O psaní

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí."
Stephen King méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1144/o-psani-memoary-o-remesle-1144.jpg 4.4427

On Writing (2000)

Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Petr7676

Dokonalá inspirace jak vytvořit 220 stran na 220 stranách.Na závěr knihy dvě povídky.I když stejné,tak přesto jiné.Přečteno za dva dny,ale vždy s přestávkami a zamyšlením:"Jak on to do prkýnka dělá?".A ještě lépe:"Sakra ten ale válí :-)".Tenhle autor nepotřebuje žádné zavřené dveře,ale pódium pro milióny čtenářů.

janavan

Nahlédnout do hlavy panu Kingovi je zážitek. Ať už se člověk dozvídá o tom, co formovalo jeho tvůrčí činnost, co prožil, jak moc pro něj znamená jeho žena Tabby, nebo o tom, jak psát. Tedy jak začít psát a jak psát nepřestat, když se nedaří.

Pro spisovatele, ať už pokročilého nebo právě začínajícího, skvělá inspirace. Samozřejmě pokud ve vás žádný takový talent nedřímá, Steve to ve váš těžko probudí.

A ještě bonus v podobě Stevova skvělého humoru, díky čemuž čtení tak krásně plyne, že nebudete chtít, aby kniha skončila. Jak už to tak u jeho knížek bývá.

Blahona

Přečetla jsem několik učebnic o tvůrčím psaní od českých autorů, ve kterých se nadšenec, toužící psát, dozví mnohem víc. Tato kniha se bude líbit hlavně Kingovým fanouškům , ale na své si přijdou také přirozeně intuitivní psavci, kteří se zde mohou s autorem ztotožnit a jistě je potěší jeho názor na kurzy tvůrčího psaní, že totiž nejsou k ničemu. V tom bych já osobně ale s Kingem nesouhlasila, přestože souhlasím s tím, že žádný kurz člověka bez vloh psát nenaučí. Pokud někdo hledá hlubší informace o tom, jak psát bude možná Kingovou knihou zklamaný. První část knihy je autorovým životopisem. Ten mě upřímně moc nebavil, protože jsem knihu četla s jiným záměrem. Nicméně je zde pár postřehů, které si můžu odnést. Velmi silně na mě zapůsobil závěr, a celkově je mi King velmi sympatický. Přečetla jsem od něj cca 4 knihy před 20 lety, které se mi moc líbily (To, Pytel kostí, Mrtvá zóna, Nezbytné věci). A pamatuji se, že si mě tenkrát King získal hlavně skvělým jazykem a geniálními přirovnáními. V tom je jednička.

tetes

Dať necelých 10€ za túto knihu mi príde veľa. Dal som a ľutujem. King vám síce na začiatku 200 stranovej knihy sľúbi že nebude "kecať", ale kecá v jednom kuse. Až od strany cca 80 (z 200!!!) povie čo-to o tom ako sa píše dobre jemu, dovtedy len z "ja rozprávania" hovorí svoj životopis. Teda sa dozviete že bol alkoholik a závislý na kokaine a neskôr, že väčšina jeho diel je spätá s alkoholom a drogami. Je to vlastne trojnásobne drahšia kniha "Stephen King - mistr strachu", nič viac. O štýle jeho písania a pod. vam povie také minimum prepletené so všeobecnými bachorkami, že si knihu viete vyskladať zadarmo z kritík jeho knih na tejto stranke (totiž - on si svoje diela tiež patrične pochváli a seba vymenuje len o niečo menej hodného ako bol Shakespeare (toho pasuje za boha beletrie, mimo toho aj Hemingwaya) = to už je dooosť brutal trapas a keď k tomu pridal že vlastne píše hororové Disneyovky z čias Bugs Bunneyho, teda len pomiešané sparodované a drogovo nafetované skomoleniny Disneyho rozprávok) a z brožúry "Umení psat" od N. Wattsa = brožúra je dostupná na ulozto.sk. A toto vami vyskladané dielko ktoré máte zadarmo je ešte lepšie ako táto Kingova kniha a dokonca v tej svojej nespomínate toľkokrát bývalého učiteľa umeleckého písania že keby ste ho nespomínali a nedali tam svoj životopis + rôzne citáty z iných kníh a zbytočné spomínané opakovanie o tom ako tvoria iní autori, kniha "O psaní" by mala zhruba 50 strán. ...apropo: milovníci Kinga, nemajte mi to za zlé. Kvôli vám dávam tú jednu *. Pre mňa keď niekto dá názov knihe "O psaní" a nie je to beletria ale pokus o odbornú knihu, tak sa v knihe chcem dozvedieť takmer na každej strane niečo o písaní. Keby mala názov Kingov životopis, nehľadám by som tam prioritne niečo o písaní. ...Je to ako keď si kúpite chlieb, s ktorým môžete len zatlkať klince (a ostanete hladní).

