O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337461/bmid_o-tyranii-dvadsat-ponauceni-z-20-st-TyT-337461.jpg 4 705 160

Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli? Tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“ Aj preto sa v knihe viackrát odvoláva práve na československé dejiny a cituje viaceré osobnosti z tohto regiónu. História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách. História nás môže poučiť aj varovať. Dnes nie sme múdrejší ako Európania, ktorí sledovali, ako demokracia podlieha totalitarizmu. Ale keď sa politický poriadok zdá byť ohrozený, je našou výhodou, že sa môžeme poučiť z ich skúseností a bojovať proti nástupu tyranie, tvrdí autor.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

Palivo
11.01.2018 4 z 5

Tak nějak plus mínus trolejbus.

bousak
08.01.2018 3 z 5

Je čtivá. Sedělo mi její rozdělení do krátkých kapitol s jasně formulovanými základními myšlenkami. Je to kniha typu “úvod do tématu”. Pro lidi, kteří se v mocenckých manipulacích nevyznají určitě přínosná. Místy podle mě autor zacházel do zbytečného teoretizování, když mohl zůstat faktický. Ocenil bych obsáhlejší pokračování.

hladko
07.01.2018 4 z 5

Knihu jsem sfoukl před Vánoci a běžel jsem do obchodu koupit ještě jedno vydání, které jsem zaslal mému kamarádovi, jenž je můj světonázorový protivník. Ač jsme oba dva ze stejného města, knihu jsem odeslal zabalenou do balicího papíru s vánočním motivem a bez uvedení adresy odesílatele, abych v něm zbytečně nevzbudil informační předpojatost. Jeho důvtipu však jakákoliv kamufláž nebyla překážkou a byl jsem rychle odhalen, kniha byla odsouzena coby hloupá příručka pro zaprděné Američany. Informační bublinka je zřejmě jen těžko prolomitelná ve chvíli, když je možné zpochybňovat i tvrzení profesorů historie Yaleské univerzity. Dle TS: "Pravda umírá čtyřmi způsoby. Prvním je otevřený odpor vůči ověřitelné skutečnosti". Přesto kamarádovi děkuji, že si knihu aspoň přečetl.

vlastaalena
01.01.2018

TATO KNIHA BY SE MĚLA STÁT POVINNOU A STÁLE OPAKOVANOU ČETBOU JIŽ OD ZÁKLADNÍCH ŠKOL.

jelad
31.12.2017 5 z 5

Znepokojující morální lekce geniálního historika Timothy Snydera o tom, že totalitarismus a tyranie se opět blíží, zatímco demokracie umírá vinou všeobecné apatie rodící se z přesvědčení, že svět směřuje jenom dopředu nebo že katastrofy se opakují, tudíž se jim nevyhneme. V obou případech nás laxnost žene do záhuby - do náruče nacionalistů, rasistů, xenofobů, antisemitů a ruských oligarchů nebo pod křídla Trumpistánu. Snyder popisuje požár Říšského sněmu, „díky“ němuž Hitler omezil svobodu člověka na minimum a bravurně jej paralelně propojuje se současnými událostmi, které novodobí mocipáni umně využívají k nastolování nesvobody pod rouškou upevnění bezpečí - po vzoru Třetí říše. Ať už jde o domnělé i skutečné teroristické útoky Čečenců na Rusko nebo zcela vyfabulované a účelové fámy z produkce ruského dezinformátorství o tom, že utečenci jsou znásilňovači a ďáblové, které musíme nenávidět. Jak Snyder dokazuje, člověk se nepoučil, historie je zapomenutá a svět omezenosti se sjednocuje skrze nenávist vůči společnému nepříteli a absurdní strach ze všeho cizího. Tyranie je za dveřmi. Ale nikdo si to nepřipouští. To se nemůže stát, říkají podle autora všichni. On ale ukazuje, že už se to děje.

