O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277117/bmid_o-mysich-a-lidech-K3Q-277117.jpg 4 5308 636

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá - a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu... Světoznámá novela přináší působivý příběh, vystavěný na dialozích hrdinů, v němž osudové zlo nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. O myších a lidech patří k nejhodnotnějším kratším prózám Johna Steinbecka. Toto dílo bylo úspěšně zfilmováno a odneslo si řadu nejvyšších ocenění.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Jirka430
21.09.2022 5 z 5

Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.

kopeceli
18.09.2022 5 z 5

Teda, to mě dostalo! Touha po lepším životě je v každém normálním člověku a touha nebýt sám také. Na tomto faktu vystavět celou novelu, to je umění. A pak ten konec! Myslela jsem, že vyzní do ztracena, ale Steinbeck příběh uzavřel jednou provždy.

Cher
28.08.2022 5 z 5

Pěkně napsaný příběh, který se dobře četl. Bohužel má smutný konec.

misantroop
24.08.2022 4 z 5

Tato Steinbeckova kniha odráží 30. léta v Kalifornii, autorovi zkušenosti a nelehký život dělníků. Steinback má talent, zachytit obyčejné lidi a jejich vztah ke světu v němž žijí. Kniha je 90 let stará a krásně dokumentuje, jak překotně se svět za tu dobu změnil. Jak konzumní je náš život dnes ukazuje porovnání našich tužeb a tužeb hlavních hrdinů. Stejně tak realita rasové segregace, zachycená v knize, nám dnes může připadat jako ozvěna z dob dávno minulých, ale není to tak dlouho co byla realitou každodenní.
Klasické dílo americké literatury, ale za mě nepřekoná mou oblíbenou Pláñ Tortila.

Pert
21.08.2022 4 z 5

Smutný konec.

EliskaD
24.07.2022 2 z 5

Přestože se jedná o 100 stránek, jako bych četla 1000. Ano, byl to emotivní příběh o hlubokém přátelství a snech, ale i takový příběh se klidně mohl vejít na desetinu rozsahu. Postrádala jsem pořádný děj, naopak mi přebývalo neustálé opakování téhož.

janadibelkova
13.07.2022 5 z 5

Smutné čtení, ale velmi hezky napsané, doporučuji i jako povinnou četbu..

jajsemenyk
30.06.2022 5 z 5

Moc krásný, klasický příběh. Na knize bych ocenila hlavně to, jak přibližuje tehdejší život chudších, a že každá postava má nějakou typickou vlastnost, která přibližuje určitý dobový problém.

99jana99
19.06.2022 4 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh o přátelství dvou lidí. Smutný předvídatelný konec, knihu doporučuji.

adorjas
19.06.2022 3 z 5

Môj prvý Steinbeck- dej trošku prostý priam prvoplánový až predvídateľný. Myslím, že knihe by prospelo ešte hlbšie ponorenie sa do postáv, takto som dostala len náznaky. Popisy prírody a zvukov veľmi malebné, okamžite som sa tam vedela predstaviť. Na základe tejto knihy by som ho ku klasikom nezaradila a budem si od neho chcieť ešte niečo prečítať nech si to s týmto autorom vyjasním.

los
03.06.2022 3 z 5

nejsem ani tak oslněný ze Steinbeckových příběhů jako z jeho působivých a detailních popisů (čímž chválím i překladatele), Steinbeck hodně sází na emocionalitu čtenáře (tipuju, že kdyby místo štěňátka či myšky psal třeba o netopýrovi..., mimochodem netopýří bříška jsou daleko jemnější než štěněčí)

nicméně teď už taky vím, jaké problémy může způsobit neuvážené hlazení a mazlení se s roztomilým kožíškem

Samuel98
26.05.2022 4 z 5

Klasické dielo literatúry Spojených štátov, o ktorom som už veľakrát počul, som sa rozhodol prečítať veľmi spontánne – bez toho, aby som presne vedel, o čom je. Aj napriek tomu som priebežne akosi vytušil, kam bude príbeh smerovať a podobne (ako ostatných) aj mňa dielo dokázalo dojať, v závere rozplakať a zanechať silný zážitok. Súčasne je síce nutné prihliadať aj na vek diela (v zmysle morálneho vyústenia starostlivosti o Lennieho), no napriek tomu dej plynie veľmi rýchlo, je zrozumiteľný a viacvrstevný. Dokonca aj opis, ktorý by som síce osobne škrtol, bol veľmi pekný a symbolický.
Novela tak stíha zachytiť viacero tém: mapujúc USA skrz životné skúsenosti autora (kedy rovnako ako postavy v príbehu pracoval ako potulný pracovník na statkoch) a jeho pozorovanie sveta okolo. Či už je to finančná tieseň putujúcich brigádnikov, priateľstvo či násilníctvo a žiarlivosť, mizogýnia až „victim blaming“, nedosiahnuteľné sny a pocit, že lepšia realita je na dosah, že je to len otázka chvíle. Rovnako tak je samostatnou rovinou akási metaforická línia Lennyho morálneho dobra a nevedomej deštruktívnosti, respektíve dá sa povedať vzťah medzi mocou a neuvedomovaní si dôsledkov svojho konania. Jeho túžba chovať králiky a súčasne neschopnosť dotknúť sa živého tvora bez toho, aby ho zabil, bola veľmi pochopiteľná, zrozumiteľná a tragická. Celý čas som si prial, aby naozaj mohol chovať králiky; v závere knihy som sa zas sám seba pýtal, či bolo možné konať inak. Rozoberať tu však jednotlivé detaily, pasáže, postavy a témy by bolo pravdepodobne na dlhšie – a predpokladám, že existuje veľké množstvo štúdií diela, ktoré ho do detailu analyzujú, či už v kontexte dobovom, dnešnom alebo len jeho symboliku a odkazy. Z čoho sa postupne opäť dostávam ku kvalitám knihy – nielen rozprávanie naplnené silnými emóciami, ale aj množstvo ideí a otázok, ktoré dielo v človeku vyvolá, a taktiež krátky rozsah ju pomerne oprávnene udržiavajú medzi klasickými dielami literatúry 20. storočia.

