Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce

Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Veselá vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech, která potěšila již několik generací čtenářů. Povídání o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk tvoří tuto milou knížku nesmrtelnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12009/povidani-o-pejskovi-a-kocicce-Lbp-12009.jpg 4.71685

O pejskovi a kočičce (1.)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

DancerJaneBooks

Krásná, klasická a poučná knížka. Četli jsme ji se školou před pár lety a líbila se mi.

Lokina

Klasika, která nikdy nezklame. S pejskem a kočičkou od pana Josefa Čapka jsem strávila dětství. A bylo to nezapomenutelné dětství. Knížka je výstižná, humorná, poučná. K mým nejoblíbenějším částem samozřejmě patří jak vařili dort, jak si pejsek roztrhl kalhoty či o Noční košilce.
Pejsek a kočička je ideální knížka pro děti, když jim ji budete večer číst, nepřekvapí vás, že na dětské tváři se ukáže úsměv, který vás zahřeje u srdce.

omgjako

Patří neodmyslitelně k mému dětství... "Pejsek spisovně = písek" mě pobaví vždycky :)

Klichem1

Laska z detstva, ktora mi vzdy vykuzli usmev na tvari uz len pri pohlade na obalku. Uz sa tesim ako ju budem citat svojim detom.

Kačkaknihomol

Knížka, která je pro každé malé dítko samozřejmostí. Já osobně jsem vyrůstala na televizní verzi, hlas pána, který tuhle klasiku daboval je nezapomenutelný, a i teďka o nějakých deset let později mám nějaké dialogy živě v paměti. Napsáno podobně jako Devatero pohádek, já teda styl Čapků úplně zbožňuju ale chápu, každému úplně nesedne přeci jen, je trochu zastaralý. Co se týče děje, je to taková klasická pohádka, sice bez loupežníků, království a já nevím čeho všeho, ale přesto to pohádka pořád je, takže se nedá moc objektivně hodnotit, jelikož je to napsané pro šestileté děti. Ale přesto prostě mi to nedá a těch pět hvězd dát prostě musím, protože by mi to moje šestileté já nikdy neodpustilo.

whale77

Protože tahle povídání patřila k povinné četbě na základce, všichni je známe jak vlastní boty - také díky zpracování některých dílů do animovaných filmů a v nich díky vypravěčskému umu mistra Högera. Ale díky právě těmto zprofanovanějším kapitolám (Jak myli podlahu, O noční košilce,...) člověk po desetiletích znovuobjevuje i kapitoly zapomenuté.
Nutno říci, že jako kritičtější, dospělý čtenář vnímám některé z těch zapomenutých jako slabší – byť na druhou stranu připouštím možnost, že jako dítěti se mi to naopak líbilo (a dnešním dětem se také líbit může). Mám na mysli dvě kapitoly, ze kterých (na mě) čišelo, že byly napsány jen jaksi do počtu, „vynuceně“. Jedná se o povídání o vánočním povídce o pejskovi a kočičce do rozhlasu a pak taky část, kdy dostal dopis od dětí ze školy. Dokonce jsem tu vánoční povídku před pár lety slyšela jako audio (s Uršulou Klukovou) a říkala jsem si, že to snad není od Čapka, ale nějaká „fanfiction“ a proto jsem si to následně přečetla a zjistila, že bohužel ne.
Ty mé výhrady ale můžou být způsobené tím, že prostě na čtení mám radši z Čapků Karla. Ale Josefovy obrázky zbožňuju v jakékoliv knížce a i tady jsou naprosto úžasné! Prostě klasika.

ddkk
29.12.2017

Knížka převedená do podoby kresleného filmu a namluvená nesmrtelným Karlem H"ogrem se stala součástí našich rituálů při ukládání tříletého vnoučka do postýlky...třikrát sláva dokonalé harmonii obrazu a slova! Čapek má u nás plný počet :-)

Jessybelle
16.12.2017

10 krásných večerů je za námi... Ale určitě ne posledních...příští rok repete...

M-arta
12.12.2017

Tradiční klenot dětských knihovniček a pohlazení po duši s přenádhernou češtinou.

Jirinamac
23.11.2017

milá knížka, která nás provází už několik generací

Terry11
29.10.2017

Těžko hodnotit knihu, když je určena dětem do šesti let. Ale četla jsem ji naši Sofince, té je pět a moc se jí líbila, tu o noční košilce jsem už podesáté četla bez knihy. Taky jsem byla dotčeně opravována (Není tam žížala, ale dešťovka!) Takže musím dát plný počet bodů.

