O lásce a jiných běsech

O lásce a jiných běsech https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93532/bmid_o-lasce-a-jinych-besech-93532.jpg 4 465 47

Kolumbie za vlády španělských místokrálů. Město Cartagena, dříve jedno z nejdůležitějších tržišť pro obchod s otroky, má koncem 18. století vrchol svého rozkvětu dávno za sebou. Sierva María de Todes los Ángeles, jediné dítě markýze de Casalduero, vyrůstá s černými otroky na dvoře svého otce; představy afrických bohů a duchů jsou jí bližší než bigotní katolicismus vlastní rodiny. Když jí v den jejích dvanáctých narozenin pokouše pes napadený vzteklinou, nebere to zprvu nikdo vážně. Zdivočelí psi, kteří honili kočky nebo se prali se supy o zdechliny na ulicích Cartageny, byli v té době všedním úkazem. Markýz de Casalduero ovšem, když se o možnosti onemocnění své dcery doví, zpanikaří a podrobí Siervu Maríi, i když se u ní neprojevuje žádný symptom choroby, řadě tenkrát běžných léčebných procedur; nakonec se podvolí nátlaku katolické církve,která zná jediný úspěšný prostředek proti nevyléčitelným chorobám - vyhánění ďábla neboli exorcismus. Přípravou exorcismu je pověřen páter Cayetáno Delaura zvaný "kat", pravá ruka biskupa místní diecése. Vyhlédnutým místem plánovaného exorcismu je klášter svaté Kláry, do jehož inkvizičního žaláře byla Sierva María uvržena. A tady začíná osudná milostná zápletka šestatřicetiletého muže církve s dvanáctiletou dívkou posedlou ďáblem. Jejich láska je mnohonásobným přestupkem proti neotřeseným normám své doby. Magické kouzlo vypravěčského umění Gabriela Garcíi Márqueze uchvátí čtenáře od první stránky a nepustí jej až do konce tohoto neobyčejného příběhu plného pozemské i duchovní vášně.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

Del amor y otros demonios , 1994

cessy
cessy
05.05.2019 5 z 5

Na prvý pohľad mierne triviálna až naivná kniha, no tento pocit sa našťastie s každou ďalšou prečítanou stránkou čoraz rýchlejšie vytráca, vynára sa skutočná hĺbka príbehu, odkrýva sa pozadie jeho vzniku, súvislostí a to všetko ešte viac aktivizuje fantáziu, predstavivosť, ale aj skúsenosť, vedomosť, či schopnosť čitateľa domýšľať si, ktoré nie v nepodstatnej miere spoluformujú výsledný pocit z prečítaného - pocit nesmiernej hutnosti a plnosti textu, pretekajúceho emóciami všetkého možného druhu - vďaka ktorému zavisnete niekde na pomedzí reality a fascinujúceho imaginárneho sveta s jemu vlastnou "logikou". Nemám spočítané koľko Marquézových kníh už mám za sebou, no jedno viem určite - žiadna z nich ma nikdy nesklamala, ani táto nie.

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
05.04.2019 4 z 5

Je to Márquez. Můj první bez Maconda a měl jsem pocit určitého odosobnění. Jako by to fiktivní městečko dodávalo Márquezovým příběhům duši, která je mému srdci blízka. Ale jak jsem již napsal v úvodu, je to Márquez, čili se mi s otevřením knihy zároveň ukázala plná paleta smyslů, emocí nevyjímaje. Nikdy mě nepřestane překvapovat barevnost slov vytištěných černě na bílém papíře. Příběh je to veskrze smutný, přesto i ve smutku lze nalézt spoustu krásného.