„Počátkem roku 2016 Rusko vyvolalo vlnu falešných obav z teroru v Německu. V téže době, kdy Rusko bombardovalo syrské civilisty, a vyhánělo tak muslimské uprchlíky do Evropy, současně využilo dramatu jedné rodiny k tomu, aby u německé veřejnosti vyvolalo dojem, že muslimové znásilňují děti. Cílem podle všeho opět bylo destabilizovat demokratický systém a posílit krajně pravicové strany.“

„Když kolaborující Boris Jelcin v srpnu 1999 jmenoval Putina předsedou vlády, nikdo ho neznal a stupeň jeho popularity se blížil nule. Během září došlo v ruských městech k sérii bombových útoků na obytné domy. Podle všeho je zinscenovali důstojníci ruské tajné policie: jejich vlastní kolegové je zatkli s jasnými důkazy o vině a také se stalo, že mluvčí ruského parlamentu oznámil jeden výbuch o několik dnů dříve, než k němu skutečně došlo. Putin ale vyhlásil odvetnou válku muslimskému obyvatelstvu v Čečensku a slíbil, že údajné pachatele dostihne a ‚rozmázne je po hajzlu‘.“

liskulka.lida
31.12.2017 5 z 5

Myslíte si, že diktatura nás nemůže postihnout? Že demokracie vždy zvítězí? To si myslela každá společnost předtím, než ji postihla diktatura. Nejsme větší demokraté než byli naši předkové. Jen můžeme z jejich zkušeností čerpat. A o tom tato kniha je. Autor se na naši společnost dívá bez jakýchkoliv růžových brýlí a učí nás být bytostnými demokraty.

bejan
30.12.2017 4 z 5

Stručné, výstižné, jasné a pro mladé lidi. Někdo to napsat musel...

achilles
14.12.2017 2 z 5

Hodně se vzdálil kvalitou od svých prvních prací. Škoda. Obecné fráze, řekl bych až novinářské plky. Rozdělení světa a názorů na dobré a zlé, samozřejmě vše dobré je v autorových radách.
Máme uvažovat samostatně a máme si předplatit tištěná media, čímž podpoříme investigativní žurnalistiku. Opravdu? A z toho si mám vytvořit svůj názor, nebo vlastně přijmu názor novinářů. Děkuji, nechci.

antonin0999
09.12.2017 1 z 5

Tato kniha je v některých pasážích sympatická, ale nabízí pouze to, co již bylo mnohokrát řečeno a napsáno a nenabízí nic nového. V jiných pasážích se dopouští brutálního porovnávání neporovnatelného, je jednostranná, některá tvrdá tvrzení jsou neozdrojovaná - nejsou podpořena fakty.

Z mého pohledu se jedná o brožurku, která se chová stejně nebezpečně jako ty, proti kterým se snaží bojovat.

bee88maja
01.12.2017 5 z 5

Tahle kniha vás absolutně vyděsí, ale zároveň navede tím směrem, kterým by se měl ubírat každý, kdo má rád svobodu a demokracii, jelikož tyto hodnoty jsou každým dnem ve větším ohrožení.

Ps. prosím, poučme se z historie, a braňme hodnoty, za které stojí bojovat !!!

laepus
08.11.2017 5 z 5

Úžasná práce a měla by to být povinná literatura na všech typech škol. Já jako učitel dějepisu a češtiny s ní rozhodně mám v plánu pracovat. Je to kniha přesně o tom, o čem podle mě dějiny jsou - o tom nalézat paralely k současnému světu a varovat před možnými riziky. Nesouhlasím s autorem v jeho absolutním odsouzení všeho trumpovského, ale plně oceňuji jeho snahu vyhnout se jakémukoli kategorickému soudu ve smyslu "já jediný mám pravdu a stoprocentně to bude takhle" - to tady není a to se mi líbí. Jen před nás položí současnou Ameriku (potažmo ale také jakýkoli stát postkomunisitické Evropy s Orbánem, Babišem, Kaczynksim či Putinem v čele) a vedle toho informace, jak to bylo např. v německé výmarské republice. A je jen na čtenáři, jestli ty hrozby bere stejně vážně jako autor, jestli bere vážně rady, kterých se mu dostává... Snažím se být optimista a nevěřím, že Západ nevyhnutelně směřuje do (ruské) prdele. Na druhou stranu vše co tu je, jsou fakta a zavírat před nimi oči by nás mohlo přijít velice draho... Skvělá knížka plná zásadních informací o současném světě.

olle
06.11.2017 5 z 5

Podle mě by měla být kniha povinnou četbou na školách a nahrává tomu i fakt, že je velmi krátká a srozumitelně napsaná. Člověk by neměl mít očekávání hluboké analýzy, ale díky své stručnosti může alespoň kniha zaujmout více čtenářů a zejména i ty, kteří moc nečtou.

