O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa

O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275594/bmid_o-trudnem-konci-marie-vecerove-a-ko-PEw-275594.jpg 5 21 2

Lyrický příběh je rozdělen do tří tématicky svázaných povídek. Vypráví o panu Josefovi, panu Macínkovi a paní Rackové, a trochu i o těch dvou nešťastnících... Ukázka: Pan Josef seděl v prvním podzimním dešti v rozevřených vratech kolny a snažil se zprovoznit lis na jablka. Už ráno otrhal všechny spartany. Právě se ohýbal, aby odstranil závadu, když vtom se kolnou rozlehlo jeho jméno. Pan Josef se shrbený dostal až ke stěně, narovnal se a přestal dýchat. Volání se opakovalo, ale čím víc sílil déšť, tím slabší ozvěnou se neslo. Pan Josef čekal nehybně a v šeru až do tmy. Pak podle stěny domu doběhl ke dveřím, ve verandě se svléknul, nerozsvítil a rovnou vlezl do postele.... celý text

lenisko
05.12.2023 5 z 5

Ve slovníku najdeme slovo trudnomyslnost. Tímto slovem se vyznačují lidé se smutnou, chmurnou nebo truchlivou myslí..

50. léta minulého století nebyla mnohdy pro obyčejné lidi jednoduchá. Stejně tak pro hrdiny téhle útlé knihy, ačkoliv by se mohlo zdát, že se jich dějiny netýkají, opak je pravdou..

ggm
16.05.2016 5 z 5

Mimořádná prozaická prvotina. Především je to knížka se silným lidským příběhem v dnešní záplavě postmoderní literatury. A takovým způsobem napsána, že se od ní nemůžete odtrhnout. Název trochu mate. Tématem jsou osudy osamělých stárnoucích zdánlivě obyčejných lidí na venkově, lemované 1. světovou válkou až po procesy v 50. letech. Hlavní postavy pan Josef a pan Macínek, nakonec i paní Racková mají "pábitelské rysy". A ještě jedno srovnání, nedávno jsem četl Guvernantku od renomovaného Vladimíra Macury a kniha Heleny Černohorské dosahuje této kategorie. Právem nominace na Cenu Jiřího Ortena 2016. O knize nazvané O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa porota napsala, že si zaslouží ocenění za konzistentní styl, nečekanou starosvětskost a vlídnou jinakost. Jednoznačně doporučuji ke čtení.

Cena Jiřího Ortena – nominace

2022  85%Ida