O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5288 632

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Viopes
Viopes
22.01.2022 3 z 5

Knihu četla moje dcera k maturitě a já byla zvědavá, co ji tak chytlo. Ona byla z příběhu úplně hin. Pro mne moc přímé řeči, ale zajímavá zápletka, příběh dobrý.

Bafy
Bafy
14.01.2022 4 z 5

Jeden z případů kdy i útlá kniha může mnoho předat ..... konec se mi okamžitě spojil s utracením starého psa který byl většině na obtíž a vyvstala otázka .... "máme právo rozhodovat o životě či smrti jakékoliv bytosti?"

Vendula39
Vendula39
14.01.2022 5 z 5

Novela se mi krásně četla, bylo to zapříčiněno i její krátkou formou. Nejvíce mě zaujalo přátelství ústředních postav a ukazuje nám to, že nesmíme zanevřít na lidi s nějakým hendikepem, ať už nám způsobují jakékoli problémy. Každý z nás má nějakou úchylku a vzít si do kapsy myš a hladit si ji je pro dnešní svět nepřijatelné, ale najdou se i takoví, kterým by to přišlo normální. Dílo celkově hodnotím velmi dobře, líbil se mi jak děj tak i popis prostředí, konkrétně krajiny.

fénix56
fénix56
13.01.2022 5 z 5

V útlé knížce spousta emocí. Dva přátelé hledají práci, George a "velké děcko" Lennie. George nad Lenniem drží neustále ochrannou ruku a společně plánují život na malém hospodářství. Bohužel s ním nemůže být neustále, takže spoustu věcí musí řešit, až už je pozdě.
Kniha začíná v pozvolném tempu a pak graduje k silnému finále, kdy vše skončí drsným, nicméně v dané situaci asi nejvhodnějším způsobem.

natalie0570
natalie0570
12.01.2022 4 z 5

Mě se kniha četla rychle, líbilo se mi prostředí i postavy, které se v knize objevily. Nejvíce mě zaujal stařec Candy se svým psem. Také jsem hodně obdivovala George za jeho trpělivost a krásný sen.

vydzu
vydzu
12.01.2022 4 z 5

Styl, jakým je kniha napsaná, mě příliš nenadchl. Ovšem děj samotný je skvělý. Po dočtení se prostě musíte nad knihou zamyslet. Jak prchavé mohou naše sny být, i když jim věříme sebevíc. Jak sžíravá může být samota. George a Lennie měli v tomhle ohledu štěstí, že se našli a měli mezi sebou silné pouto. Krásně tam byl vykreslen i rasismus a jaký může mít dopad na jedince.
Postavy George a Lennieho jsou úžasné a skvěle vykreslené. O to víc mi jich bylo celou dobu líto. I když celá kniha přesně vybízela k takovému konci, nebyla jsem z něj smutná a překvapená o nic méně.
Velice doporučuji, určitě stojí za přečtení.

amejzlík
amejzlík
08.01.2022 5 z 5

Neskutečně emotivní závěr. Nejsem si jistá, zda Jiřího čin byl morálně správný. Já bych to na jeho místě nedokázala udělat. Vzít člověku život, ať už udělal cokoliv z jakýchkoliv pohnutek, je kruté. Lennieho i Jiřího mi bylo velmi líto. Knihu mi doporučil člověk, jehož si velmi vážím a jsem zvědavá na jeho názor.

Marhulka14
Marhulka14
02.01.2022 5 z 5

Krásná kniha i když na konci smutná.
Jedna z těch co po dočtení koukáte do blba a příběh a jeho poselství vám doznívá v hlavě a hladí po duši.
Doporučuji!

Adele02
Adele02
30.12.2021 3 z 5

K maturitě se mi to jako mainstream povedlo obejít, na výšce jsem se do toho už pustila s chutí. Má to něco do sebe, a hlavně se to strašně dobře čte, za jedno odpoledne to máte za sebou. Jedna z klasik, u nichž se té stálé čtenosti vůbec nedivím.

Macek71228
Macek71228
29.12.2021 3 z 5

V průběhu čtení jsem nebyla do děje moc zabraná, ovšem po přečtení říkám, že určitě s sebou kniha nese mnoho ponaučení. Smutný konec, dobré k uvědomění.

Bája89
Bája89
28.12.2021 3 z 5

Kniha mi ležela pár let v knihovně a nakonec jsem po ní sáhla až díky čtenářské výzvě. Ač útlá a na počet stran sporá záležitost má v posledních odstavcích sílu hodnou románu. Krásný a smutný příběh, který nemohl skončit jinak. Člověku to celé docela dlouho straší v hlavě.

