O myších a lidech

O myších a lidech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5288 632

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

koepster
koepster
04.02.2023 4 z 5

Po přečtení knihy si jeden uvědomí, jak důležité je obklopovat se přáteli. Jak neuvěřitelně těžký ten život může být, když jsme osamělí a nemáme někoho, komu bychom se vypovídali, když máme starosti. Někoho, s kým bychom sdíleli naše nápady, naše myšlenky. Někoho, s kým bychom se dělili o emoce, ať už ty dobré nebo ty špatné.

"Prázdný život nikdy nevyplní naše materiální tužby, ale opravdové přátelství."

boxas
boxas
18.01.2023 5 z 5

Tak smutné, tak hluboce lidské...
Lennie mi připomíná Johna Coffeye, každý z nich je svým způsobem výjimečný a oba jsou od začátku ztracení.

Elulilinka1
Elulilinka1
29.12.2022

Novelu jsem si vybrala v rámci seminární práce a ačkoli jsme dostali velmi pestrý seznam knih k výběru, nakonec jsem moc ráda, že jsem sáhla právě po Steinbeckově díle "O myších a lidech".
Některým jistě vadilo mnoho nespisovných pasáží, ale já se k těmto čtenářům neřadím. Jazyk mi tak přišel mnohem přirozenější a naprosto dokonale se hodil do prostředí, ve kterém se příběh odvíjel.
Líbilo se mi, jak na začátku každé kapitoly autor krásným popisným stylem vylíčil prostředí, ve kterém se postavy právě nacházely. Na základě tohoto jevu jsem si pak mohla udělat "lepší obrázek", což bylo fajn.
Jasně, že už mi tohle dílo několikrát vyspoilerovali ve škole, ale nakonec to není jen o tom ději, ne? Každé postavě autor přiřadil jedinečný vzorec chování a právě to se mi na knize líbilo asi nejvíc.
Hodnotím plným počtem hvězdiček a rozhodně toto nebyla moje poslední Steinbeckova knížka - chystám se na Pláň Tortillu a i takové Toulky s Charleym vypadají dost zajímavě.

nonameperson04
nonameperson04
27.12.2022 3 z 5

Knihu jsem četla, protože ji máme v maturitním seznamu. U téhle knihy jsem zjistila, že je mi nepříjemné číst knihy psané nespisovně. Když se to objeví sem tam, tak s tím nemám problém, ale takle celé mi to prostě nedělalo dobře pro oči.
Příběh jinak dobře zobrazuje poměry, které v té době v Americe panovaly.

sabina5156
sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Ta nejchutnější jednohubka. Je to jednoduché a krásné čtení. Prosté a jednoduché jako život, který známe. Mapuje přátelství a sounáležitost v době, ve které to skutečně nebylo jednoduché. Steinbeck je právem mistrem psychologického rozboru a analýzy, jelikož chování jednotlivých charakterů v dané situaci je vykresleno tak automaticky a přesvědčivě, že není prostor pro diskuzi. Zároveň do toho vůbec nechci tahat jakékoli komplikace lidského uvažování, které mám tolik ráda. Dílo se tím vůbec nezabývá, zabývá se lidskou pamětí tolik krátkou, jako je 110 nádherných stran jedné knihy. Zabývá se lidským časem, který je zcela zanedbatelný s ohledem na vše, co nám jeden den nabízí. Krásná, dokonalá kniha ve své ucelenosti a komplexnosti.

luca321
luca321
17.12.2022 4 z 5

Tahle knížka určitě patří ktěm lepším v maturitní četbě. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne, protože se dobře čte a nenacházejí se tam takové ty pasáže "o ničem". Příběh je stručný, ale silný.

Mišátko
Mišátko
02.12.2022 5 z 5

Ne nadarmo byl Steinbeck ověnčen pulitzerovu cenou či nobelovkou. Nehraje si na proroka, působí jako sociolog popisující stav věcí, stav společnosti (plné rasizmu a šovinismu) procházející hospodářskou krizí.

Už se začínám těšit na Hrozny hněvu.

Jeho novela O myších a lidech je plná přesahů, dokonalého popisu a dokonalého vykreslení charakterů jednotlivých postav a jejich rolí v příběhu. Dokonce i prostřednictvím jmen postav nabízí hluboké přesahy.
Příběh se vlastně odehrává v kruhu (končí na stejném místě jako začíná), postavy pořád dokola opakují stejné chyby - až na konec. Konec je takovým novým začátkem, smířením se s realitou, vystoupením z kruhu, upřednostněním morálních závazků před naplněním materiální touhy.
Autor skvěle vystihl téma lidské osamělosti i téma snů - zhroucených snů a to snad u všech postav.

Bylo to prostě skvělé jednodenní počtení :)

Artim
Artim
01.12.2022 5 z 5

Steinbeck byl mistr obyčejnosti a prostoty, ve kterých dokázal najít hlubokou lidskou moudrost.
I tento příběh je tak mistrně prostý, až je geniální.

