O Slovensku a Slovákoch

O Slovensku a Slovákoch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296336/bmid_o-slovensku-a-slovakoch-041-296336.jpg 5 2 1

Čaplovičovo dielo je pozoruhodnou syntézou vtedajšieho hospodárskeho, politického a kultúrneho života v Uhorsku. Náš výber nás doň vovádza ukážkami z etnograficky cennej práce "Slováci v Uhorsku". Je to vlastne svojrázna beletrizovaná národopisná monografia, týkajúca sa celého nášho územia. V "Obrázkoch zo Slovenska" sú hlbšie pozorovania zo života, práce a zvykov jeho vtedajších obyvateľov. Práce zo života národného, ktoré výber uzatvárajú, predstavujú Čaploviča ako bojovníka za národné práva slovenského ľudu.... celý text

freejazz
21.04.2023 5 z 5

dvesto rokov nás delí od napísania podstatných častí tohto kompilátu (vydavateľstvo zozbieralo rôzne texty z dobových periodík i state vydané samostatne).
a nič, ale absolútne nič sa nezmenilo. každé slovo sedí, netreba ho ohýbať. a je jedno, či v satirickom pojednaní o Slovákoch ako Angličanoch Uhorska, či o Rusínoch, či o Maďaroch či pomaďarčencoch.
malo by patriť k povinnému čítaniu pre každého, kto sa chce presadiť v slovenskej politike.
btw - dnes by toto dielo v pôvodnom znení vyjsť už nemohlo. progresívna korektnosť by to nedovolila - to je tiež znak, že ľudia dnes nie sú iní, ako boli pred dvesto rokmi, len časom zblbli ešte viac.

etnografie, národopis Slováci

Ján Čaplovič