Luc.i
Luc.i
27.12.2021 4 z 5

Čteno k maturitě ale moc se mi to líbilo. To prostředí bylo krásně popsané a celkově se mi knížka fakt líbila a čtení jsem si užila, ikdyž to pak bylo smutné.

KikušBr
KikušBr
23.12.2021 4 z 5

Kniha o lidském strachu z toho když je nékdo jiný. Velice silný a emotivní příběh.

Joymg
Joymg
21.12.2021 5 z 5

Kraťounká klasika. Už na prvních stránkách mě naprosto ohromil Steinbeckův um popisovat krajinu v nezvyklých, ale důležitých detailech, a s výraznou atmosférou.
Děj zbytečně nezabředával do minulosti či budoucnosti; nepopisoval pocity, ale ukazoval; naznačoval zřejmě (ale ne prvoplánově). Příběh je tak známý, že asi konec málokoho překvapí, přesto mě silně dojal.
Úžasné mi přišlo setkání se Slimem - popis jeho vzhledu, chování a působení. Často narážím na popisy "dokonalých postav", ale většinou jenom protočím oči a raději se nad tím ani nepozastavuji. Tady jsem tomu věřila.
Jedinou nepříjemností bylo, že jsem četla vydání z roku 1965, kde se hlavní postavy jmenovaly Jiří a Lenda...počeštění mi v americkém díle, kde je zbytek postav a míst pojmenován anglicky (Curly, Slim,...), nedává moc smysl.

Přikládám odstavec, který mě okouzlil:
„Večer parného dne rozehrál to větříkem mezi listím. Stín na kopcích lezl do výšky. Na nánosech písku seděli králíci, nehnutě, jako šedé valouny opracované sochařem. A tu se ve směru od státní silnice v chrastivém listí platanů ozvaly kroky. Králíci se tiše rozpelášili do úkrytů. Volavka stojící na svých chůdách zatloukla křídly, aby se vznesla, a nemotorně namířila po proudu řeky. Všechen život tu na chvíli vymřel, když se na pěšině, tam kde ústila ve volné prostranství u zelené tůňky, vynořili dva lidé.“

ondra295
ondra295
14.12.2021 4 z 5

Jedna z těch klasik, který by měl přečíst opravdu každý - i vzhledem k tomu, že skutečně není vůbec dlouhá. Příběh je jednoduchý a postavy jsou ploché, protože na tak krátkém úseku ani nemají šanci se nijak rozvíjet - to ovšem kvalitě nijak neubírá. Steinbeck umně popisuje neutěšené meziválečné období na americkém venkově, kdy najít práci bylo složité a vydělat si ještě těžší. Příběh je to dojemný, se smutným koncem, ale opravdu silným poselstvím...

Adellll
Adellll
11.12.2021 5 z 5

Kniha, na kterou asi jen tak nezapomenu. Schopnost autora na tak málo stránkách přesně vykreslit tolik je až neuvěřitelná.

Berulidemknihy
Berulidemknihy
17.11.2021 4 z 5

Velmi krátký a čtivý příběh. Ač nejsem moc velký fanda divokého západu a nikdy mě nic takového netáhlo, musím říct, že si mě tato kniha získala.
Z Lennieho cítím nějakou duševní poruchu, kterou nedokážu specifikovat, nejsem přeci jenom odborník. Bohužel v této době se tyto věci prostě neřešili a člověk byl automaticky blázen.
Kniha má za mě veliký přesah. Jsem moc vděčná, že mám v životě osobu, se kterou si troufám říci splňujeme Lennieho a Georgovo přátelství.
Ze začátku je sice obtížné se začíst, ale čím blíž jste ke konci, tím vám kniha mizí pod rukama. Hvězdu strhávám za začátek. Jinak mám z knihy radost a určitě to není má poslední kniha od autora:)

Ivka14
Ivka14
07.11.2021 4 z 5

Krátký, ale dojemný příběh o přátelství. Musím uznat, že na konci mi i pár slz ukáplo. Sama bych si knihu nevybrala, ale jelikož ji máme na seznamu povinné četby, přečetla jsem si ji a určitě není poprvé, kdy jsem knihu četla.

Noctua8
Noctua8
03.11.2021 4 z 5

Lidská samota, nenaplněné touhy, smutek a marný boj s realitou obyčejných dní v různých podobách, na jednom místě, v jedné krátké chvíli. Všichni po něčem touží, ale realita je neúprosná a odpovědnost těžká.

Magrata15
Magrata15
02.11.2021 4 z 5

Spíš než o kniha je to taková povídka. Ze začátku jsem se nemohla začíst, zato konec byl velice, velice rychlý.
Celkově na mě působila smutně, ale asi jsem nepochopila celou myšlenku této knihy.
Řekla bych asi, že téma bylo "přátelství až za hrob".