plný dobrodružství zůstává, ať jej vidíme, vnímáme, nebo jsme moc zaměstnáni pozemskými starostmi. Nesmíme pospíchat, abychom vše, co život nabízí, viděli. Tolik mi to připomínalo Ajvazovo Druhé město, jenom v dětském hávu. Nejvíce se mi líbilo přirovnání: „... najednou si připadal stejně zakutálený jako ona (zelená kulička z dětství).“
A ta hra barev? Vše z toho vnímám, jak se svět proměňuje, co se změnilo, co už není.

adela2316
adela2316
08.10.2023 5 z 5

Tolik dobrodružství v jedné knize! Těším se na večerní čtení snad ještě více než děti. Chodím do knihovny s jasným cílem- vrátit se aspoň s jednou knihou od pana Čecha.
O zahradě je krásná, i když trochu sentimentální kniha, plná nádherných ilustrací rozvíjejících nejen dětskou fantazii.

tatjana1737
tatjana1737
03.08.2023 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILER !!!

První 3/4 knihy se mi neskutečně líbily a říkala jsem si, že každý z těch obrazů si zaslouží, abych se u něj zastavila, přičemž šeptající štuková znamení se mi líbila snad nejvíc. (Dala bych ruku do ohně za to, že se jedná o skutečná domovní znamení!) Když jsem knížku prohlížela s dětmi, ať šlo o nejstaršího nebo o ty malé, shodně začaly počítat schody, kterých se František z knížky nemohl dopočítat. Devítileťák se ptal, zda se město skutečně změnilo v podmořský svět, a nejmenšího zajímalo, kde je ta babička, co vyprávěla o dívce z obrazu, a proč je velryba zelená. Nejstarší se rozhořčil, když viděl pařez u božích muk a asfaltku se značkami, prostřední řekla, že město se jí nelíbí. Příběh jako takový nepochopil žádný z nich, jen dcerka se ptala, jak je možné, že se zahrada proměnila, když předtím byla stará a ošklivá. I proto, že mám doma Františka, který zatím vidí tygry, létající lodě a bezedné studny, všímá si šipek na zdech a byl by ochoten bez váhání jít hledat poklad, dávám jednu hvězdičku dolů za to, jak to v knize dopadlo s Františkem z příběhu.

zandu
zandu
12.02.2023 5 z 5

Snové... krásné...

IVANA0123
IVANA0123
07.01.2023 5 z 5

Potřebovala jsem zklidnit a zpomalit a knihy Pavla Čecha jsou na to ideální. Jeho knihy nečtete, do nich se ponoříte, vypnete hlavu a hledáte v jeho obrázcích, co vše je v nich ukryto. Vykreslený je každý list, lampa, odloupnutá omítka, ptačí hnízdo v koruně stromu...A mnohem mnohem víc objevíte, když si s otáčením stránek dáte na čas. Nebo se touláte křivými uličkami a nekonečnými schodišti starého města s malým Františkem a snažíte se spolu najít dvířka do tajemné zahrady. Prostě se necháte unášet krásnými obrázky a milým příběhem.
Myslím, že je škoda, že jsou tyto knihy v dětských odděleních a často tak utečou dospělým čtenářům, protože těm mají taky rozhodně co říct. Já je miluju a jsou mojí srdcovkou. Doporučuji, jako vždy 5*.
(1/23)

koudja
koudja
24.12.2022 5 z 5

Jak je důležité neslevit v dospělosti z dětského života…

kopeceli
kopeceli
06.11.2022 5 z 5

Kniha o tom, co je v dětství důležité, co dospělému mnohdy uniká, ale ve stáří se i nevědomky může předat nebo umožnit.
Pavel Čech - jeho ilustrace a myšlenky jsou v mém srdci.

86_luca
86_luca
13.10.2022 5 z 5

To jsem se zase jednou dojala. Takové smutné téma toho, co je v našem životě nevyhnutelné, a tak lehce napsané, doplněné těmi nejkrásnějšími ilustracemi. Věřím, že každý máme "svou zahradu". Myslela jsem, že by šla i jako kniha pro děti (teprve druhá zkušenost s tímto Umělcem a O čertovi se 4letému synovi fakt líbila), ale nesetkala jsem se s úspěchem. U mě ale rozhodně ano, stále na ni musím myslet. Nevím, jestli víc ocenit příběh nebo ilustrace. Ta kniha je jedním slovem "ACH"! Na delší podzimní večery rozhodně doporučuji.

Leona333
Leona333
10.06.2022 5 z 5

,,Děti neznají ani minulost, ani budoucnost a - co nám dospělým se stává zřídka - užívají přítomnost."
Jean de La Bruyere

Číst tuhle knížku, je jako ,,plout na bělostném obláčku." Tak snadno vás dokáže svým obsahem pohltit a i povznést do míst, na které jsme v dospělosti skoro už zapomněli. Do míst fantazií, očekávání, toužení a skrytých přání...
To vše jsem v knize Františkovi záviděla, zároveň i moc přála...