xTerezax
25.05.2022 4 z 5

Jedno oko nezůstalo suché. Krásný, ačkoliv velmi smutný příběh. Kniha je velmi čtivá.

nicolettkaa
28.04.2022 5 z 5

Pro mě byl tento příběh především o silném přátelském poutu mezi hlavními postavami. Poetický příběh, který končí tragicky. Slzy v očích jsem měla několikrát během čtení. Rozhodně doporučuji.

Butterfly340
10.04.2022 5 z 5

Smutný příběh, ale krásný. Bohužel jsem předtím viděla film, takže žádné překvapení se v průběhu knihy nekonalo, ale i tak jsem si ji užila.

Docela mi však vadil ten pohled na ženy alá "každá ženská je děvka". Chápu, že v téhle sociální vrstvě ten názor mohl mít určité zastání. O tom žádná. Ale přece jen, byl by problém přihodit aspoň jednu postavu, která si tohle nemyslí? Pro autora zřejmě ano. Obávám se, že tohle odráží tak trochu i jeho myšlení, minimálně v průběhu psaní této knihy.
Ne že bych byla nějaká radikální feministka, ale docela mi vadilo, jak se tam tady tohle dokola v různých podobách omílalo, přičemž to byl názor totálně všech postav.

AlexandraBane
30.03.2022 5 z 5

Tolik emocí na tak málo stranách. Smutné a depresivní čtení. Které ale můžu jenom doporučit

burg
18.03.2022 5 z 5

Výzva 2022 - kniha od autora, který prožil první světovou válku.
Po deníku Anně Frankové jsem si řekl, že si dám nějakou oddechovku. A volba padla zrovna na tohle. A hloupěji jsem opravdu vybrat nemohl. Tedy myšleno tak, že je to fakt silná kniha o smutné době, celkově smutné čtení a děsivý konec.

Majký_
16.03.2022 5 z 5

Mistrovství na pár stránkách. Zcela po právu řazeno mezi klasické tituly.

EvcaSuch
11.03.2022 5 z 5

Po dočtení téhle knížky vás buď prodchne smutek, nebo vámi bude lomcovat vztek. Každopádně to s vámi něco udělá. Už od prvních kapitol, v nichž vychází postupně najevo, kdo jsou George Milton a Lennie Small, jsem tušila zradu. Tedy že happyend se konat nebude. Od páté kapitoly nabyla tahle moje předtucha jistoty. Víc neprozradím, přečtěte si to, však to není dlouhé a čtivé je to dost.
Celkově se v tom vyprávění snoubí jakási drsná něha s krutou neúprosností. Nejde jen o samotný příběh, ale i o způsob, jakým autor pracuje s tempem vyprávění. Moji pozornost upoutaly i poetické pasáže popisující krajinu Salinas v Kalifornii.
Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím, ten příběh inteligentního, i když prostého a ze zlomyslnosti, hraničící až se šikanou, vyléčeného George a jemu oddaného hromotluka s rozumem tříletého dítěte Lennieho mi nejde z hlavy. Myslím, že nenechá v klidu ani vás.

JanaT.
23.02.2022 5 z 5

Někteří si povšimli,že styl knihy připomíná divadelní hru. A ano,také mám ten pocit, jen si marně představuji, kdo a jak by uměl Lennyho ztvárnit tak, aby byl pocit v závěru představení stejný z přečtení knihy. A dokonce si ho ani nechci narušit tím, že si ho zhlédnutím vytvořím...
Docela zvláštní, ale Steinbeck byl jedním z "nej" autorů mé
rané dospělosti a náhodný návrat k této knize mě přinutil přemýšlet proč. Proč?Snad,že vyprávět o ní je trochu jako mluvit o sobě. Nic umělého, venkovský život, obyčejné lidství, moudrost získaná zkušenostmi a ne z knih, dětsky naivní, ale přitom úžasné sny, které dokážou dát životu smysl a směr, nalít do žil touhu a odhodlání, přátelství a oddanost skrytá pod špínou a potem, příroda všude kolem a ryzí existence v té nejpřirozenější formě...melancholie, když není koho pohladit...a odvaha snít o králících...a lidech.