O válečném umění

O válečném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32992/o-valecnem-umeni-32992.jpg 4 692 126

Kniha o plánu, o přípravě bitvy, o důmyslném útoku, o podobě, o postavení, o prázdném a plném, o střetnutí vojsk, o devíti změnách, o pochodech vojsk, o tvarech krajiny, o devíti krajinách, o útoku ohněm, o užívaní zvědů atd.

Literatura naučná , Historie , Vojenství

Vydáno: , Votobia

孫子兵法 - Sun-c' ping-fa (Sūnzi bīngfǎ)

Koty7
14.03.2024 3 z 5

Asi jsem divný, ale já si tady žádnou metaforu pro dnešní svět nenašel...

vendy246
04.03.2024 4 z 5

Umění války je souhrnem 2500 let starých poznatků o úspěšném vedení války. Útlá knížka s vysvětlivkami, která se dobře čte i vojenskému laikovi. Přečetla jsem z důvodu častých citací a neuvěřitelnému stáří původního písma.
"Tónů není vice než pět, a přesto v jejich proměnách je více zvuků...
Barev není více než pět, a přesto v jejich proměnách je více barev...
Chutí není více než pět, a přesto v jejich proměnách je více chutí..."

sgjoli
18.02.2024 3 z 5

Do knihy Umění války jsem se pustila ne proto, že by mne nějak zajímala válečné strategie či řádění, ale spíš proto, že to je součást literární historie a historie. Zajímalo mne, proč se lidé k této knize i v dnešní době pořád vrací a zda má kniha co říct i dnešnímu čtenáři.
Kniha je členěna do několika oddílů, které se věnují jednotlivým postupům, jak se připravit na válečné tažení, jak postupovat, čeho se vyvarovat. Je to hodně prakticky orientované, není tam tak žádná vata, která by mohla vést k nějaké mylné interpretaci. Psané je to hodně srozumitelně, přímočaře, v souvislostech. Autor vysvětluje, proč dává takové rady, jaké dává. A co se může stát, pokud se případný vojevůdce těmito radami neřídí.
Jak moc jsou jednotlivé body použitelné v dnešní praxi, v dnešní době plné vyspělých zbraní a při současných komunikačních/informačních možnostech, to musí posoudit jiní - lépe znalí. Přemýšlela jsem nad tím, zda se některé rady a postupy dají použít i v jiných situacích mimo válečné běsnění. A kupodivu jsem tam pár zajímavých myšlenek našla. Asi to teda má něco do sebe.
Knihu jsem poslouchala v audio podobě, která mne bavila. Tištěnou verzi jsem zkoušela číst před lety a moc mne to nechytlo.
Celkově hodnotím 3 hvězdami. Asi to není dílo, ke kterému bych se chtěla pravidelně vracet. Uvědomuji si, že titul má svoji (literárně) historickou hodnotu, kterou nechci zpochybňovat. Bohužel ale asi nedovedu vidět tu hodnotu natolik, abych hodnotila výše.

Stromovous
31.12.2023 5 z 5

Kniha velmi nadčasová, skrývající dávnou pravdu o vedení soubojů, taktice, druzích terénu a rozmístění armády, o čtení v nepříteli a celkovém umění války.
Velmi doporučuji.

GeRaltzRiVie01
18.12.2023 4 z 5

Soubor základních principů, které budou platit vždy. Pokud má někdo selský rozum, tak toto připomenutí v běžném životě potřebovat nebude, ať už se jedná o jakoukoliv situaci

Andys02
20.11.2023 3 z 5

Kniha je dobře čtivá. Pro mě to bylo docela odreagování. Jen nemůžu říci, že by mi to dalo více, než jen dobrý pocit ze četní.

sArKa236
04.11.2023 5 z 5

Knížka se čte rychle, a přesto že byla naspána už před nějakou dobou, pořád v ní najdete věci, u kterých se pozastavíte a uvědomíte si, že jsou vlastně stále platné.
Doporučuji k odpolednímu čaji.

heavy66
25.10.2023 4 z 5

Knížka se dobře čte a myšlenky mistra Sun-c nám připadají blízké a nadčasové, protože jsou jasné a logické, neboli zjevné pravdy. Vlastně ani nevíme, zda byl mistr úspěšný nebo neúspěšný válečný poradce, tak doufám, že dnešní armádní důstojníci, alespoň od spřátelených armád, studují podle modernějších učebnic a postupů!

I vojevůdci moderní doby měli zajímavé výroky, které vyjadřují jejich přístup k válčení, jejich úspěchy a popularitu mezi vojáky.
Malý kvíz - kdo to řekl?
1„Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou.“
2 „Velení je silnou kombinací strategie a charakteru. Pokud musíte jednu z nich obětovat, zbavte se strategie.“
3 „Chcete-li přežít, můžete přistoupit na spojenectví se Sovětským svazem jen tehdy, jste-li hodně silný a hodně daleko.“
4 „Chlapi, to chcete žít věčně?“

JiříŠkorpík
27.09.2023 4 z 5

Nemyslím si, že lze většinu mouder z této knihy, jak je mnohdy publikováno, přenést i na jiné lidské činnosti v současné době. Největší přínos myšlenek vidím v tom, jakým způsobem, prakticky vědeckým, jsou složité postupy a zásady převedeny do jasných pouček. V té době byly takové vědecké popisy známé pouze v antickém Řecku.