Lucissia
24.10.2017

Nebudu se ani rozepisovat. Pejsek a kočička do každé rodiny a kdo je nečetl, je o mnoho ochuzen. Já předčítala teď pár večerů a bylo to krásné. :-)

Jana283
11.10.2017

Myslím, že tohle je čtení pro děti, které nestárne a budou ho milovat všechny generace dětí.

ardeas
28.09.2017

Kultová kniha pre deti, v našej zemepisnej šírke by som ju popularitou prirovnala k "Malému Princovi". Kto o nej nepočul a nikdy mu z nej nečítal, nebol dieťa :)

HDosoudilová
09.09.2017

Tuhle dětskou knihu taky musí znát snad každé dítě. patří mezi klasiku. A nám s bráchou se moc líbila i jako Večerníček.

sanulllka
05.09.2017

Moc se mi líbil příběh o psovi, který kočičce a pejskovy snědl dort :)

slimáčik
24.08.2017

To sme sa ako deti s bezhraničnou predstavivosťou veľmi dobre baviliiiiii!

Ajinka126
30.07.2017

Naše nejrkásnější pohádková klasika. Je to nezapomenutelně ilustrované. Některé zápletky z knihy zlidověli. No řekne, kdo z vás někdy nepoužil přirovnání "jako když vaří pejsek s kočičkou". Je to kniha z české tvorby, na kterou jsem nesmírně hrdá.

gersie
05.07.2017

No je to klasika. Obrázky dobrý , ale text je poněkud nezáživný a nenápaditý. Pravda asi tři nejznámější jsou dobré , ale to asi nestačí.

21.06.2017

Krásná knížka s nezapomenutelnými příběhy. Knížku měly mé dcery ve velké oblibě. Nejvíc se jim líbilo vyprávění o tom, jak si pejsek roztrhl kaťata, a samozřejmě, jak pekli dort. Jsem ráda, že láska ke knihám dcerám zůstala, a čtou rády i nyní, pokud to VŠ a SŠ dovolí.

Nita17
15.06.2017

Klasika, milovala jsem ji a synovi jsem ji hned podstrčila ( v dnešní době televize a internetu :( ), a ehje patří k našim stálicím před spaním. I když mi trochu dělá problém ho pak usměrnit - nálepka "tohle doma nezkoušejte" by se hodila :)

havranice
08.05.2017

Koupila jsem to dětem, protože mám ráda, když děti znají klasiku a měla jsem dojem, že v tomhle přeci nemůžu sáhnout vedle. No nevím, četla jsem to tříletému synovi, docela se mu to líbilo, ale za mě tedy trochu zklamání. Četlo se mi to místy dost špatně, text prostě až tak neladí, mimo známé odrhovačky jako "dort" a "podlaha" byly mnohé další příběhy dost slabé, často mě to nějak rozčilovalo, nečetla jsem to moc ráda. Máme doma promítačku s diafilmy - touto formou dětem promítám diafilmy o pejskovi a kočičce a k tomu čtu k tomu vydané texty (které z Čapka volněji vychází), a touto formou, když text je jen volnější adaptací původního Čapkova textu, mi to připadá mnohem lepší a zábavnější a děti to takto milují.

Elis.n
07.05.2017

Moje srdcovka z dětství, která je navíc doplněna krásnými kresbami Josefa Čapka. Připomněla jsem si ji při uspávání neteří a bavila nás všechny :).

Bubynka
13.04.2017

Kniha, kterou by mělo znát každé dítě...dle mého patří k těm nej pohádkovým příběhům.

EvikU.
05.04.2017

Krásná klasika pro děti. Nejradši mám jak věšeli prádlo, myli podlahu, šli na poštu a zapadl jim domeček a našli ho díky syrečku. Měly by ji znát všechny děti.

MinaHawke
27.02.2017

Moc hezká kniha. Ráda se k ní vracím.

martas006
06.02.2017

Další povinná četba ve škole a opět neměla chybu. Klasika, kterou by podle mýho mělo znát každé dítě.

Sidonie
31.01.2017

Jako malé se mi hrozně líbilo (a přišlo mi to hrozně srandovní), jak Pejsek pověsil Kočičku, Kočička pověsila Pejska a oba tak viseli a sušili se :-)

whiolet
28.01.2017

Na Pejskovi a Kočičce bylo založeno mé dětství. Rodiče mi tuto knihu četli v postýlce, jsem si jistá, že i já ji brzy budu znovu číst svému synovi :)

angloumene
13.01.2017

Nesmrtelná klasika, která potěší nejednoho čtenáře ať už jakéhokoliv věku.
Pejsek s kočičkou svým nezkušeným, zvířecím pohledem prozkoumávají svět a tak ho ve své různorodosti představují i dětskému čtenáři. Děti jsou pak vedeny k zájmu o dění kolem nich, ale hlavně k poctivému a pozitivnímu připstupu k poznávání samotnému.