O psaní: Memoáry o řemesle

O psaní: Memoáry o řemesle https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1144/bmid_o-psani-memoary-o-remesle-8Rd-1144.jpg 4 879 179

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , O literatuře

Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing: A Memoir of the Craft , 2000

kurama45
03.05.2020 4 z 5

Skvelá kniha, v ktorej je King veľmi presvedčivý. Občas bohužiaľ až príliš.

BGolias
24.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o psaní. Stephen King dává nahlédnout do kuchyně nejen jeho psaní, ale i myšlení. Pochvalu si zde navíc zaslouží i výborný český překlad, bez kterého by to nefungovalo. Díky znalosti obsahu memoárů o řemesle, jsem později sepsal řadu příběhů z nichž Ne/Být vlkem to dotáhl až do knižního vydání. Takže daná moudra jsou určitě uplatitelná. 95%

ComicGuy899
23.04.2020 5 z 5

Jediná kniha, ktorú som kedy od majstra hororu dočítal až do konca.

Je pravda, že Stephen King nie je môj šálok kávy, no toto je o úplne niečom inom.
Čakal som len nejakú pofidérnu autobiografiu, kde bude pán spisovateľ hádzať nejaké chabé fakty o písaní.

Lenže nestalo sa.

Pán Spisovateľ si dal naozaj tú prácu, aby kniha sadla každému maniakovi, ktorý by sa chcel čo to nové priučiť o písaní. Kniha je podaná ako je u Kinga zvykom veľmi pútavo, a i keď opisuje prosté veci ako písanie, nie je to zahlcujúce (ak teda máte pri sebe zápisník na poznámky) a už vôbec to nevyznieva ako učebnica.
Je to skrátka prostý subjektívny názor jedného z najoceňovanejších autorov súčasnosti rozprávajúc o jeho zážitkoch pri písaní príbehov. Plus okorenené dobrými a praktickými radami ako si svoje prvácke slohy vylepšiť a niečo sa aj naučiť.

Ak by King písal len takéto knihy hneď by som si ho zamiloval :)

MaxQ
17.04.2020 4 z 5

Věděl jsem, že kniha O psaní je o psaní. Nevěděl jsem, že půlku z toho tvoří Kingův životopis. Na rady o psaní tak už moc místa nezbylo. Což je škoda, protože ty rady, které se tam vlezly, stojí zato.

n.ezn.amy
06.04.2020 4 z 5

Autobiografie Stephena Kinga je neméně čtivá jako jeho romány. Tím jak se prokousával z chudoby, období drog a alkoholu a poté se dostat z té děsivé autonehody, můj respect před tímto člověkem. A stejně si myslím, že nejlepší svoje díla napsal ve svém "temném" období

Velekněžka
01.04.2020 5 z 5

Po té, co si spisovatel Stephen dokázal úspěšně projít dlouhým a bolestným vykoupením z vlastní věznice plné drog a alkoholu věřil, že to nejděsivější má snad již v životě zdárně za sebou. Na zelené stezce, necelou míli před domovem, se však po hrůzné autonehodě ocitá opět až na samé hranici mrtvé zóny. Stephen však odmítá připustit, že všechno v životě by pro něj mělo být definitivně u konce a již podruhé prokazuje, že rozhodně nechce předčasně zemřít. V dlouhém pochodu plném rekonvalescencí opírá svou nezlomnou vůli k životu jako vždy o psaní románů a své osobní prožitky a zkušenosti následně posbírá do memoárů o řemesle. No, není to ideální námět na nějaký Kingovsky osvícený román? :-)

evickakyticka
19.03.2020 4 z 5

Kniha, která sice nemá příběh, ale pořád je co číst. Líbil se mi začátek, kdy se dozvídáme něco o Kingových začátcích. Rady pro začínající spisovatele se kupodivu moc hezky četly, i když se nechystám něco psát. Těžko hodnotit, ale čtyři hvězdy snad neurazí.