Bar16

To, že chci přečíst kompletní sbírku Kingových děl, vím už od chvíle, kdy jsem viděla spolužačku číst To a já si tehdy řekla, že mě styl psaní mistra hororu velmi zajímá. Seznámila jsem se s ním u knihy Řbitov zviřátek, toto je jeho druhá kniha, kterou držím v ruce (a není to beletrie). Část věnovaná o psaní byla poučná a myslím si, že mi do budoucna hodně dá. A díky části o jeho životě se těším, až si přečtu jeho další díla.

-Endy-

Ten King! Ten by i z vola mlíko vyždímal :)))
Úžasné (A INSPIRATIVNÍ) počtení!!!

Shui-Xian

Ó, tohle se tak nádherně četlo! Kingův memoár o řemesle (i o pohnutých okolnostech během jeho vznikání) jsem četla s chutí: věřím totiž, že značnou část knihy si při psaní vychutnával i sám autor. Z některých pasáží čiší radost z psaní, sebedůvěra, upřímnost a otevřenost - a taky chuť tohle vše předat, podělit se. Užívala jsem si i showmansky nadhozenou sebekritiku a břitké rejpání do všech možných klišé, spisovatelských slabůstek a pozérství.
Těžko říct, nakolik šel King skutečně s kůží na trh a nakolik jde o pěkně vypilovanou fikci, ale hlavní je přece ten příběh, že? Při tomhle sledování spisovatelského úsilí lze o psaní pochytit opravdu mnohé. Nejde jen o konkrétní poučky: tohle je tresť všemožného. A u tohohle učení jsem se sakra dobře bavila!

spursfan

Životopis mě tolik nabavil, asi proto že neznám jeho tvorbu. Potom už to vzalo spád a knihu jsem spolknul jako jednohubku. Je tam spousta věcí k zamyšlení. Líbila se mi jeho upřímnost, která z toho přímo čiší, rady ohledně stylistiky a popis té nehody. Strašlivá událost, ale vylíčil ji dokonale. Jakobych to viděl před očima.

jirka7739

První část jsem si ze zvědavosti přečetl a celkem zaujala. Druhá část pak obsahovala zajímavě pojatý náhled do Kingova tvůrčího procesu a typy na to, jak psát a nebát se toho. Super!

Aileena

Některé životopisné pasáže bych mohla s čistým svědomím vynechat, něco z teorie bylo ale naopak velkým přínosem. Každopádně každému kdo chce sám psát mohu jen doporučit.

Sidonie

Velice čtivě napsaný životopis.
U spisovatele mě nejvíc zajímá, jak píše. King tohle pochopil, nenudí popisem svého života, aspoň nejen tím :)

misantroop

Skvělá kniha rozdělená na několik částí.
První část potěší fanoušky Stephena Kinga. Je to stručný životopis ve kterém popisuje zážitky a momenty kterého ho ovlivnily a formovaly v jeho životě. Vzpomíná na dětství, dospívání i to jak se dostal k prvním pokusům o autorské psaní.
Ve druhé části autor popisuje s humorem svoje poznatky o psaní a přibližuje je čtenáři. Rozhodně se nad něj nijak nepovyšuje a provádí ho světem který velmi dobře zná a jehož zákoutí jsou pro něj důvěrně známá stejně jako všechny jeho nástrahy i potěšení.
Skvělá kniha pro ty kteří by rádi načerpali inspiraci, sílu k psaní nebo prostě jen rádi nakoukli pod pokličku do Kingovi kuchyně, ať už literární nebo jeho osobního života. A na mě po přečtení téhle knihy působí jako ještě větší sympaťák než kdy před tím.

DickBach
15.12.2016

Jedním slovem: geniální.
Netřeba dodávat další eufemismy, bylo jich tu řečeno dost. Při koupi pozor na vydání a překladatele... :o)

Crackson
16.09.2016

Posílí literární ambice nebo je u někoho dost možná probudí. Něco je ale potřeba brát s nadhledem, protože nejsme v Americe.

