O psaní

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1144/o-psani-memoary-o-remesle-1144.jpg 4.4482
Originální název:

On Writing (2000)

Žánr:
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Přidat komentář
pkweb.eu
předevčírem

Paráda. Všem, co cokoliv píší nebo se chystají psát, určitě doporučuji.
Životopisné části jsem přeskočil, vše o praktickém psaní však stojí za to.

lucie1575
07. března

Není to klasická příručka jak napsat knihu. Ale navede vás pomocí příběhů. Pokud máte rádi Kinga, tak doporučuji přečíst.

freejazz
26. února

čítal som prvé vydanie, ktoré sa vyznačovalo legendárne zlým prekladom. požičal som ho a nedostal naspäť, tak som si kúpil nové vydanie, ktoré je čitateľné a výborné. netradične sa King nevenuje vymysleným hrôzam, ale popisuje hrôzu života spisovateľa, čo je poučné najmä pre tých, čo by radi žili z písania. ale je tam aj celkom dosť dobrých rád, ako sa do písania pustiť a úvah, prečo to robiť.

1987
23. února

Super "motivacna literatura" pre spisovatelskych wannabees.

Sněžková
11. února

Další z knih, která nejen, že je vtipná, ale taky se v ní něco dozvíte. Ano, byla jedna část, která mě nudila. Ale pro lidi, kteří se rozhodují, zda psát nebo ne, je to další možnost, jak si zrekapitulovat svá literární rozhodnutí. Podle mého je nejcennější rada, že chceš-li, prostě se do psaní máš dát. Chytit se ho jako buldok a nepustit. Pracovat na sobě. Nevzdávat se svého snu. Prý jen stačí chtít...

ruzer
04. února

Super oddychovka. Človek sa nasmeje a taktiež sa čo to priučí. Ak raz dostanem šialený nápad niečo napísať, tak si ju otvorím ako učebnicu.

Tereza299
08. ledna

Nejlepší. Ráda se k ní budu vracet.

Tlapka
02. ledna

No, na někoho, kdo si v mládí vytřel prdel škumpou jedovatou... :)
Trochu se to ve mně bije. Knížka jako taková byla skvělá. Četla se jedním dechem, ať už první či druhý díl biografie nebo vsuvka o samotném psaní. King má dar použít sprosté slovo na správném místě. Má snad všechny dary, které jsou pro psaní potřeba.
Ale co mě trochu zklamalo - čekala jsem více konkrétních tipů pro tvorbu, než jen berte psaní vážně, nebojte se prostých slov a vět, vyhýbejte se trpnému rodu a příslovcím a druhou verzi o 10 % zkraťte. Za to hvězdička dolů, protože, jak jsem napsala výše, pasáž o psaní ve skutečnosti tvoří pouhou vsuvku mezi dvěma životopisy. Které však s tím psaním také souvisí, ne že ne...

Simtro
29.12.2017

Jedinečná kniha ke které se budete vracet celý život.

Vlk.kh
29.12.2017

Skvělá kniha, kde nás mistr šéfkuchař nechá nahlédnout pod pokličku a ještě se podělí o štědrou porci svého vlastního života, včetě tak osobních věcí, jako jsou závislosti, nebo těžký úraz, který ho mohl stát život.

Marekh
27.12.2017

V knize se dozvíme něco o autorově životě a jak psát knihy. Kniha se mi celkově líbila.

V knize kritizuje i chválí některé spisovatele. Ročně přečte kolem 80 knih, denně napíše 2 000 slov.

Od Kinga jsem prozatím přečetl tyto knihy: Carrie, Bazar snů a O psaní. Časem vyzkouším další knihy.

