O králi Nalovi a princezně Damajantí

O králi Nalovi a princezně Damajantí https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246778/o-krali-nalovi-a-princezne-damajant-246778.jpg 5 5 5

Podtitul: Stará pohádka indická. Přebásnění indického eposu, s množstvím ilustrací. Malá část ze starého indického eposu Mahábhárata vypraví o nejdokonalejším ze všech mužů - králi Nalovi, který byl lstí a svou hráčskou vášní připraven o své království i milovanou ženu princeznu Damajantí. Oba manželé jsou nuceni se od sebe odloučit, ale protože oba nikdy neučinili ani to nejmenší příkoří lidem ani bohům, dostane se jim nečekané pomoci z několika směrů a oba nakonec dokáží zlomit prokletí i nepřízeň osudu a získat zpět své království i svou lásku. Publikaci doplňuje 66 často i dvojstránkových kreseb od Václava Fialy Určeno čtenářům od devíti let... celý text

Nedflanders165
26.01.2023

Muselo existovat vydání ještě mnohem starší, pamatuji se na tu knihu z dětství, ale kde je jí asi konec...
Ale vzpomínám na ni jako na jediný případ, kdy jsem se knižně setkal s indickou pohádkou.

markyticka
19.06.2021 4 z 5

Hledala jsem knihu do čtenářské výzvy s ilustracemi a našla tuto. Příběh jsem si se zájmem přečetla, ale nevím, pohádka pro dnešní děti to úplně není. Převyprávěný příběh z bájí, dnes by bylo asi potřeba ho ještě trochu upravit, aby byl čtivější, přece jen kniha vyšla v roce 1957 :)

intelektuálka
18.09.2018 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno jako dítě... V paměti mi utkvěly krásné ilustrace.
Kniha bohužel zmizela - škoda...

Jumbo
20.07.2017

Především nádherné ilustrace Václava Fialy.

notburga
05.05.2015 5 z 5

Nádherně pojaté dílo. Ilustrace dokonale doplňují rozvíjený příběh, který je napsán čtivě a doslova ubíhá před očima.

Nechybí ani doslov, kde V. Vážný objasňuje původ a vznik tohoto indického příběhu a více rozebírá některé z jeho, pro nás méně známých či pochopitelných aspektů.

Pokud milujete původní orientální pohádky a narazíte náhodou v antikvariátu na tento skvost, určitě neváhejte. Já ho sháněla opravdu dlouho :)

Indie pohádky eposy indická literatura

Václav Vážný
česká, 1892 - 1966