O přírodě

O přírodě https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89155/bmid_o-prirode-16R-89155.jpg 4 18 2

Slovenka
15.04.2020 5 z 5

Vynikajúci, estetickým dojmom pôsobiaci epos velikána básnického umenia obdobia antiky. Lucretius v ňom s použitím poetických metafor grécko-rímskej mytológie "vysvetľuje", že príroda a jej zákony učia, že "z ničoho nemôže nič vzniknúť", alebo "nič sa nerodí z ničoho". Vo veršoch zhrnul svoje poznatky o vesmíre (kozme), prírode a všetkého diania v nich pozorovaním, skúmaním a logickou úvahou. Prameňom všetkého zla sú poverčivé bludy všetkých oficiálnych náboženstiev, preto je potrebné oslobodenie ľudskej mysle od nich a prekonanie strachu zo smrti.

Freiherr
14.11.2018 4 z 5

Jak by řekl Seneka: Nahlédl jsem do tábora nepřátel (rozuměj Epikúrovců) a seznal, že naše učení se v mnohém liší.
Lucretiovy zpěvy odhalují starověké znalosti v přírodních vědách. Je jasné, že četné názory byly překonány, některé jsou až úsměvné (například, že se Slunce skládá z malých plaménků, které se každé ráno znovu shluknou), ale jiné zůstávají platné i nadále (překvapil mě pozoruhodně přesný výklad činnosti magnetu). Po formální stránce není moc co vytknout - verše se četly příjemně lehce.

římská literatura

Titus Lucretius Carus