Knihomol170
Knihomol170
28.11.2022

(SPOILER) Kniha pojednává o dvou kamarádech. Lennie Small byl duševně postižený muž a ujal se ho George Milton. Oba dva se vydávají na farmu a sní o tom, že si jednoho dne pořídí své vlastní hospodářství a budou chovat králíky. Curley, syn majitele farmy, je ženatý, ale jeho žena často vyhledává společnost dělníků. A tak se stalo, že jednoho dne navštívila i Lennieho. Ten se jí svěřil, že má v oblibě hebké věci. Dovolila mu tedy pohladit si její vlasy. Lennie je však tiskl tak silně, až Curleyho žena začala strachy křičet. Lennie, celý vyděšený, ji nechtěně zlomí vaz... Lennie uteče a potom Curley zjistí, co Lennie udělal jeho ženě, a vydá se ho zabít. Avšak George Lennieho vyhledá dříve, chce ho ušetřit od bolesti a krutého zacházení, a tak jej v okamžiku, kdy spolu mluví o svém snu, střelí do hlavy...

Munchkin451
Munchkin451
20.11.2022 5 z 5

Krásný a taky dost smutný příběh o přátelství. Čte se velmi dobře a je poměrně krátký, okolo 100 stran. Vřele doporučuji a rozhodně to neni poslední kniha od Steinbecka, kterou jsem četla.

CimToZeJaManon
CimToZeJaManon
14.11.2022 5 z 5

Kromě zde často zmiňovaného (dojemný avšak poněkud prvoplánový příběh odehrávající se na pouhé stovce stran, díky čemuž se čte skoro sám..) lze zmínit a ocenit postavy, kterým dokázal Steinbeck vdechnout duši (což se ne každému spisovateli či spisovatelce podaří). Postavy si tak buď zamilujete nebo je budete bezmezně nesnášet.

painthers
painthers
01.11.2022 5 z 5

Ten konec. :-(

Pettato
Pettato
21.10.2022 5 z 5

Jednoduchý a o to víc působivý příběh s filozofickým nádechem postavený na dialozích.
John Steinbeck přiblížil na několika stránkách vztah dvou odlišných lidí, jejich společný nenaplněný sen, touhu po lepší budoucnosti a ukázku síly lidského přátelství, lásky a odpovědnosti.

I filmové zpracování bylo výjimečné díky skvělému hereckému výkonu a nezapomenutelnému podání pohnutého osudu vzbuzujícímu silné emoce.

Paralela mezi lidským a myším osudem je krátký příběh, který mě chytil za srdce.

heavy66
heavy66
18.10.2022 5 z 5

O myších a lidech jsem četl dávno předtím, než vznikla Databáze knih, takže jsem neznal anotaci díla, a podle názvu čekal něco duchovního a filozofického. Víc jsem mýlit nemohl! Příběh George a Lennieho je stručný, syrový, bezútěšný a tragický a také plný přátelství, krásných snů a naděje. Z filmu mi utkvělo v paměti skvělé herectví chameleona filmového světa Johna Malkoviche v roli siláka Lennieho.

Endrue
Endrue
17.10.2022 5 z 5

Je skoro až neuvěřitelné, kolik toho autor dokázal vměstnat do tak krátkého příběhu. Z celé knihy bych vypíchl tuto větu, která vlastně vystihuje celou podstatu příběhu „Aby byl člověk hodnej, na to nepotřebuje bůhvíjakou hlavu. Tak se mi někdy zdá, jako by ty dvě věci ani nešly dohromady. Vem si takovýho opravdickýho čímana, jen málokdy ti to bude hodnej člověk.“

Koza3
Koza3
13.10.2022 4 z 5

Jsem si to schovával na poličce, že až bude jednou čas. Tak jsem po ní hrábnul a za dva dny jsem to přelouskal. Útlý příběh, jak popis říká, o přátelství, který vyniká svou jednoduchostí. Nerozvíjí postavy, nesnaží se nabídnout nějaké dilema, ale prostě uvádí příběh dvou ťuťulum, kteří mají svůj sen. Podaří se jim ho realizovat? Úplně jsem zapomně, že už jsem četl od Steinbecka Na plechárně a Sladký čtvrtek a rychle jsem si na jeho rukopis rozpomněl. Je to příjemné čtivo i přes svůj věk stále aktuální. Těším se na další perly jo a taky na film z roku 1939, který už očuchávám na Youtube :-)

Jirka430
Jirka430
21.09.2022 5 z 5

Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.

kopeceli
kopeceli
18.09.2022 5 z 5

Teda, to mě dostalo! Touha po lepším životě je v každém normálním člověku a touha nebýt sám také. Na tomto faktu vystavět celou novelu, to je umění. A pak ten konec! Myslela jsem, že vyzní do ztracena, ale Steinbeck příběh uzavřel jednou provždy.

Cher
Cher
28.08.2022 5 z 5

Pěkně napsaný příběh, který se dobře četl. Bohužel má smutný konec.

misantroop
misantroop
24.08.2022 4 z 5

Tato Steinbeckova kniha odráží 30. léta v Kalifornii, autorovi zkušenosti a nelehký život dělníků. Steinback má talent, zachytit obyčejné lidi a jejich vztah ke světu v němž žijí. Kniha je 90 let stará a krásně dokumentuje, jak překotně se svět za tu dobu změnil. Jak konzumní je náš život dnes ukazuje porovnání našich tužeb a tužeb hlavních hrdinů. Stejně tak realita rasové segregace, zachycená v knize, nám dnes může připadat jako ozvěna z dob dávno minulých, ale není to tak dlouho co byla realitou každodenní.
Klasické dílo americké literatury, ale za mě nepřekoná mou oblíbenou Pláñ Tortila.