MichelleS
MichelleS
19.12.2018 5 z 5

Neuvěřitelné, kolik emocí, osudů, barev a vůní se vejde do tak tenké knížky. Úžasný svět, kde nic není nemožné, mě vtáhne a zapomínám na ten reálný okolo.

veamertl
veamertl
19.09.2018 5 z 5

Kdysi moje top kniha:) Zřetelně si pamatuji, v mých bláhových 18-ti letech, jak se mi tahle podoba Lásky zamlouvala mnohem víc, než to, co jsem viděla mezi mými, 30-let svými, rodiči. Chceš k večeři párek nebo sejra?? Kdy budem sázet rajčata?? Jakou výmluvu jsme minule použili pro tvou matku, ať se furt neopakujem?? Ne a ne a ne, já budu Milovat ale úúúúúplně jinak!! Tak jako tihle!! Tak jako všichni u Marqueze..A taky budu pořád žít v imaginárním oblaku páru z všudypřítomného horka, kolem uslyším imaginární zvuky imaginárního pralesa a vůbec to pořád bude taková barevná psychedelická pohádka v tropech:) No tak úplně to tak nejni, na večeři se ale ptám úúúúúplně jinak (rodina totiž nejí ani párky ani sejra:)

Nelasp
Nelasp
01.10.2017 4 z 5

Přečteno v originále, velice zajímavě napsáno, sedí k autorovu stylu. Krátký ale silný příběh.

Melic
Melic
12.04.2017 4 z 5

Od začátku jsem se nějak nedokázal začíst, ale nepřikládám to knize jako takové, prostě začíná jaro a já čtu v hromadné dopravě plné různých rozptýlení. Když jsem ale četl posledních 30 stran, nemohl jsem se odtrhnout. Dokonce uvažuji, že si to ještě někdy přečtu jednou, abych zjistil, co mi uniklo z nepozornosti.

AlexisG
AlexisG
13.02.2017 5 z 5

I když krátký příběh, který lze zvládnout i za jeden den, je přes to silný a čtivý. Užila jsem si ho do poslední chvíle a i když už od začátku bylo tak trochu jasné jak skončí, nedokázala jsem knihu prostě odložit. Myslím, že víc ani říkat netřeba.

hellena1523
hellena1523
29.01.2017 5 z 5

Skvěle napsaný román. Je úplně jiný, než autorovy ostatní knihy, přesto (nebo snad proto) mě uchvátil. Křehký, zároveň velmi silný příběh.

Cirrina
Cirrina
26.05.2016

Hluboce mne zasáhlo, když jsem ji četla. (Dle mne nečíst ve špatném životním období...) A skvěle napsané, prostě Marquéz. Líbí se mi, doporučuji, další komentáře jsou zbytečné, vystihujících to krásné je tu dost :-)

Eliška_P
Eliška_P
18.04.2016 4 z 5

Velmi zajímavá knížka o velmi netradiční lásce. A paradoxně - láska ze strany kněze tu není zdaleka tím nejpřekvapivějším.

patricie7402
patricie7402
03.04.2016 5 z 5

Kniha o lásce, o lidskosti a církevní "svatořečenosti". Příběh značí mez života otroka a vyšší sféry ve společnosti. Postupně se zde ukazuje jednak rozdíl mezi smýšlením obyčejných chudých lidí a bohaté vrchnosti, která se bojí všech nemocí, a když už se s něčím "vážnějším" setká, má potřebu tomu klást ďábelskou myšlenku.
Pěkně napsaný román, historický popis a děj není příliš přemnožený jmény, takže se dobře.

kireg
kireg
17.01.2016 3 z 5

Do půlky knížky jsem si lámala hlavu proč se v názvu knihy vyskytuje láska. V první polovině knihy jsem zaznamenala spíše nenávist viz. Markýz a Bernarda a jejich vztah k dceři, kterou vychovávali otroci. Když ji pokousal pes otec k ní našel cestu, ale ne na dlouho. Ona láska, na kterou jsem čekala přišla v takové formě, ve které jsem ji nečekala.