Pasadenka
15.09.2023 4 z 5

Sun-c a jeho klasické dílo je legendární. Jeho starověké poznatky z oblasti vojenství jsou dnes již jistě zastaralé, ale jak říkají mnohé moudré hlavy, principy zůstávají platné dodnes. V tak krátkém rozsahu knížka přímo vybízí k opětovnému a pomalému čtení a zamyšlení, než, že by mělo valný smysl ji přečíst jednou a pak se k ní nikdy nevrátit. S vědomostmi zde získanými pak přemýšlivý čtenář získá nadhled při sledování bitev, nebo čtení o nich a může zasvěceně vysvětlovat, proč je jasné, že armáda nemá vodu, když se první příchozí po ní lačně vyhrají. Tyto a jiné postřehy jsou pro běžného čtenáře perličkami, nicméně moudra, typu: snaž se, abys byl tím, kdo zvolí kdy a kde se bude válčit se v přeneseném významu dají aplikovat do jakéhokoli lidského jednání. Rozhodně je důvod, proč tyto zlomky přežily do dnešních dnů a stále jsou populární. A ti, co mají pochyby, podívejte se na epizodu: Čtení pro mne není 29 série 15 díl Simponovi a pak pochopíte. :)

petrarka72
25.08.2023 4 z 5

Praktická příručka strategie nejen válečné. Lze aplikovat na jakýkoli významnější životní konflikt.

puczmeloun
18.08.2023 4 z 5

Původně jsem měl přečíst jen půl knihy pro jeden z povinných předmětů na univerzitě, ale kniha je tak zajímavá, že prostě nešlo přestat (první půlka je v jiné knize navíc doplněna komentáři jiných čínských mistrů a příklady z čínské historie, což všemu dodávalo další rozměr*). Zvláště proto, že je dosti krátká, srozumitelná a ve své podstatě velmi čtivá. Navíc je v ní obsažena moudrost používaná dlouhá staletí/tisíciletí a některé z věcí jsou v současných doktrínách či strategiích doteď. Nebo je tam jistá inspirace poznat.

Každopádně:
Ó mistrná vynalézavosti -
úlisná obezřelosti!
Ničeho nezačneš činit
aniž bys dříve nevyužil zvědů

* Sun Tzu: The Art of War. In Mahnken, T. G.; Maiolo, J. A. (eds.): Strategic Studies: A Reader. Routledge, London, New York 2008, s. 53-81.

martin_aston
07.08.2023 5 z 5

Klasika svetovej literatúry. Jednoduché, základné pravidlá fungovania (nielen vo vojne). Pre tých, čo tvrdia, že je zastaralá, či nepraktická, iba jeden citát od Musašiho: "If You Know the Way Broadly, You Will See It in All Things".

J0hn
29.07.2023 4 z 5

Kniha mi trochu připomíná normu ISO9001. Skoro každá firma se chlubí, že ji má, málokdo ví co vlasně obsahuje, ale když si ji přečtete, tak zjistíte, že obsahuje jen věci o kterých každý ze selkým rozumem řekne, že jsou jasné, to ani nemuseli sepisovat. A s Uměním války je to podobné, obsahuje rady které jsou logické a nejsou nějak extra objevné, ale takto sesumírované usnadňují jejich používání. A rady tam uvedené se nehodí jen pro středověké válčení, ale i pro moderní život. Co mě zaujalo je, že některé body se opakují ve více kapitolách. Což mi přijde trochu redundantní, zas tolik těch bodů není, aby se museli opakovat.

stanislav0373
28.07.2023 4 z 5

Jako jo, některá moudra zde obsažená jsou nadčasová, dají se použít i v dnešní době. Část přímo, jiné musíme s troškou fantazie poupravit, aby se hodila.

I když je kniha dle mě trošku přeceněná, škoda času to není a přečíst by si ji mohl každý.

101evca
04.07.2023 3 z 5

"Vítězí ten, kdo ví, kdy může či nemůže bojovat."
"Kdo nezná protivníka ani sebe, ztratí každou bitvu."
I když tato kniha v sobě obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, považuji ji za poměrně přeceňovanou.

HanzKaufmann
22.06.2023 5 z 5

SLABIKÁŘ PRO PREDÁTORY!
Čím více budeš rozumět každé větě, každému slovu, tím větší výhodu získáváš v boji o zdroje a o ženy.
Svět se dělí na dva druhy lidí.
1) ti kteří obsahu této knihy nerozumí a jsou ovládáni jinými zbytek svého života s minimem zdrojů
2) na ty, kteří obsahu rozumí a ovládají ty kteří té knize nerozumí.

Jak jednoduché a jak složité zároveň.

d.p.
22.06.2023 5 z 5

Nadčasovost mnoha myšlenek této knihy je prostě neskutečná. Do dnešní doby by nejspíš mnoho lidí překvapilo jak moc zpravodajské techniky vyvolávání blbých nálad vedou k možnosti "budoucího osvobození" agresorem. Nikdo nic lepšího prostě zatím nevymyslel.

LukasZdan
04.06.2023 5 z 5

Jedná se sice o válečnou příručku, ale nelze na to tak pohlížet. Čtenář v tom musí hledat filozofické myšlenky, které lze uplatnit i v životě.

Timkim
21.03.2023 3 z 5

Popravdě jsem čekal něco jiného. Tahle kniha je jako manuál na obsluhu myčky. " Když myčka nemyje, zjistěte, zda máte puštěný přívod vody". Jistě, některé myšlenky se dají aplikovat v současné době, ale je jich minimum. A když to převedeme do pohledu manželství a rodiny....nemám potřebu s nimi bojovat. Každopádně určitá moudrá se v tom najít dají.