King radí:

- používat jednoduché věty, když si nejsme jistí s gramatikou - podmět, přísudek
- slovní zásoba - používat slova, která známe
- pokud možno vyvarovat se trpnému rodu
- nepoužívat hodně příslovcí
- používat zkracování - zrychlí se tempo příběhu - 2. koncept = 1. koncept - 10 %

Podle Kinga povídky (romány) sestávají ze 3 částí: z vyprávění, z popisu a z přímé řeči.

deirdre
03.12.2017

Celú mágiu okolo písania majster geniálne zhrnie v odpovedi na otázku "Co je to psaní?" "Telepatie, samozřejmě." a ďalej rozvádza predstavu skrinky s náradím, v ktorej sú uložené nástroje potrebné na písanie podľa dôležitosti. Veľmi sa mi to pozdáva. Chcela by som viac čítať o tej skrinke, menej rozoberať vlastné romány, okolnosti vzniku ktorých síce môžu byť zaujímavé pre niekoho, kto ich čítal, ale nie pre niekoho, kto sa na ne ešte len teší... (musela som preskočiť zo štyri strany, kde píše o Svědectví, aby mi to celé nevyspoileroval). Inak dobré, užitočné, "čtivé".

StephenKingje
21.10.2017

Velmi zajímavé.Těmihle slovy bych chtěl shrnout tuhle knihu.To “Velmi zajímavé” bylo vidět spisovatelský svět podle Kinga.Tahle knížka byla má první životopisná.Takže v celku mám na ní velmi kladný názor.

MíšaS.
10.10.2017

První část, která se týkala autorova života mě bavila, ale druhá týkající se psaní už moc ne. Bylo sice zajímavé přečíst si, jak by se to podle SK mělo dělat, ale já spisovatelkou být nechci ... .

OndřejMergl
05.10.2017

V první části jsem se u autorova života trochu nudil, protože ne všechny události přímo souvisely s psaním, zato druhá nabídla dostatek zajímavých tipů a rad.

Přestože jsem se neztotožnil úplně se všemi tvrzeními, přinejmenším jsem získal pozitivní dojem, že autor skutečně ví, o čem mluví.

Žádný velký “aha moment” se nekonal, přesto mě kniha nenuceně povzbudila, abych prověřil uvedené tipy v praxi. Zájemcům o psaní ji určitě mohu doporučit.

Petr7676
13.08.2017

Dokonalá inspirace jak vytvořit 220 stran na 220 stranách.Na závěr knihy dvě povídky.I když stejné,tak přesto jiné.Přečteno za dva dny,ale vždy s přestávkami a zamyšlením:"Jak on to do prkýnka dělá?".A ještě lépe:"Sakra ten ale válí :-)".Tenhle autor nepotřebuje žádné zavřené dveře,ale pódium pro milióny čtenářů.

janavan
08.08.2017

Nahlédnout do hlavy panu Kingovi je zážitek. Ať už se člověk dozvídá o tom, co formovalo jeho tvůrčí činnost, co prožil, jak moc pro něj znamená jeho žena Tabby, nebo o tom, jak psát. Tedy jak začít psát a jak psát nepřestat, když se nedaří.

Pro spisovatele, ať už pokročilého nebo právě začínajícího, skvělá inspirace. Samozřejmě pokud ve vás žádný takový talent nedřímá, Steve to ve váš těžko probudí.

A ještě bonus v podobě Stevova skvělého humoru, díky čemuž čtení tak krásně plyne, že nebudete chtít, aby kniha skončila. Jak už to tak u jeho knížek bývá.