Na autorovi se mi líbí, že velmi hezky přibližuje dobu otroků, vztekliny a vymítání ďábla. Rozhodně to nebylo poslední dílo, které jsem přečetla.

kristleko
kristleko
21.04.2015 5 z 5

Puch z mangrovových bažin, horko a vlhko, obtížný hmyz, otroctví, ale především těžká knuta církevní vlády a všudypřítomné pověry a báchorky – to vše vytváří v karibském zapadákově dusivou a tíživou atmosféru, v níž se odehrává smutný příběh dvanáctileté Siervy Maríe. O jakých běsech je v názvu řeč? Inu, doba je zlá, lidé propadají neřestem a úpadku, kvete v ní šílenství, posedlost ďáblem, kacířství a – stejně jako v každé jiné době – především láska coby „zvrácený cit, odsuzující dva lidi, kteří se vůbec neznají, k ubohé a nezdravé vzájemné závislosti, která je tím pomíjivější, čím je vřelejší“. Márquez dokonale umí vyprávět různé drobné příhody a epizody (světské i nadpřirozené), i na malém prostoru vykreslovat nezapomenutelné postavy (zhýralá markýzova manželka Bernarda, Cayetano Delaura či svérázný lékař Abrenuncio), a především vyjádřit mnohé v krásných, a přitom zcela lakonických větách.

Skip
Skip
09.12.2014 5 z 5

Kniha o lásce zapovězené, o tuposti některých církevních představitelů, o krutosti vymítání ďábla a vlastně i o krutosti doby, v níž lidé žili v jakési temnotě neporozumění a jen pár osvícených dokázalo vzdorovat a hledat poznání, přičemž jim šla často po krku Svatá inkvizice. Z původní reportáže pro noviny o dívce, kterou našli v hrobce starého kláštera a které po smrti dál rostly vlasy, ač z ní byla už jen kostra, stvořil Márquez jeden ze svých velmi dobrých románů.

markéta23
markéta23
13.08.2014 5 z 5

Moc pěkná knížka. Určite se k ní vrátím. Doporučuji.

Lili2
Lili2
14.05.2014

Velice čtivá a zajímavá kniha - zajímavé téma. Mám 100 chutí si to přečíst ještě jednou.

Domuly
Domuly
24.03.2014 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Krásně vykreslené prostředí a krutá doba, kdy vládla církev. Sierva Marie si mě získala téměř hned svou bezprostředností a drzostí. Některé scény jsou drsné. Od knihy jsem toho moc neočekávala a velice mile mě překvapila. Zoufalá doba si žádá zoufalé činy.

helmiczka
helmiczka
26.01.2014 3 z 5

Plusy: autorov štýl, nebojácne opisy vecí.
Plusy/mínusy: rozsah.
Mínusy: všetko napreduje príliš rýchlo.

Valyk
Valyk
19.01.2014 5 z 5

Kdo by se hned po pár řádcích nezamiloval do Bernardy..... "její někdejší tělo mořské panny bylo teď odulé a měděně zbarvené jako tři dny starý nebožtík, a vydávala tak hromové a smrduté pšouky, až to děsilo i hlídací psy". Márquez mě opět nezklamal. Ve skutečnosti jsem se spolu s Delaurem tak nějak zvláštně zamiloval do Siervy. Těm, kteří od Márqueze zatím nic nečetli a chtějí si začít s tímto žánrem, bych doporučoval nejdříve právě tuto knihu. Ostatně, právě na ní si každý může vyzkoušet, jestli je "připraven" na náročnější kousky. V celé knize je hlavní linie velice zřejmá, uhýbá se jen málo a po hlavních větvích, takže navzdory všem prvkům magického realismu se lze snadno "udržet na cestě". Vynikající dílo! A po jeho dočtení lze rovnou přejít třeba na Sto roků samoty.

lilycharlybeth
lilycharlybeth
31.10.2013 5 z 5

Velice krásná kniha o velice smutné době.