O princeznách z Modrého vrchu

O princeznách z Modrého vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70602/o-princeznach-z-modreho-vrchu-70602.jpg 4 3 3

Peter Christen Asbjørnsen, Jørgen Engebretsen Moe: O princeznách z Modrého vrchu. Norské lidové pohádky (30x), pro čtenáře od 9 let. "Z pokladnice norských pohádek jsme pro vás vybrali ty nejzvláštnější a nejkrásnější, které vyprávějí o údolích s horskými bystřinami, divokých skalách a hlubokých lesích, kde vládli trollové, o překrásných zámcích, princeznách a králích, ale i osamělých chaloupkách, kde žili junáci, kteří všechny přelstili." (anotace na přebalu knihy, 1. vydání, rok 1973, z norského originálu vybrali Jiřina Vrtišová a dr. Břetislav Mencák, který i napsal doslov)... celý text

Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Albatros (ČR)

Norske Folke-Eventyr

n.ezn.amy
02.12.2020 5 z 5

Severské pohádky, které jsou podobné českým, jinak jsou nazvány a třeba místo osla tam vystupuje ovce (Obušku z pytle ven), ale dějově jsou stejné. Ovšem zásadní rozdíl je někdy v tom, jak tyto pohádky končí a to nezřídka smrtí určité osoby či bytosti. Pro děti to musí být tvrdé setkání s realitou. Ovšem na kvalitě a krásném příběhu to nikterak neubírá

mot33
18.11.2017 4 z 5

Dobré hodně podobné naším pohádkám ať napsaných či filmových.Akorát že tady je sever a jsou místy trochu tvrdčí.

MOu598
06.07.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2008. Podle mých poznámek:
Norské lidové pohádky - připomínají další české, německé, dánské, pobaltské. Vyhrává čestnost, chytrost, poctivost, dobré srdce, nejmladší syn. V několika pohádkách vystupují zlí trolové, obři, mluvuící zvířata.
Hezké, hezky se čte. Napsáno vypravěčsky. Jiné než Norské pohádky, které byly dost kruté a krvavé.