Knihomolová
10.09.2016

Při čtení jsem měla pocit, že Stephen King sedí přímo vedle mě. Jakobych se stala kamerkou ukrytou v knoflíku jeho košile. Čímto, že mě ta kniha tak pohltila? Stephen prostě umí. Umí zaujmout, probudit fantazii a přitom zůstat přirozený. Místy jsem zaznamenala, že mu ruka při psaní jakoby náhle zťéžkla, ale i tento můj pocit se nakonec ukázal jako autorův záměr, jako součást příběhu. Vždy mě překvapí a otevře nové dveře v chodbách mé představivosti. Příběh je to, oč tu běží...

Mirek172
27.08.2016

Vzhledem k absenci literárních ambicí mě kniha nijak nezaujala. Navíc mám kamaráda, který celkem úspěšně píše, a ten při vyslovení názvu této knihy mivá záchvat smíchu. Důvodem jsou věci popsané DriftBooksem v komentáři níže. :-)

Jacinda
03.08.2016

Druhý z pilířů samostudia pro autory. Kniha dá zas jiný pohled na psaní a krásně zaplní "prázdná místa", který začínající spisovatel může mít (a ani o nich třeba neví)

babsi66
11.07.2016

Doporučuju přečíst všem Kingovým fanouškům, ať už mají literární ambice či nikoli. Po přečtení téhle memoárové "příručky" totiž dostane Kingova beletrie hned další rozměr a vy si v příbězích možná začnete všímat odkazů, které jste doteď opomíjeli a nepřikládali jim zvláštní význam. A to by v mnoha případech byla sakra škoda.

Joges
24.04.2016

Některé rady a náměty jsou výborné, přínosné, ba až famózní. Jiné vzpomínky či odbočky od tématu mě nechaly netečným, asi jako Kingova „Holčička, která měla ráda TG“, která moc nenadchla. Pominu li však ten drobný zlomek nezájmu, je kniha „O psaní“ stále kvalitní naučná literatura a biografie, která může být přínosem i chloubou mnohé knihovny.

DriftBooks
15.04.2016

Pár "kingovských" příběhů z dětství potěšilo. Psaní o psaní ale spíše „pobavilo“. Můj dobrý přítel je renomovaný spisovatel, dramatik, textař, novinář atd. – prostě multipsavec, jak už to u této profese bývá. Je držitel státní ceny za literaturu, na náměty jeho knih byly natočeny již dva večerníčkové seriály, nominován na další všeliké ceny, jeho hry můžete slyšet v rádiu, téměř každý rok mu vyjde nová kniha v renomovaném knižním domě. A při tom všem ovšem musí chodit do práce. Spisovatelství v Česku neuživí takřka nikoho. Dokážu si proto živě představit, co by panu Kingovi na jeho rady řekl…

A cože to svým kolegům Steaphen King radí? No zhruba toto:

- ráno po opulentní snídani se zavřete do své pracovny, která je umístěna v klidné části domu. Nebojte se za sebou zavřít dveře, zatáhnout závěsy a pustit nahlas muziku
- pište do oběda, případně do brzkého odpoledne
- podvečer věnujte rodině, dětem, sportu – no prostě svým zálibám…
- dopřejte si dobrou večeři, koukněte na dobrý film, přečtěte si dobrou knihu
- to dělejte každý den – snad krom neděle

Asi tak milý Pavle… (viz heslo Pavel Brycz)

Jinak samozřejmě jako fanoušek jsem spokojen, že můj oblíbený autor má čas psát... Jen mě mrzí, že je to o tolik pomaleji, nežli já umím číst...:-)

Marllo
13.04.2016

Chcete se od srdce zasmát a občas i politovat nad příhodami a zkušenostmi z určitého období života S. Kinga k tomu se něco přiučit od samotného mistra? Jestli ano, tak jste káply na tu pravou knihu :)

