O sto rokov bude všetko zabudnuté

O sto rokov bude všetko zabudnuté https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289421/bmid_o-sto-rokov-bude-vsetko-zabudnute-b9R-289421.jpg 3 8 2

V napínavom politickom thrilleri sa predstavuje nový výrazný hlas severskej literatúry. Román zachytáva takmer storočie trvajúci zápas o Arktídu, ktorej význam v novom storočí dramaticky rastie. V roku 1924 Sovieti prinútia predstaviteľov nórskej vlády, aby podpísali tajnú dohodu. Podľa nej má Nórske kráľovstvo v roku 2020 odstúpiť správu Špicbergov Sovietskemu zväzu. Tento dokument sa však čoskoro za nejasných okolností stráca a na dohodu sa zabudne. Vynorí sa o deväťdesiat rokov neskôr – v čase, keď Európa čelí agresívnemu Rusku, ktoré bojuje o nadvládu na ďalekom severe. Ruský prezident spustí komplexnú operáciu. Jej cieľom je zvrátenie nórskej suverenity na Špicbergoch. Boj o Arktídu nadobúda nové dimenzie a v Longyerbyene sa rozpúta politická i ľudská dráma. Per Arne Totland napísal thriller vychádzajúci z reálneho politického konfliktu, o ktorého vznik sa pričinila Špicberská dohoda z roku 1920. V jeho knihe vzplanie nanovo – a oči celého sveta sa upriamia k Arktíde.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Premedia

Om hundre år er allting gjemt , 2015

MiJant
MiJant
22.05.2023 4 z 5

Ok, také easy fajn čítanie, príbeh oblúbených prelínaní časových dejov, zmienka o skutočých historických postavách, mi tam Lenin pripadal ako turista... Skrátka bavilo ma to, dej skoro bondovka. Hviezdičky zaslúžené.

bondula
bondula
26.04.2016 3 z 5

Ja neviem. Malo to napätie, myšlienku, vychádzalo to z historických reálií, na konci to bolo možno príliš sladké. No v súčte ma O sto rokov bude všetko zabudnuté veľmi nenadchlo. Román bol vlastne rozdelený na dve časti. Prvá, historická časť, z obdobia po prvej svetovej vojne ma celkom bavila. Druhá, zo súčasnosti, už nepriniesla nič prevratné. Ničím výrazným nezaujímavá špiónovačka. Alebo teda predsa čosi zaujímavé tu bolo – dej tejto druhej časti sa odohrával priamo na Špicbergoch, v pre mňa veľmi zaujímavom, novom prostredí, ktoré prinieslo do thrilleru niekoľko prekvapivých, nečakaných prvkov. Takže tak. Špicbergské ľadové medvede si možno myslia niečo iné, ale moje hodnotenie je: neurazí, ale ani nijak zvlášť nepoteší.

Autorovy knížky

Per Arne Totland
norská, 1958
2016  58%O sto rokov bude všetko zabudnuté

Kniha O sto rokov bude všetko zabudnuté je v