O půlnoci přijde svoboda

O půlnoci přijde svoboda https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86203/bmid_o-pulnoci-prijde-svoboda-dM5-86203.jpg 5 15 3

Kniha francouzsko-americké publicistické dvojice přibližuje formou poloreporážního vyprávění klíčový rok 1947 v historii Indie, kdy se tato země vymanila z britské nadvlády a kdy pro vnitřní spory se rozpadla na dva státy.

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Cette nuit la liberté , 1975

Chajda69
30.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Na doporučení podcastu Nový svět, po zhlédnutí zdejšího hodnocení a sumarizaci mých znalostí o Indii a jejím získání nezávislosti ze seriálu The Crown, hodin dějepisu a občasných zmínkách v literatuře jsem dospěl k závěru, že tuhle knihu si přečíst musím. A její přečtení bych doporučil každému, koho zajímají dějiny a politika, protože jsem objevil spoustu věci, o kterých jsem nic netušil.

Bez mučení přiznávám, že jsem nevěděl, že Pákistán vznikl jako jistý protipól nezávislé Indie, a neměl jsem nejmenší tušení o tom, co získání nezávislosti obou státl provázelo a jak moc brutální to bylo. Netušil jsem nic o mahárádžech a o tom, jak někteří z nich zacházeli se životem svým, svých poddaných a v jednom případě svých psů. Nevěděl jsem ani o klíčové roli lorda Mountbattena v tomto klíčovém poválečném vývoji Indie (ale zase jsem z The Crown věděl, jak jeho život skončil). No a Ghándí... o tom jsem samozřejmě základní informace věděl, ale zjistil jsem, z jakého prostředí pocházel, jak dospěl ke svým idejím, které prosazoval za cenu sebezničení, a jak často byl na pokraji smrti proto, aby bojoval za mír.

Opravdu skvělá kniha pro každého, koho zajímají dějiny Britského impéria, dějiny (jižní) Asie a vlastně i dějiny obecně, stejně jako pro každého, kdo chce alespoň z povzdálí nahlédnout do života a myšlení indických a pákistánských politiků a zjistit, proč je Kašmír stále tak třaskavé téma.

A už jen tak na okraj, vždy, když bylo zmíněno Gándhího oblékání, nemohl jsem si nvezpomenout na můj oblíbený díl Červeného trpaslíka Roztavení a Rimmerovo "Nevejrej na mě Gándhí!".

heavy66
25.12.2022 5 z 5

Literatura faktu podávaná strhujícím způsobem napínavého thrilleru. Historie indického subkontinentu od počátků evropské kolonizace až po klíčový rok 1947, kdy Indie získala vytouženou svobodu, která uvrhla obrovské oblasti země a miliony lidí do nepředstavitelného sektářského a náboženského násilí. Doporučuji všem milovníkům historie a divím se, že tato zajímavá kniha vyšla česky jedinkrát, v roce 1983.

Rade
27.05.2015 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla kdysi v parku, když jsem vozila spícího syna v kočárku sem a tam. A já četla, četla, neskutečně zabraná, a najednou jsem zjistila, že se stmívá a já jsem v parku s kočárkem sama...
Ač literatura faktu, nesmírně čtivé a napínavé.

Indie zfilmováno Pákistán

Autoři knihy

Larry Collins
americká, 1929 - 2005
Dominique Lapierre
francouzská, 1931 - 2022

Kniha O půlnoci přijde svoboda je v