callahanh
04.02.2016

Literární teorie podle Mistra. Vynikající kniha, která není učebnicí, příručkou ani čímkoli podobným, je to zkrátka soubor rad, které geniální spisovatel předává svým (možná) budoucím kolegům. Nejsympatičtější na ni je, že King nedělá chytrého a nesnaží se vštěpovat žádnou teorii, ale spíš jen popisuje, jak pracuje, jaké má myšlenkové pochody, na co si dávat pozor atd. Z celé knihy sálá přátelskost a upřímná snaha poradit všem, kteří rádi píší a je jedno co. Většinou jeho rad se dá bez problémů řídit a je pravda, že při psaní článků a komentářů už se nad nimi zamýšlím. Jsou tu vlastně léty osvědčené pravdy, které King podává po svém a srozumitelně. Fajn je i to, že bez obalu řekne, že kurzy tvůrčího psaní jsou víceméně k ničemu, protože psát se člověk nenaučí, to už musí být v něm a lze to jen pilovat a zdokonalovat. Jako bonus tu je jeho stručný životopis jeho vlastními slovy, z něhož vyplývá, že inspirace měl opravdu hodně a prožíval zajímavé příběhy a události. Škoda jen, že z knihy nenápadně vyplyne, že nejlepší díla napsal na tripu (to není moc inspirativní) a že se některé informace nedají využít v češtině, která je v určitých věcech specifická. Možná tam mohlo být méně odborného názvosloví a některé pasáže mohly být zjednodušeny, to ale nevadí. O psaní je perfektní knížka, která dodá odvahu a sebedůvěru všem psavcům a o to jde především! 90%

nocnymotyl38
25.01.2016

Pre mňa naj kingovka, všetky tie životopisné vsuvky sú u mňa k dobru. A pre tých, čo sa snažia písať je určite veľmi nápomocná.

MikeDV3
31.12.2015

Na knize mě zklamalo, že zhruba prvních 100 stran se týká kratšího životopisu Stephena Kinga a já jsem se spíš těšil na informace o psaní. Jinak je kniha podle mě skvělá a dozvěděl jsem se zní velmi užitečné informace o tom jak začít psát. Dávejte si pozor na příslovce!

Dinosaur
16.11.2015

(10/10) Vzhledem k tomu, že se poslední dobou pokouším trochu psát, jsem po této knize skočil prakticky hned, co jsem se o ní dověděl a myslím, že pár rad si k srdci vezmu (hlavně asi tu o tom, nastavit si nějaký limit a k tomu psaní se prostě nějak dokopat, protože tímhle stylem skutečně nemám šanci cokoli dopsat). Bavil mě i Kingův "životopis" (zkrátka události z jeho života, které ho nejspíš k psaní dovedly) a rád jsem se dověděl, jak vypadá jeho tvůrčí proces, který částečně připomíná ten můj (až na to, že já zatím píšu maximálně ujetou fanfikci, u které rozhodně nedoufám, že bych ji snad někdy vydal, protože je beztak určená jen velice úzkému okruhu lidí). (16. 6. 2015)

Krysa1769
12.11.2015

Tohle není žádná nudná příručka plná žvástů. Tohle je mistrovské dílo a nelituji žádné minuty, které jsem nad ním strávila. King je prostě King a psaní je krásná, magická věc. Takže plný počet hvězd.

choze
30.10.2015

King pojal svou příručku velmi osobně, v čemž tkví její velká přidaná hodnota. Od zásadních událostí v jeho dětství a dospívání, které ho jako spisovatele definovaly, se přesouvá k praktickým radám, a uzavírá momentem, kdy těsně unikl smrti a poté znovu usedl ke psaní. Výborně napsané a velmi inspirující.

reader.007
21.10.2015

Hrozně se těším až si ji přečtu celou.Už teď, když ji namátkou otevřu,tak se nad tím tak chechtám, že mám sama chuť chopit se pera...
A jedna perla k překladu: Myslím že by překladatelku (ano, myslím to vydání které zprznila, nikoliv přeložila, Iva Pekárková) neschvátilo si zjistit, že Harper Lee je žena a nikoliv muž a že její kniha, o které se King zmiňuje, vyšla u nás nikoliv pod názvem "Jak zabít sedmihláska", ale jedině "Jako zabít ptáčka". U knihy která dostala Pulitzerovu cenu by to za tu námahu snad stálo...

olle3
27.09.2015

Přečetl jsem spoustu knih, návodů a článků na téma tvůrčí psaní, ale toto dílo mi dalo nejvíce. Možná je to i tím, že většina autorů knih, návodů a článků není v psaní beletrie ani zdaleka tak úspěšná, jako S. King.

Greene
15.09.2015

Skvělá knížečka, díky níž můžete nahlédnou do zákulisí Kingovy pracovny a hlavy, kde se dozvíte, jak se Mistr stal tím, kým je dnes, jak psal některé své romány, a nakonec i pár pouček, které rozhodně budoucím spisovatelům pomohou. Vše psáno čtivou a zábavnou formou. Velmi dopručuji.