O patřičnosti v jazyce

Vtipné úvahy směřující ke správnému používání češtiny v různých situacích a na všech společenských úrovních.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/133751/o-patricnosti-v-jazyce-133751.jpg 4.54
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno:, Nakladatelství Franze Kafky

Kniha O patřičnosti v jazyce

jarmik
09.09.2014

Mám obrovské psychické zábrany kritizovat takového idola a nesporného génia, jako je tvůrce Nedokončeného kalendáře. Přesto mě na knize pár věcí i rušilo:

- Tu a tam jsem si říkal, jestli je nutné označovat tolik věcí a lidí za blbé.

- Čtenáře asi nenadchne pár témat tehdy sice aktuálních, ale dnes po 20 letech už strašně vymlácených: název státu, Santa Klaus vs. Mikuláš.

- Zastávání se francouzského jazykového zákona nepůsobí moc domyšleně; je sice pravda, že p. Jamek ten zákon hájil s odstupem a nadsázkou. Problematičnost takových zákonů se zábavně ukázala už v průběhu doby, kdy jeho jazykový sloupek vycházel, protože jazykový zákon pak vydalo i Slovensko, což u p. Jamka už najednou takové nadšení nevzbudilo.

- Nejhorší rána pro mě, coby bezvýhradně oddaného fanouška, byla však hned první kapitola. Tam se p. Jamek pustil do boje za přechylování cizích ženských jmen. To byla tedy studená sprcha!

I přes dílčí výtky je kniha přínosná a mohu ji příznivcům jazykových koutků samozřejmě doporučit.

Článek na blogu zde: http://jarmik.pise.cz/685-v-jamek-o-patricnosti-v-jazyce.html