O přistěhovalectví a uprchlících

O přistěhovalectví a uprchlících https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328468/mid_o-pristehovalectvi-a-uprchlicich-nc5-328468.jpg 4 6 3

Sir Michael Dummett se v knize srozumitelnou formou vyrovnává s typickými argumenty odpůrců imigrace (uprchlíci jako kulturní a ekonomická hrozba, přelidnění atd.) a nabízí přístup založený na povinnosti státu pomáhat druhým v nouzi, právu na útočiště a zachování lidské důstojnosti potřebných. Byť Dummett neupírá státům právo odmítat cizince, ukazuje na konkrétních příkladech, že uplatnění tohoto práva je často motivováno rasismem a xenofobií a že mnohdy porušuje Ženevskou úmluvu o uprchlících. Ukazuje též, jak se v Británii heslo „tvrdé politiky vůči přistěhovalcům“ odpoutalo od reality a stalo se prostředkem, jímž se politické strany snaží získat hlasy voličů. Podle Dummetta je řešení přistěhovaleckých a uprchlických vln nakonec možné jen na mezinárodní úrovni a předpokládá omezení sobectví zejména ze strany rozvinutých států.... celý text

Adam84
15.08.2023 4 z 5

Přesto, že jde o knihu již staršího data, vhodné podněty k úvahám o současném stavu přistehovalectví, jsem si v ní přeci jen našel.

Když jen vypíchnu, zajímavý je dle mého autorův princip otevřených hranic, který vychází z přijaté metodologie, jež neklade důkazní břemeno na přistěhovalce, který chce do země vstoupit, ale na stát, který ho chce odmítnout.

Z autorova textu, je patrný jeho celoživotní boj proti rasismu, který i po víc jak dvaceti letech od vydání knihy, neztrácí (v otázce přistěhovalectví) na potřebnosti.

los
25.03.2019 2 z 5

práce je sice 18 let stará, ale to nic nemění na té zoufalé tendenčnosti, teoretická část prokřesťansky, případová část argumentačně

Flipper
25.07.2017 3 z 5

Zdravým rozumom podané mýty a pomluvy prisťahovalectva. Mýty a demystifikácie sú však učinnejšie a silnejšie než zdravý rozum a ak budeme apelovať len naňho nič sa nezmení. Eticky a humanisticky preto napísané na jednotku no okrem zdvôrazňovania humanizu žiadne iné riešenia nečakajte. I keď prezentovaná história anglického rasizmu latentne poukazuje na "hype" či politický narcizmus, paradoxne ku koncu sa autor vyhrocuje ako senzácie chtivé médium a len vyratúva rasovo motivované zločiny v štátoch EU bez protipólu či širšej analýzy.

uprchlíci přistěhovalci, imigranti imigrace

Autorovy knížky

Michael Dummett
britská, 1925 - 2011
2016  80%O přistěhovalectví a uprchlících

Kniha O přistěhovalectví a uprchlících je v