Blahona
27.05.2017

Přečetla jsem několik učebnic o tvůrčím psaní od českých autorů, ve kterých se nadšenec, toužící psát, dozví mnohem víc. Tato kniha se bude líbit hlavně Kingovým fanouškům , ale na své si přijdou také přirozeně intuitivní psavci, kteří se zde mohou s autorem ztotožnit a jistě je potěší jeho názor na kurzy tvůrčího psaní, že totiž nejsou k ničemu. V tom bych já osobně ale s Kingem nesouhlasila, přestože souhlasím s tím, že žádný kurz člověka bez vloh psát nenaučí. Pokud někdo hledá hlubší informace o tom, jak psát bude možná Kingovou knihou zklamaný. První část knihy je autorovým životopisem. Ten mě upřímně moc nebavil, protože jsem knihu četla s jiným záměrem. Nicméně je zde pár postřehů, které si můžu odnést. Velmi silně na mě zapůsobil závěr, a celkově je mi King velmi sympatický. Přečetla jsem od něj cca 4 knihy před 20 lety, které se mi moc líbily (To, Pytel kostí, Mrtvá zóna, Nezbytné věci). A pamatuji se, že si mě tenkrát King získal hlavně skvělým jazykem a geniálními přirovnáními. V tom je jednička.

tetes
28.04.2017

Dať necelých 10€ za túto knihu mi príde veľa. Dal som a ľutujem. King vám síce na začiatku 200 stranovej knihy sľúbi že nebude "kecať", ale kecá v jednom kuse. Až od strany cca 80 (z 200!!!) povie čo-to o tom ako sa píše dobre jemu, dovtedy len z "ja rozprávania" hovorí svoj životopis. Teda sa dozviete že bol alkoholik a závislý na kokaine a neskôr, že väčšina jeho diel je spätá s alkoholom a drogami. Je to vlastne trojnásobne drahšia kniha "Stephen King - mistr strachu", nič viac. O štýle jeho písania a pod. vam povie také minimum prepletené so všeobecnými bachorkami, že si knihu viete vyskladať zadarmo z kritík jeho knih na tejto stranke (totiž - on si svoje diela tiež patrične pochváli a seba vymenuje len o niečo menej hodného ako bol Shakespeare (toho pasuje za boha beletrie, mimo toho aj Hemingwaya) = to už je dooosť brutal trapas a keď k tomu pridal že vlastne píše hororové Disneyovky z čias Bugs Bunneyho, teda len pomiešané sparodované a drogovo nafetované skomoleniny Disneyho rozprávok) a z brožúry "Umení psat" od N. Wattsa = brožúra je dostupná na ulozto.sk. A toto vami vyskladané dielko ktoré máte zadarmo je ešte lepšie ako táto Kingova kniha a dokonca v tej svojej nespomínate toľkokrát bývalého učiteľa umeleckého písania že keby ste ho nespomínali a nedali tam svoj životopis + rôzne citáty z iných kníh a zbytočné spomínané opakovanie o tom ako tvoria iní autori, kniha "O psaní" by mala zhruba 50 strán. ...apropo: milovníci Kinga, nemajte mi to za zlé. Kvôli vám dávam tú jednu *. Pre mňa keď niekto dá názov knihe "O psaní" a nie je to beletria ale pokus o odbornú knihu, tak sa v knihe chcem dozvedieť takmer na každej strane niečo o písaní. Keby mala názov Kingov životopis, nehľadám by som tam prioritne niečo o písaní. ...Je to ako keď si kúpite chlieb, s ktorým môžete len zatlkať klince (a ostanete hladní).

Bar16
23.04.2017

To, že chci přečíst kompletní sbírku Kingových děl, vím už od chvíle, kdy jsem viděla spolužačku číst To a já si tehdy řekla, že mě styl psaní mistra hororu velmi zajímá. Seznámila jsem se s ním u knihy Řbitov zviřátek, toto je jeho druhá kniha, kterou držím v ruce (a není to beletrie). Část věnovaná o psaní byla poučná a myslím si, že mi do budoucna hodně dá. A díky části o jeho životě se těším, až si přečtu jeho další díla.

-Endy-
09.03.2017

Ten King! Ten by i z vola mlíko vyždímal :)))
Úžasné (A INSPIRATIVNÍ) počtení!!!

