O starcovi, ktorý rád čítal ľúbostné romány

Strhujúci príbeh z amazonského pralesa o boji starca so šialenou samicou ocelota je silnou metaforou o láske, živote a smrti, o dobre a zle, o zmysle života a jeho najrozličnejších podobách. Je to provokatívny, mýtický, magický a súčastne hrdinský príbeh a osobnej cti človeka, ktorý sa naučil žiť v harmónii s divou prírodou. Novela čílskeho autora Luisa Sepúlvedu je malým majstrovským dielom, číta sa na jeden dúšok - akoby mal Hemingwayov starý rybár Santiago príbuzného v amazonskom pralese......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86947/o-starcovi-ktory-rad-cital-lubostne-Kng-86947.jpg 4.3102

Un viejo que leía novelas de amor (1988)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha O starcovi, ktorý rád čítal ľúbostné romány

Lessana

Čakala som objemnejší titul. A to nie(len) počtom strán. Bohatšie v objeme knihy mali byť (podľa mojich predstáv a očakávaní) hlavne myšlienky. Neboli však, a to ma veľmi sklamalo. Aj príbeh samotný bol plytký, postavy ploché, jazyk a štýl ako zo slabej slohovej práce žiaka ZŠ a slovenský preklad - katastrofa. A nosná myšlienka? Že nepôvodní obyvatelia pralesa prales nikdy nepochopia, vždy sa na zvieratá v ňom budú dívať ako na zdroje kožušín, mäsa, jedov a pod., no nie ako na plnohodnotné cítiace a rozumné bytosti. To by ešte šlo.
No k záveru: Pochybujem, že starec (hlavná postava príbehu, ktorá i ktorý evokuje a zrejme má i odkazovať na Starca a more) by po akte, na ktorý čakal pol príbehu, našiel útechu v knihách, v ľúbostných románoch. V ľudských výtvoroch, často odtrhnutých od reality, od skutočného života "tam vonku", ktorý však starec poznal dokonale. On, ktorý jediný chápal a cítil prales ako celok, ako živú jednotku, ako Prírodu.
Pre mňa veľké sklamanie.

gleti
20.07.2018

Zajímavý příběh o člověčí temnotě, která naštěstí nezanechá čtenáře utopeného v beznaději. Ano, člověčenstvo páše příšerné věci, přesto, řečeno s klasikem, jsou věci pro které stojí za to žít.

wosch
06.11.2017

Vraždící ocelotí samice...ocelot je větší domácí kočka, možná by chtěla, ale rozhodně to nezvládne!

Makropulos
12.06.2017

Útlá knížka s velkým poselstvím, úsporný jazyk bez zbytečných slov, ironie, humor, prales a soužití lidí s ním i důsledky, které mohou vyplynout z dobyvatelského vztahu člověka k přírodě, a jako hlavní postava stařec, který se naučil s pralesem žít a k tomu si s lupou v ruce čte milostné romány, potýká se s jednotlivými slovy a přemýšlí nad nimi. Jsem moc ráda, že se mi tento příběh dostal do rukou.

Malýmedvěd
11.06.2017

Hezký příběh o člověku, přírodě a smrti. Hezky uchopené a hezky zpracované. Líbilo se mi.

momo01
10.05.2017

Byla to láska na první pohled.
Před asi 16 lety mě mezi novinkami v knihovně zaujala svojí nepřehlédnutelnou obálkou. A teď, v jiné knihovně, jsem ji potkala zas a vychutnala si ji znovu.

"Četl pomalu, polohlasem slabikoval, jako by slabiky ochutnával, a když se zmocnil celého slova, znovu si je opakoval. Totéž pak dělal s celými větami a tak si přivlastňoval city a myšlenky, které se skrývaly na stránkách knížek."

slniecko007
11.12.2016

Nádherná knižka, pre mňa od dovtedy neznámeho autora.

medlovice
23.09.2016

Přečetla jsem si knížku poprvé, přečtu si ji podruhé, po páté i po sté, až ji budu znát nazpaměť, jako ten stařec který četl milostné romány. Tak dobrý tento příběh je. A já nemám ráda milostné romány.