O psaní

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1144/o-psani-memoary-o-remesle-1144.jpg 4.4647
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno, Beta-Dobrovský

On Writing, 2000

Kniha O psaní

Lanley

Tato kniha mi ležela několik let v knihovně a nějak jsem neměl chuť, upřednostnit jí před dalšími knihami, které jsem měl v seznamu "chci přečíst". Obával jsem se, že půjde jen o strohý výčet rad, jak psát.
Vzhledem k současné situaci jsem si dovolil konečně začít psát na "plný úvazek" a tak mi tato kniha přišla konečně vhod.
První část knihy, zaměřující se na Kinguv život mě opravdu bavila. Člověk tak trochu nahlédne do jeho života a dozví se něco z událostí, které mistra ve svém oboru, pomohly formovat.
Další část s radami, jak správně psát a na co si dát pozor, pro mě byla trošku složitější. Jednak přece jenom King píše na jiném trhu, než na tom našem a druhak se určité poučky tak jednoduše na češtinu aplikovat nedají. Četl jsem tuto část spíše jako učebnici.
Jako spisovatele - juniora, jsem si ale vzal spoustu rad k srdci a musím říct, že se mi od dočtení této knihy píše o něco lépe.
Kniha je skvělá i pro lidi, kteří spisovatelské ambice nemají, ale chtějí se dozvědět něco o životě této legendy, popřípadě si přečíst o tom, jak toto řemeslo funguje... a co si budeme, psaní není žádný med, není to ani práce, musí to být prostě vášeň, tak jak právě vysvětluje O psaní.

1amu

Jeden z mých nejoblíbenějších ! Jeden z nejprodávanejších a také lákadlo pro filmaře. Při čtení nás zavede do své "kuchyně" a čtenář vnímá, proč se čtením Kinga (a také celé rodiny) nemůže přestat. Je to (v dobrém slova smyslu) jako droga .
Bylo by dobré, kdyby si tuto knihu pečlivě pročetli ti, kteří se rozhodnou, že napíší komentář k tomu co právě dočetli.
Dělá mi potěšení, že jsem si před čtením této knihy přečetl komentáře tří z mých oblíbených, jimiž jsou : Alef, Metla a Terva.
Komentáře Štefana- Tervy čtu rád, přestože většinu jím přečtených knih jsem nečetl, ale když něco napíše - já se neskutečně bavím (k této knize:... Víte, kdo neumí psát, může přečíst tisíce knih O psaní a stejně z něho nic pořádnýho nevyleze. King se rozhodl, že zahltí svět svým umem a pokusí se to naučit všechny. Jo, to by bohdá nebylo. Je velmi krásné a zajímavé, jak a kde všude pan King bere inspiraci. Mít trochu živější myšlení, tak za jeden den najdu tucet námětů na román, ale ne, já jsem jen tupoun a žádný Král. Já budu raději jen číst....)
Je dobré, že Terva čte, ale i napíše, ale zejména pobaví ! A pokud jde o pobavení ze čtení komentářů na DK ?
Mám rád čaj Asám, který si vychutnávám. Zrovna tak komentáře Jany-Metly. Jiný vynikající šálek čaje je Lady-Grey, tak komentuje přečtené Radka-Alef. Pečlivě sleduji co čte a nikdy jsem se nespletl.
Rodina z Maine by z vás měla radost !

Shaxx

Parádní.
O psaní obsahuje jak střípky z Kingova života, jeho pohnutky, co se psaní týče, tak i rady, jak lépe psát. Moc fajn přírůstek do sbírky :)

okeey

V této knize dozvíte střípky ze života Stephena Kinga, ale také dostanete rady, jak správně napsat nejen knihu, ale také článek, fejeton, pojednání, recenzi, závěrečnou nebo jen slohovou práci. Řekla bych, že je na místě si od PANA spisovatele brát tyto rady k srdci, protože ví o čem mluví, jak víme. Kniha se čte lehce, je humorně psaná a zajímavá, mistr hororů nám odkrývá zážitky a vzpomínky, které jen tak někde nenajdete. Určitě doporučuji každému, kdo se pere s psaním jako takovým, nebo třeba jen tomu, kdo se chce u knížky zasmát.

anez66

Já ten komentář musím napsat teď, i když knihu mám ještě rozečtenou. Sedím ve vlaku a hltám každé slovo. Je až neskutečné, jaký talent Stephen má. Se vším, čím si prošel, dokáže pracovat a posílat to dál. Navždy bude mým nejvíc nejoblíbenějším spisovatelem. Obdivuji ho a s postupem času ho budu obdivovat stále víc.

bookcase

Skvělá kombinace biografie a rad o psaní. Četla jsem už před lety, bohužel ale v proslulém špatném překladu, takže jsem ráda, že jsem si mohla díky novému vydání spravit chuť.

veronika0382

Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou, protože jsem se dozvěděla spousty věcí o autorově životě. Takže pokud máte rádi Stephena Kinga nebo se chcete stát spisovatelem, a hledáte nějakou knihu o psaní, určitě zkuste O psaní. Najdete v ní mnoho zajímavostí, které byste rozhodně nečekali.
Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Kalip

Baví mě knížky, které mě rozčilují, a tahle k nim patří.