O osamělosti umírajících v našich dnech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Publikace světového sociologa.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153623/o-osamelosti-umirajicich-v-nasich-dnech-153623.jpg 4.27
Žánr:
Literatura naučná
Vydáno:, Nakladatelství Franze Kafky
Orig. název:

Über die Einsamkeit der Sterbenden in unseren Tagen (1984)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha O osamělosti umírajících v našich dnech

Přidat komentář
antuka
30.05.2016

Ano, v knize nenajdeme žádné posmrtné zážitky, stavy a nadpřirozeno, psal ji sociolog a ne šaman (nebo antropolog). Elias na sociologa velmi čtivým jazykem ukazuje, jak se proměna společnosti projevuje ve vnímání umírání a smrti, ve vztahu ke starým, nemocným a umírajícím, a zároveň polemizuje s Ariésem a jeho představou zdravějšího a smířenějšího umírání v minulosti. Elias pojímá smrt ve velmi širokém záběru, od pevných dat, až po složité otázky důstojnosti a smysluplnosti žití či dobrého a špatného umírání.

Elias netvrdí, že současná praxe umírání je horší, nebo lepší než v minulosti, ale říká, že neviditelnost, vyhoštěnost umírajících vypovídá o současné společnosti více, než co jsme si ochotni připustit. Že absence uvažování o vlastním konci vede k tabuizaci, která ve společnosti bez rituálů vede k dezorientaci a odcizení. A konečně, že neuvědomovaný pocit vlastní nesmrtelnosti vede i k víře v nesmrtelnost naší civilizace, čímž blokuje možnost rozvoje a proměny a potlačuje zodpovědnost za vlastní činy.

Sociologie smrti v podstatě neexistuje a přitom Eliasovi se na minimálním prostoru podařilo otevřít tolik témat, že by se o nich dala napsat knihovna!

Klamm
17.07.2013

Kniha se zaobírá otázkou smrti z pohledu sociologa. V knize nejsou zmiňovány žádné posmrtné zážitky, stavy ani jiné nadpřirozeno či spiritualita. Najdeme zde popis jak byla smrt lidmi vnímána v průběhu dějin a jak vnímají smrt a umírání lidé dnes.
60%


Autor a jeho další knihy

Norbert Elias

Norbert Elias
německá, 1897 - 1990

Kniha O osamělosti umírajících v našich dnech je:

v Přečtených11x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit1x
v dalších seznamech1x