Jarka_rybář
Jarka_rybář
24.05.2022 4 z 5

Krásná a poetická kniha.

Štěpinambura
Štěpinambura
04.05.2022 5 z 5

Opět mě potěšily přenádherné ilustrace od mého oblíbeného autora - navíc se v téhle knize čloěk opravdu nenudí - SUPER!

Markéta_2
Markéta_2
14.03.2022 5 z 5

Uzasna alegorie genialniho malire.

Corso
Corso
26.02.2022 5 z 5

Graficky poeticka alegoria. Strasne by sa jej hodil vacsi format, aspon A4. Ale takto sa mi aspon da schovat medzi dospelacke knihy :)
Niekedy si uvarim kafe a znova v nej listujem. Cudujem sa, lebo obrazky sa menia, zrazu je posunuta jedna skridla tu, inde chyba zase kus tehly tam, chrobak v trave co tam minule bol, zmizne, lampa co svietila zrazu nesvieti. Obcas sa v okne objavi daco co tam nebolo. Magicke obrazky. :) Da sa bludit po ulickach, da sa nazerat pod listy stromov, da sa rozhrnut trava, len najdite znova v sebe tie detske oci.

jitka_dankova
jitka_dankova
30.01.2022 5 z 5

Poetická posmutnělá knížka k přemýšlení. Podle mne je víc pro dospělé, než pro děti. Minimálně menší děti si z toho to sdělení asi moc nevezmou a nepochopí to. Syn knihu četl v půlce druhé třídy a myslím, že to bylo brzo. Nepochopil moc, o čem kniha je, nicméně i tak se mu líbila. Nádherné obrázky a část, kdy malý František přemýšlí, co všechno může v zahradě být, dokáže dítě okouzlit. Bohatý jazyk, náročnější slova, i to vše jsme ocenili a rozvíjelo to slovní zásobu dítěte v druhé třídě. Kniha určitě bude mít své místo v naší knihovně, sama jsem zvědavá, zda a v jakém věku si k ní syn najde cestu.

Karoley
Karoley
04.01.2022 5 z 5

Kniha plná dětského snění a nespoutané fantazie. Okno do kouzelného světa, ukrytého v zahradě. Překrásné kresby, nemůžu se na ně vynadívat.

kamibe
kamibe
06.12.2021 5 z 5

Knížky Pavla Čecha si pořizuji ze dvou důvodů - jednak kvůli krásným ilustracím, které člověka přímo vtáhnou do děje svou malebností a spoustou nečekaných podrobností, a jednak kvůli příběhu, který je pokaždé hlubší, než se na první pohled zdá. Tento je laděn skoro posmutněle, protože si u něho my už velcí dospělí uvědomíme, že jsme možná ve svém životě nestihli prozkoumat docela všechna tajemství, která se nám v dětství jevila tak blízká a jejich dosažení tak možné. Zároveň však na konci vidíme, že je pořád na co se těšit a že máme přát i dalším, kteří přijdou po nás.

MilackovaN
MilackovaN
18.11.2021 5 z 5

Kniha, která popisuje dětské snění a to, jak funguje dětská fantazie a představivost. Navíc opět doplněna o překrásné ilustrace.

bertrand
bertrand
02.11.2021 3 z 5

Ačkoli mám pro pana Čecha velkou slabost, tentokrát nemůžu se zcela sesouladit s vyzněním jeho knihy. Opravdu jsou tajemné zahrady, plné tušených dějů určeny pouze dětem? Opravdu by starý muž, který do takové zahrady vejde odešel s prázdnou? Chápu tu nostalgii, chápu co tím chtěl autor říct, ale nevěřím, že by tomu tak bylo... výtvarně opět perfektní, ale lehké bodíky dolů za nevyužitý ideový potenciál...

opic 12
opic 12
14.10.2021 5 z 5

Rezavá branka.Vydá své tajemství ?
Fantazie dětství uložená někde kdesi v podvědomí.
Toulání v uličkách.Osvětlených strohým podvečerním svitem luceren.Oprýskané zdi.Dlažba posypaná listím hrajícím barvami.
Labyrint vzpomínek chodící městem.
Hradby komínů.Vlnolamy střech.Šumění větru v okapech.
Vzdálený příboj přilehlé silnice.Lavičky bez plachet.V dáli za vrcholy stožárů.Neznatelný obrys věže ?
Ne ne.Je to maják.
Ty poblikávající signály našeho dětství.Našich vzpomínek.Ztracených klíčů.
Tak málo textu - tak hodně pohlcující.Ponořený.V polovině takřka nedýchající.Nevěřicně pokyvuju.Otáčející stránkamy.Velmi pomalu.Pravidelné dávkování.
Kdo má rád takové oprýskané vyprávění.Zamiluje se.
Vzhůru za obzor.Tam čekají dálky.Skryté snění.

Terezk-a
Terezk-a
04.10.2021 5 z 5

Klid
Fantazie
Pohlazení po duši

Toto ve vás kniha vyvolá…