Blaufik
18.03.2020 5 z 5

Podtrženo a sečteno, u mě je King prostě borec. Dokázal napsat sakra čtivou knihu mimo "svůj" obor, ze které si budoucí pisálek odnese spoustu cenných informací. Ba, i ten, co se zatím psát nechystá, si zde jistě přijde na své a díky čtivosti, s jakou autor píše, se o něm s notnou dávkou humoru dozví spoustu zajímavých informací.

Zdendula
02.03.2020 5 z 5

I když mám Kingovo dílo moc ráda, tuto knihu jsem dříve vědomě přehlížela - raději jsem sáhla po románu než po "poučování". Jak dalece jsem byla od pravdy: je to skvělé, je to vtipné, je to výborně napsané a je to bohužel krátké.
Doporučuji k přečtení všem fanouškům. Jen bych byla opatrná u nováčků - je zde u spousty děl vyzrazen děj či dokonce konec, tak raději nechat na později, ale o to víc si to užijete.

danny_21
29.02.2020 4 z 5

Věřím tomu, že velká část z nadšených a náruživých čtenářů by ráda byla úspěšným pisálkem, jenže v drtivé většině zůstane jen u přání snílků, a asi nejsem výjimkou, jenže realisticky je potřeba si přiznat, že dannymu nebylo dáno do vínku přivést na svět kus dobrého příběhu … a obávám se navíc, že ani Královská příručka nepomůže :-), takže radši nechám pero a papír myšlenkám povolanějším a budu se brodit stránkami jejich světů. O psaní ale není jen jakýsi nevtíravý průvodce tvůrčího psaní pro začátečníky, Steve odhaluje i cestičky vedoucí ke zrodu prvních povídek, okolnosti tvorby bestsellerů, své temné démony i detaily málem smrtelné nehody - 80 %

juanito39
08.02.2020 4 z 5

Po románu Doktor Živago jsem si chtěl přečíst něco typově jiného.
Tak jsem se dal na knihu O psaní. King v ní popisuje své začátky, dává rady začínajícím spisovatelům atd. Ačkoliv s ním v některých věcech nesouhlasím (ano, troufám si v něčem odporovat spisovateli, který prodal desítky miliónů výtisků), tak mě to vážně bavilo. King totiž většinu věcí popisuje s humorem, ironicky a nebojí se jít ani proti sobě. A zřejmě by vás to nenapadlo, ale u kapitoly, která se věnuje gramatice, jsem brečel smíchy. A to se mi stává u knih málokdy. Jsem přesvědčen, že kdyby se kapitola o gramatice přečetla žákům ve škole, tak by to mělo mnohem větší účinek, než jakékoliv namáhání učitele. King naprosto přesně vysvětluje, proč je dobré znát pravopis, gramatiku, stylistiku. Vážně skvělá kapitola! Osobně mě více bavily části, které se věnovaly přímo psaní, jazyku atd. než Kingovu životu (nevěnuje se mu totiž příliš pečlivě). Zajímavá kniha, která nám poodhaluje, jakým způsobem píše nejúspěšnější spisovatel současnosti.

Pitbullka
08.02.2020 5 z 5

O psaní mě nadchlo, jednak jsem se dozvěděla více o autorovi a zároveň si mohla přečíst jakousi jeho zpověď. I část, kde se věnuje psaní a dává čtenáři různé tipy, mě bavila. K této knize se určitě budu ještě vracet.

knihyKeMne
06.02.2020 5 z 5

Autora jsem dosud znala pouze ze Řbitova zviřátek a z knihkupectví :-) Zajímalo mě, co mi poví k tomu, jak ta jeho spousta knih vzniká, protože, přestože i v Čechách máme takovou výjimku potvrzující pravidlo (p. Vondrušku), to přece není možné být takhle produktivní!

A teď už tomu věřím. Pan King dokáže všechno. I napsat knihu mimo svůj žánr způsobem úžasně čitelným. A zároveň mě přesvědčit o tom, že je člověkem, jakého si můžu vážit.

Anna 13
28.01.2020 4 z 5

„Nečekejte na múzu.“

Kniha od legendy pro budoucí legendy?

