Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12009/bmid_povidani-o-pejskovi-a-kocicce-Lbp-12009.jpg 5 2837 325

O pejskovi a kočičce série

Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Veselá vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech, která potěšila již několik generací čtenářů. Povídání o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk tvoří tuto milou knížku nesmrtelnou.... celý text

Literatura česká Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Povídání o pejskovi a kočičce , 1929

Worbitka89
25.10.2022 4 z 5

Česká klasika, jednoduché výchovné příběhy o pejskovi a kočičce, kteří chtějí být jako lidé,jako malá jsem je měla moc ráda,dneska se mi libi stále,ale jen ty příběhy,kde nevystupuje autor, to je pro me i pro děti divné a zbytečně složité.

Pivísek
24.10.2022 5 z 5

Srdcovka moje i mé dcery! :⁠-⁠)

Cetinje
06.10.2022

Dětská klasika, která se neomrzí a dobře se čte dětem :)

pohoda58
28.09.2022 5 z 5

Jak jinak než skvělá klasika pro děti.

Čmeláček
31.08.2022 5 z 5

Pejsek s kočičkou jsou fakt skvělí a mají výborné nápady! :) Klidně bych k nim šel třeba i na návštěvu, kdyby to šlo, ale ten jejich dort bych určitě nejedl :))).

dájavídek
30.08.2022 5 z 5

VŠECHNY PŘÍBĚHY JSOU NEJ :D! Doporučuji!

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Kdo by neznal příběhy této roztomilé dvojice. Však jsme na tom vyrůstali!

Janizoun
13.08.2022 5 z 5

Krásná knížka, kterou by měli znát všichni :-) Myslím, že v době pana Čapka, ale i dnes tato kniha patří mezi nejlepší, nejkrásnější pohádky. Děti se aspoň seznámí i s tím "jak to chodilo" v minulosti.
Například pohádka "Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen", je pro malé děti sice zprvu nepochopitelná, ale vysvětlit se jim dá ;-)

Martina291086
20.07.2022 5 z 5

Jako matka tuto knížku čtu velice často své dceři před spaním. Jako čtenář bych si ji bohužel už nevzala... Nikdy jsem nebyla příznivce Ladových nebo Čapkových knih, nicméně to neznamená, že by kniha nebyla dobrá.

Nermal
16.07.2022 5 z 5

I kdyby pan Čapek už žádnou jinou knihu nenapsal, stejně by se stal díky ní nesmrtelným. Myslím, že by se usmíval, kdyby si tady přečetl, kolika dětem i jejich rodičům udělal svou knížkou radost.

yellow
13.07.2022 3 z 5

Některé příběhy jsou doopravdy krásné, některé průměrné. Bohužel se knížka poměrně špatně čte a to zbytečné opakování a vyjmenovávání ve mně zanechalo pocit jako by autor naháněl slova do limitu.

jalca
12.07.2022 5 z 5

Velmi milé čtení, které je doplněno pěknými ilustracemi. Navíc se knížka dá dobře zařadit do jednoho z témat Čtenářské výzvy. Věřím, že nejen děti, ale i řada dospělých si tuto knížku ráda přečte.

werick
09.06.2022 5 z 5

Pejsek a kočička, klasika, kterou každé dítě miluje. Moc fajn čtení se vzpomínkou na dětství.

jitka7326
22.05.2022 5 z 5

Po dlouhé době znovu přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022. Milé a laskavé. Nejoblíbenější jak pekli dort.

cukrovka
05.05.2022 5 z 5

Klasika dětské literatury. Nádherné poetické příběhy pro pobavení i poučení. Jako dítě jsem byla příběhy zaujata, jako dospělá při čtení dětem nadšená a teď jsem moc natěšena až budu číst vnoučatům.

rilajaan
04.05.2022 5 z 5

Stále stejně výborné. Nikdy se neomrzí.

Ivanule
27.04.2022 5 z 5

Tak jsem si tuhle knížku přečetla se synem, krásně jsme se střídali při čtení, je to milé povídání od pana Čapka:)

alef
26.04.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce mám moc ráda, jednoduché, a přitom nesmírně poetické jsou už kresby samy o sobě, a prosté pohádkové vyprávění, které není tak úplně pohádkové, a taky to není tak úplně vyprávění, ale právě POVÍDÁNÍ, to je naprostá lahůdka – jak si pan Čapek s dětmi prostě povídá, o tom, jaké to bylo , jaké to bylo, když spolu kočička a pejsek hospodařili. A že to je laskavé a veselé povídání, to mi dáte určitě za pravdu! Navíc, pejsek s kočičkou panu spisovateli pravidelně „radí“, co má o nich psát .

„Pejsek s kočičkou seděli na pohovce []. Někdo zaklepal, oni řekli ,Dále´ a vešel pan Čapek.
,I heleďme,´ řekl pejsek, ,vás už jsme dávno neviděli. To vy asi ani nevíte, že mě tuhle bolela noha. Šlápl jsem totiž na střep a poranil jsem si tlapičku.´
,I vím,´ řekl pan Čapek, ,vždyť jsem to přece všecko napsal.´“

A tak si povídají a povídají jak spolu pejsek a kočička bydlí v malém domku u lesa, jak se snaží dělat všechno tak, tak to dělají velcí lidé, no a taky jak to jejich společné hospodaření občas podle toho vypadá no trochu popleteně třeba, když společně myjí podlahu a oba se tak zašpiní, že se pak musí sami vyprat a usušit, jako prádlo; nebo jak si pejsek roztrhne kaťata a kočička mu je zašije žížalou; a nebo (a to je moje oblíbené), jak psali děvčatům z Nymburka, možná si to taky pamatujete, jak to jejich psaní začíná (samozřejmě oslovením, tak jak má správné psaní začínat):

„Velectěné slečni z Nimburka,

a samozřejmě, končí úplně stejně správně, závěrečným pozdravem

„Fuctě písek a kočička“

kdo by si lámal hlavu s těmi pár drobnými chybičkami :-), navíc, když mají pejsek a kočička úplně jiné starosti, protože chumelí tak moc, že nemůžou najít cestu zpátky domů do vyhřátého domečku.
A takhle bych mohla pokračovat dál a dál, ale víte co, radši si to přečtěte, nebo líp, čtěte vašim dětem, vnoučátkům, anebo pro radost i jen tak sobě o přátelství dvou odlišných zvířátek, která si poradí s každičkým problémem svým vlastním, originálním způsobem, přesně tak, jak to má být

Víte, jak se dělá dort? Že ne? Tak poslouchejte

„ Jenomže nevím, jak se takový dort dělá. “
A pejsek jí na to odvětil: „ To nic není, () to já vím, jak se takový pravý dort dělá.

„ Dort musí být sladký, řekla kočička a nasypala do toho cukr.
A trochu slaný taky, řekl pejsek a dal tam sůl.“

a jak to dopadlo? Však víte, krásně úsměvně, laskavě humorně a pro někoho, ne úplně přívětivě :-).

iLuciferie
01.04.2022 4 z 5

Mimo notoricky zmáných a totálně skvělých příběhů (Jak dělali dort, Jak myli podlahu,...) je zbytek vlastně celkem podprůměr, ale ty skvělé dělají knížku prostě jedinečnou a nezapomenutelnou!

a304
26.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Josef i Karel , jak Ti uměli šířit pohodu, aby děti šťastně vyrůstaly a dospělým poskytovali informace. To byla demokracie za Masaryka.
Knihu doporučuji všem dětem.