O statečném Cibulkovi

O statečném Cibulkovi https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70599/bmid_o-statecnem-cibulkovi-u1w-70599.jpg 4 183 41

Kniha má jednoduchý, až banální děj o povstání lidu proti zlému knížeti, který je však okořeněn poutavým vyprávěním, svérázným jazykem a pohádkovým motivem, kdy zde místo lidí vystupuje ovoce a zelenina. 13-730-87

tuntavala
28.01.2024 5 z 5

Neskutečná alegorie na totalitní vlády!

MiraRunaway
31.10.2023 4 z 5

Náhle se u nás doma zjevila oblíbená kniha z dětství mého manžela. Dost mě překvapilo, že je to něco, co neznám. Zkusili jsme s dcerou přečíst kousek ze zvědavosti, co že to toho tátu bavilo, a úplně nás pohltila. Je vtipná, hezky ilustrovaná a v tématu revoluce je i něco výchovného. Nadčasové dílo.

Hakate
04.09.2022 5 z 5

Další krásná kniha, kterou jsem si ráda četla, listovala. Krásné ilustrace. Knihu jsem měla velmi ráda.

jerisno
03.03.2022 5 z 5

Zapomenutá kniha mého ranného dětství. Pamatoval jsem si obálku, ilustrace pana Sekory i to, že to bylo něco od zeleniny, ale přibližný název jsem z paměti "vydoloval" (doslova) až nyní. Jenomže po zadání do vyhledávače mi to nabízelo jen "Cibulkovy seznamy" konfidentů ... :-)
Ale nakonec se pátrání vyplatilo a správnou knihu jsem nalezl. Jako malý capart jsem ji četl velmi rád a obdivoval pěkné, barevné ilustrace.

arcs
22.02.2022 5 z 5

Klasika mého dětství. Rozhodně Sekorovy ilustrace!

A myslím, že to téma bohatí vs chudí u nás nějak rezonovalo a je to vlastně strašně silnej proud dodnes. Nesváděl bych to na Cibulku, ale dneska už mi to číst nešlo ani jsem to nečet našim klukům. Být dobrej znamenalo být ten chudej.

klaraj093
24.01.2022 4 z 5

Jako malá jsem tuto knihu milovala.. Četla jsem ji několikrát. Hrozně se mi líbila ilustrace.

t.chaloupkova
13.11.2021 5 z 5

Vůbec si nedokážu představit, jak by tahle kniha fungovala bez ilustrací Ondřeje Sekory. S nimi je ale geniální.

RADOST
20.08.2021 5 z 5

Jak jsem na ni mohla zapomenout? Teprve obrázek mi připomenul ty krásné chvíle nad Cibulkovými dobrodružstvími. Knihu jsem nikdy nevlastnila, ale v knihovně půjčovala opakovaně. Protože být bez ní bylo v mém dětství občas těžké.

Monika1717
19.07.2020 5 z 5

Kniha mého dětství, četla jsem ji sama a potom se svými dětmi několikrát. Dokonce jsme na zahradě s neteří vyráběly postavičky z jablek, hrušek, brambor, rajčat, cibule a všeho ostatního, co se dědečkovi podařilo vypěstovat. Hrály jsme si s nimi celé odpoledne a večer byli všichni hrdinové zralí do kompostu.

Lenka339
03.06.2020 4 z 5

Kniha dětství mého muže. Já jsem se s ní v dětství nepotkala, ale ráda jsem si ji přečetla.
Trochu mi vadilo zjednodušení chudí = dobří, bohatí = špatní.
Kniha je čtivě napsaná. Ilustrace Ondřeje Sekory jsou parádní. Pohádka spíše pro starší děti.

Chesterton
24.04.2020 3 z 5

Četla jsem v asi dost ranném dětství, abych odhalila poselství knihy, které zde zmiňuje překvapivě jediný Peleus??
Ano, bavila mě a celkem hodně hlavně díky ilustracím. Asi proto, že nás v našem režimu ve zlatých šedesátkách, nevedli ke kritickému myšlení.
Není divu, že příběh ilustroval pan Sekora, jehož 'Mravenci se nedají', jsou ve stejném duchu.
Fajn dobrodružství pro děti, které potřebuje lehké historicky doprovodné slovo :o)

Bulldog
06.11.2019 5 z 5

I když je to už hodně let co jsem tuto knihu četla, musela jsem si ji tady z nostalgie přidat do přečtených.. úžasná a vtipná kniha..

neolitka
25.10.2019 1 z 5

Bohužel, mě to v ničem neoslovilo :-(

mol378
25.07.2019 3 z 5

Kniha mého dětství, čtená stále dokola a dokola. Velká sranda

Nelly
17.06.2019 5 z 5

Oblíbená knížka (s nezapomenutelnými obrázky) z mého dětství - skoro povinná četba pro všechny děti z rodiny - kvůli hlavnímu hrdinovi - našemu jmenovci.

Tazz1
11.01.2019 5 z 5

Četl jsem kdysi v dětství. četl jsem několikrát a vždy naprosto nadšený. Jak já jsem fandil Cibulkovi proti Citrónovi :-) . A ty kresby pana Sekory. Prostě must have kniha každého dítěte, společně s Honzíkovou cestou a Letadélkem Káně. Náhodou jsem na ni tady narazil, krásná nostalgie a hned jsem si ji musel dát do přečtených.

Turlogh
07.11.2018 5 z 5

Perfektní pecka! Vynikající Cibulka a jeho přátelé proti knížeti Citronovi a dalším darebákům. Zeleninoví a ovocní hrdinové proti ovocným a zeleninovým padouchům! Navíc s bomba ilustracemi našeho Ondřeje Sekory! (Kdo nečetl Ferdu Mravence a Brouka Pytlíka, jako by nebyl!) Doporučujeme, doporučujeme, doporučujeme! Vtipné, originální, extra čtivé!

Kapis
05.11.2018 4 z 5

Závan nostalgie z dětství, děti se u ní taky bavily, zkrátka není nic lepšího, než sociálně cítící zelenina s revolucionářskými ambicemi proti prohnilému zřízení jiných vykořisťujících druhů ovoce a zeleniny!

Lucissia
25.09.2018 5 z 5

Jako malá jsem knížku četla snad osmkrát. A teď jsem si ji s chutí dala znovu se svými dětmi. A úspěch velký. To že zde vystupuje v hlavní roli zelenina je neopakovatelné a to, že ji nakreslil pan Sekora je paráda. Moje děti ilustrace obdivovaly stejně jako já kdysi před třiceti lety.
Navíc jako dospělá v knize vidím spoustu narážek a náznaků na různé "mocnosti" světa. :-)
Určitě si ji dám i po desáté, i kdybych si ji měla přečíst sama. :-)

Noctua8
11.09.2018 5 z 5

Rozhodně moje největší dětská srdcovka. Četla jsem ji stále dokola. A nejraději kapitolu, kdy Cibulka utíká za pomoci krtka z vězení. Tu jsem četla pod peřinou s baterkou, abych měla tu nejlepší atmosféru :-)