Může King někoho naučit psát? Mohou jeho rady, jeho přesvědčení někomu pomoci vyplodit bestsellerové dílo?

Nečetla jsem tuto knihu proto, že mám ambici napsat román. A kdybych nějakou snad měla, asi by se během četby vytratila. Protože mne mistrovo vyprávění uvádělo do té největší možné pokory, která existuje. Pokud někoho tato kniha motivuje a opravdu sedne za počítač či vezme pero do ruky, tak bude asi úplně z jiného těsta.

V první části knihy se autor věnuje počátkům své tvorby, dětství, vášni ke knihám a příběhům. Popisuje zrod svých prvních knih a dobu, kdy psal, pil a fetoval. Kdy si nepamatoval, že něco psal. To bylo nesmírně zajímavé čtení.

Druhá část je o psaní. Bavila mě ještě více než ta první. Psaní je alchymie, něco, co asi nikdy nepochopím. A způsob tvorby tohoto velikána je pro mě někdy až na pomezí možného. Obdiv, který k němu už asi od čtrnácti chovám, se prohloubil a já přemýšlela o tom, zda ten člověk vůbec ví, že nikdo nikdy nebude psát tak jako on, ať už se snaží radit jakkoli.

Po dočtení toho, jak to ten Stephen King vlastně dělá, ho mám ještě ve větší úctě. Je to doslova čaroděj. Čaroděj, co svůj první román vylovil z koše.

„Potřebujete někoho, kdo pro vás vyrobí jmenovku s označením SPISOVATEL ještě dříve, než uvěříte, že nějakým spisovatelem vůbec jste? Doufám, že rozhodně ne.“

klaraj093
22.01.2020 5 z 5

Tuhle knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi Kinga stejně jako já.. Hrozně mě bavila pasáž o osobním životě a díle, jak vznikala, jak se nápad zrodil, jak ho Tabitha podporovala a potom ta nehoda, čím dál tím více ho obdivuji.. Pasáž čistě o psaní, je hrozně zajímavá, ale četla se mi hůře, přeci jen je to formálnější..

pedobro
08.01.2020 4 z 5

Hned mám chuť pustit se do psaní... Ale na to asi nemám ty správné koule (ne, nebudu hledat záměrně jiné, líbivější slovní spojení :o) ). Životopisná pasáž je velice čtivá a úsměvná, ale bavila mě i část věnovaná psaní.

kapitan9556
04.12.2019 5 z 5

Nevím proč jsem se tomuhle titulu tak dlouho vyhýbal...??? Možná to bylo tím, že jsem nečekal příběh... Zase vedle! Kingův život, je jeden parádní příběh, který v této knize doplňuje svými poznatky a postupy, které za léta psaní pochytil, nebo si je uvědomil. Palec hore!!! Ještě teď koukám, jako puk!!!

Kryptozvědavec
09.11.2019 4 z 5

Kingův pohled na psaní připomíná nejobecnější vizi jakéhokoliv byznysu – uspokoj potřeby zákazníka, čtenáře. Pokud lidé kupují spíše knihy s kvalitním příběhem než po literární stránce mistrovská díla, tak je výhodné se zaměřit spíše na příběh. Je lepší odstranit z díla oblíbený motiv, scénu nebo postavu, pokud na lidi nefunguje, než ji tam kvůli sobě nechat. Nepíšete pro sebe, ale pro lidi. Po přečtení jsem pochopil, proč mě osobně Kingova tvorba přijde braková a neoriginální. Na závěr připojím citát týkající se osobního rozvoje: „Dobré nápady se nesnažte vymyslet, ale zkuste poznat, až vás napadnou.“

monci6485
08.10.2019 5 z 5

Nechystám se psát knihu, proto mě více bavil životopis. No ani spisovatel to nemá jednoduché. A jeho žena musí být ze zlata, klobouk dolů.

PetrKral
21.08.2019 5 z 5

Geniální dílo - řídící se jednoduchým "Chytrému napověz, ale z hovna bič stejně neupleteš." ;-)

paměti, memoáry Locus Poll Award (ocenění)

Stephen King
americká, 1947