Shui-Xian
08.03.2017

Ó, tohle se tak nádherně četlo! Kingův memoár o řemesle (i o pohnutých okolnostech během jeho vznikání) jsem četla s chutí: věřím totiž, že značnou část knihy si při psaní vychutnával i sám autor. Z některých pasáží čiší radost z psaní, sebedůvěra, upřímnost a otevřenost - a taky chuť tohle vše předat, podělit se. Užívala jsem si i showmansky nadhozenou sebekritiku a břitké rejpání do všech možných klišé, spisovatelských slabůstek a pozérství.
Těžko říct, nakolik šel King skutečně s kůží na trh a nakolik jde o pěkně vypilovanou fikci, ale hlavní je přece ten příběh, že? Při tomhle sledování spisovatelského úsilí lze o psaní pochytit opravdu mnohé. Nejde jen o konkrétní poučky: tohle je tresť všemožného. A u tohohle učení jsem se sakra dobře bavila!

spursfan
08.02.2017

Životopis mě tolik nabavil, asi proto že neznám jeho tvorbu. Potom už to vzalo spád a knihu jsem spolknul jako jednohubku. Je tam spousta věcí k zamyšlení. Líbila se mi jeho upřímnost, která z toho přímo čiší, rady ohledně stylistiky a popis té nehody. Strašlivá událost, ale vylíčil ji dokonale. Jakobych to viděl před očima.

jirka7739
21.01.2017

První část jsem si ze zvědavosti přečetl a celkem zaujala. Druhá část pak obsahovala zajímavě pojatý náhled do Kingova tvůrčího procesu a typy na to, jak psát a nebát se toho. Super!

Aileena
11.01.2017

Některé životopisné pasáže bych mohla s čistým svědomím vynechat, něco z teorie bylo ale naopak velkým přínosem. Každopádně každému kdo chce sám psát mohu jen doporučit.

Sidonie
08.01.2017

Velice čtivě napsaný životopis.
U spisovatele mě nejvíc zajímá, jak píše. King tohle pochopil, nenudí popisem svého života, aspoň nejen tím :)

misantroop
07.01.2017

Skvělá kniha rozdělená na několik částí.
První část potěší fanoušky Stephena Kinga. Je to stručný životopis ve kterém popisuje zážitky a momenty kterého ho ovlivnily a formovaly v jeho životě. Vzpomíná na dětství, dospívání i to jak se dostal k prvním pokusům o autorské psaní.
Ve druhé části autor popisuje s humorem svoje poznatky o psaní a přibližuje je čtenáři. Rozhodně se nad něj nijak nepovyšuje a provádí ho světem který velmi dobře zná a jehož zákoutí jsou pro něj důvěrně známá stejně jako všechny jeho nástrahy i potěšení.
Skvělá kniha pro ty kteří by rádi načerpali inspiraci, sílu k psaní nebo prostě jen rádi nakoukli pod pokličku do Kingovi kuchyně, ať už literární nebo jeho osobního života. A na mě po přečtení téhle knihy působí jako ještě větší sympaťák než kdy před tím.

DickBach
15.12.2016

Jedním slovem: geniální.
Netřeba dodávat další eufemismy, bylo jich tu řečeno dost. Při koupi pozor na vydání a překladatele... :o)

Crackson
16.09.2016

Posílí literární ambice nebo je u někoho dost možná probudí. Něco je ale potřeba brát s nadhledem, protože nejsme v Americe.

Knihomolová
10.09.2016

Při čtení jsem měla pocit, že Stephen King sedí přímo vedle mě. Jakobych se stala kamerkou ukrytou v knoflíku jeho košile. Čímto, že mě ta kniha tak pohltila? Stephen prostě umí. Umí zaujmout, probudit fantazii a přitom zůstat přirozený. Místy jsem zaznamenala, že mu ruka při psaní jakoby náhle ztěžkla, ale i tento můj pocit se nakonec ukázal jako autorův záměr, jako součást příběhu. Vždy mě překvapí a otevře nové dveře v chodbách mé představivosti. Příběh je to, oč tu běží...