Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12009/bmid_povidani-o-pejskovi-a-kocicce-Lbp-12009.jpg 5 2836 325

O pejskovi a kočičce série

Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Veselá vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech, která potěšila již několik generací čtenářů. Povídání o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk tvoří tuto milou knížku nesmrtelnou.... celý text

Literatura česká , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Povídání o pejskovi a kočičce , 1929

tlllk
25.03.2022 4 z 5

Jednotlivé príbehy majú ideálnu dĺžku na čitanie pred spaním, tie príbehy sú legenda, ale s odtupom času som sa neubránil pocitu že pán Čapek potreboval nafúknuť počet slov , občas to vyzerá ako by dostal zadanie na počet písmen na príbeh.

mončičáček
17.03.2022 5 z 5

Jeden z těch nejranějších dětských čtenářských zážitků a nezaměnitelné ilustrace, které se přenesly i do večerníčkové podoby v jedinečném podání pana Hoegera...Dneska se k téhle knížce vracíme společně s dvouletým synkem a příběhy pejska a kočičky na něj působí stejně jako kdysi na maminku - pamatuje si všechny ingredience, co dali do dortu, předvádí jak panenka tence pláče, naučil se říkat fuj hanba, když někde vidí špínu (jako pejsek a kočička, když měli špinavou podlahu) a na ten večerníček se dívá taky :-)

sgjoli
13.03.2022 5 z 5

Kdo by neznal. Tohle je jedna z těch klasik české dětské literatury, na kterou jsem v mládí nedala dopustit a ke které jsem se vždycky s odstupem tu a tam vracela. Pěkné příběhy navíc doplňovaly krásné autorovy ilustrace, takže celé to čtení bylo také i oku lahodící zážitek – kresby možná jednoduché, ale záměrně – a mně to vždy vyhovovalo. Doteď vzpomínám na již klasické příběh o pečení dortu, o košilce či o tom, jak se pejsek s kočičkou sušili na sluníčku. :-D

dennydee
07.03.2022 5 z 5

Knížka mého dětství, občas si i teď pustím audioverzi na usínání :)

Laféeverte
04.03.2022 5 z 5

Poetické příběhy, nejhezčí je na nich ten jazyk... Pohádka o dortu neuvěřitelně baví i 1,5 roku staré dítě... Už ani nevím, kolikrát jsem ji četla, skoro každý večer před spaním hlásí, že chce: čiči (kočička), ka (pejsek), do (dort)

Pollbooks
02.03.2022 5 z 5

Moje knížka z dětství, kterou jsem teď četla i svému synovi a moc se nám to líbilo i teď po těch letech.
Doporučuju všem maminkám

LenDa70
28.02.2022 5 z 5

Kniha mého dětství... Příběhy, které osloví i dnešní děti. Je to krásně napsaná klasika. To se Josefu Čapkovi opravdu povedlo.

burg
28.02.2022 4 z 5

Prostě boží dílko, kdo by ho nemiloval! Moje dcerka vyžaduje pravidelné a krátké dávky, zato prakticky neustále.
Jen mě zarazila jedna věc a to, jak obtížně se mi knížka četla - je mi jasné, že se syntax vyvíjí s časem, ale stejně jsem si při čtení připadal jako prvňáček, který sáhne po první knížce, na kterou narazí a pokouší se slabikovat první slůvka. Prostě skladba vět je děsná.

Iris30
28.02.2022 5 z 5

Kdo by se rád nevrátil do dětství.
Kniha je nádherná a ty ilustrace pohladí po duši.
Četla jsem z ní nesčetněkrát prvnímu synovi a po 15 letech teď i druhému.
Nikdy se neomrzí.

Snoopi
08.02.2022 5 z 5

Opravdu kouzelný návrat do dětství :-) Notoricky známé, prodchnuté láskou a pochopením... Zároveň můžeme trochu "nakouknout" pod pokličku samotnému tvůrci, který čtenáři jaksi mimoděk odhaluje, jak takový novinář pracuje. Děti si odnesou několik důležitých ponaučení, nejen to notoricky známé, jak "nedělat dort"...
S odstupem let vidím v knize i spoustu jiných kladů a říkám si, že v právě v jednoduchosti je síla. Skláním se před Čapkovým uměním, s nímž pracuje s jazykem: dovedně využívá zvukomalebnost, k oživení přispívá opakováním slov, v textu se to jen hemží roztomilými výrazy a objevují se i říkadla. To všechno navíc podtrhují nádherné ilustrace. Zároveň se mi vybavilo, jak nám tyto pohádky přehrávali rodiče na dětském diaprojektoru Diax 3 - nezapomenutelný zážitek! :-)
"Když děti zkoušejí mňoukat, tak to nikdy nedělají docela dobře. Mňoukat se musí, panečku, krásně, jemně, tak tuze tence, a to se musí, milý brachu, tuze dobře vědět, kam se má v tom mňoukání dát měkké i a kam tvrdé y. Jinak se to všechno poplete a nikdo by tomu mňoukání pořádně nerozuměl, co se tím vlastně chce říct."

Booky84
01.02.2022 5 z 5

Jak už zde opakovaně zaznělo - tohle je kniha i mého dětství. Ráda jsem si v ní listovala, prohlížela obrázky a četla. Kde je původní kniha netuším, ale koupila jsem si vlastní, protože mi prostě nemohla v knihovně chybět. Jsem ráda, že ji mám a vím, že jsem ji dnes nečetla naposledy - nejraději mám hned první vyprávění "O pejskovi a kočičce, jak si myli podlahu".

esfinge
28.01.2022 5 z 5

Knížka z meho dětství, kterou jsem již několikrát četla synovi. A má úspěch. Příběhy, jak měli tuze špinavou podlahu nebo kterak pekli dort, pysnou kosilku nebo jak kočička zašila pejskovi díru v kalhotách, ty zná úplně nazpaměť. A ja se při čtení vracím opět do dětství a úplně slyším krásný hlas pana Högera .

nicoolka25
21.01.2022 5 z 5

Krásna detska kniha

Linda007
17.01.2022 5 z 5

Hodí se mi do výzvy a navíc jsem to mohla číst dceři.

Sabina335
15.01.2022 5 z 5

Velmi oblíbená dětská kniha z mého dětství. Milovala jsem i jako večerníček!

misowi84
07.01.2022 5 z 5

Proč se ke knížce z dětství nevrátit. Že ?
Dort stále vede !

Karoley
02.01.2022 5 z 5

Jako malá jsem Povídání o pejskovi a kočičce milovala, babička mi četla tuhle knihu před spaním.. a já ji teď zase čtu svým dětem ;)

Natmi
13.12.2021 5 z 5

Pejsek a kočička je jedna z mích nejoblíbenějších knížek. A pejsek s kočičkou tu budou s námi ještě dlouho. Knížka je moc hezká.

konformita
18.11.2021 5 z 5

Nádhera, krása, medový hlas pana Högera Vám promlouvá v hlavě, když čtete. Pohlazení po duši :-)

Jackline5
17.11.2021 5 z 5

Kniha mého dětství, která nikdy neomrzí.