Knihomolová
30.10.2017 3 z 5

Asi jsem měla příliš velká očekávání. Nedozvěděla jsem se téměř nic nového, nic co bych už jinde nečetla nebo si sama nemyslela. Jde o takovou velmi stručnou rešerši. Ale to neznamená, že nemůže někoho jiného obohatit. Klidně bych toto čtivo zadala jako domácí úkol středoškolským studentům pro rozvoj jejich kritického myšlení. Nebo jako doplněk ke studiu novodobých dějin. Je pravdou, že mnoho aspektů našeho života je pro nás tak samozřejmých (ať už svoboda, pocit bezpečí, aj.,) , že si ani neuvědomujeme, jak rychle o ně můžeme přijít. Alespoň si tento fakt můžeme díky této knize jednou za čas připomenout během cesty do práce (protože víc času Vám tato kniha nezabere).

Sourire
29.10.2017 3 z 5

Ťažko sa mi to hodnotí. Na jednej strane, knižka, ktorú by si mal prečítať každý. Veľmi aktuálna, plná dôležitých (až desivých) postrehov. Na druhej strane, (možno až príliš) stručne a jednoducho napísaná, na štýl učebnice náuky o spoločnosti, kde sa až tak veľa nového nedočítate.

"Všeobecný cynizmus nám dáva pocit trendovosti a alternatívnosti, hoci pritom spoločne s našimi spoluobčanmi zapadáme do bahna ľahostajnosti."

ZuzanaMrh
26.10.2017 5 z 5

Tak tuto knihu rozhodně doporučuji jako součást výuky (nejspíš asi) Občanské výchovy. A pochopitelně i běžnému čtenáři...

Odehnalka
20.10.2017 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného a něco trochu víc. Pro moji osobu mírné zklamání.

Miliarda
07.10.2017 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha tak neuchvátila jako právě Tyranie od Tymothy Snydera. Kniha nám ve 20 krátkých poučeních ukazuje, že rozvrat liberální demokracie a tendence k fašizaci společnosti nebyly pouze záležitostí 20. století, ale můžeme je ve velké míře pozorovat i dnes. My však máme tu výhodu, že se ze špatných rozhodnutí naších předků můžeme poučit, zatímco oni to srovnání neměli. A co pro dělat pro to, abychom nastupujícím tendencím totalitarismu a nedemokratických režimů zabránili? Každý pro to může dělat co uzná za vhodné, ale pokud neví kde začít, kniha mu dá určitě návod jak by v tomto směru měly vypadat jeho první "kroky".

-Pečivo-
29.09.2017 4 z 5

Snydera mám rád, protože napsal Černou zem a ta se mi líbila. Takhle jednoduchý to se mnou je.

V této knize dává 20 lekcí, kterými by se lidstvo mělo řídit abychom zase nezklouzli k tyranii. Protože to je 20 lekcí z novodobé historie, tak to samozřejmě povětšinou není nic objevného a čtenář tak například nedostane lekci jak řídit tank nebo jak podat daňové přiznání.

Je patrné, že Snyder nebude velmi oblíben u sympatizantů Trumpa, Putina nebo Hitlera ale jelikož nejspíš nechodí na domácí zápasy Sparty, tak se nemusí obávat, že by dostal na kasu.

Dávám 7/10, protože by se to mělo používat spíš jako učebnice občanky. A já už jsem na učebnice moc starej. Protože starý pečivo novejm trikům nenaučíš.

Jindor
20.09.2017 4 z 5

Dvacet krátkých kapitol připomíná celkem nedávné dějiny, pro většinu vzdělaných čtenářů vlastně nic nového. Na jejich příkladu ale Snyder zdůrazňuje, proč je důležité být aktivním občanem: číst, zajímat se o historii, ověřovat si, co druzí říkají, nešířit bludy, nepřispívat a nepodávat se manipulaci.
Lidé, kteří si knihu přečtou, takové připomenutí nejspíš nepotřebují. Ti, co podléhají demagogickým lžím, si ji nejspíš nepřečtou.

lencin
31.08.2017 4 z 5

Opravdu zajímavé a důležité čtení. Paralely jsou až děsivé.