O jedné čarodějnici, králi trpaslíků a Plaváčkovi

Moderní pohádka o putování dívenky Zuzanky pohádkovou říší.

Kniha poprvé vyšla v Severočeském nakladatelství Liberec v roce 1968 pod názvem Bukukururuna.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231718/o-jedne-carodejnici-krali-trpasliku-231718.png 4.928
Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Winston Smith

Bukukururuna, 1968

Kniha O jedné čarodějnici, králi trpaslíků a Plaváčkovi

Skawin

Vtipná a zábavná knížka pro děti i pro rodiče, kteří ji budou číst spolu s dětmi. Četly jsme ji nahlas s dcerou a pobavily se obě :-)

Rou
01.11.2020

O téhle knížce mi vyprávěla moje mamka, měla ji jako dítě a moc se jí líbila. Jenže se někam zatoulala a já jako dítě jsem si ji neměla možnost přečíst. Takže jsem ji přečetla teď jako dospělá a moc se mi líbila. Pohádkový příběh plný nadpřirozených bytostí přepracoval pro dnešní děti Ondřej Müller. Líbí se mi občasné vtipné narážky určené spíš pro rodiče, kteří knihu dětem čtou. Určitě tedy doporučuji rodičům, kteří čtou svým dětem, ale i už samostatným čtenárům.

broskev28
10.06.2020

Já, ač jsem v době prvního vydání byla téměř školou povinná, objevuju nový svět a s potěšením zjišťuju, že jde o tzv. dvouvrstvou pohádku - vlastní pohádkový příběh doprovázejí drobné odkazy, které ovšem pochopí a patřičně ocení jedině dospělák (toho bohdá nebude, aby duch ze žaláře neutíkal; už tady nemáme železnou, vlastně skleněnou oponu).
Líbila se mi moc, ale zajímalo by mě, kolik dětí se k ní dostane a poté si ji přečte. Opět si myslím, že je pro dnešní malé čtenáře poměrně těžká. A další otázkou je, kolik by asi měl mít ten, komu bych tuhle knížku v knihovně nabídla? Jsou tu poměrně těžká jména - třeba jen Bukukururuna Bradlafousová! Pak ta obrácená kouzla: vatsaz es, ířum ohon! A k tomu jsem tady narazila i na slovní spojení, které často a ráda používala moje babička (ročník 1896): tys toho spocíval!
Ale kdybych já byla jediná, kdo si tuhle knížku v naší knihovně přečte, určitě "nákupu" nelituju. Jednak jsme ji dostali zadarmo stejně jako Sixtinka144, a jednak si PrČaKo v.s. své místo v knihovně plně zasluhuje - nádherným jazykem vypráví úžasný příběh plný kouzel a fantazie.

"A tak po zámeckých a podzámeckých chodbách putuje Viola a hledá Vinopula, Vinopulos shání Violu, aby se jí zeptal, proč ho dala uvěznit, Ryšánek hledá Zuzanku, Zuzanka pátrá po Ryšánkovi a po Plaváčkovi zároveň a kouzelník v.v. Uhu slídí po jakékoli čarovací hůlce."

Sixtinka144
31.01.2020

Knížku jsem dostala jako dárek k nákupu od Albatrosu zdarma. Sama už dost dlouho \" klasické staré\" pohádky nečtu. Mám jiné žánry ,které mě baví o dost víc, ale víte co se říká \" Darovanému koni na zuby nekoukej\". Takže jsem se do knížky pustila. Přečetla jsem ji během jednoho odpoledne, je to roztomilá , tak trochu zmatená pohádka, která ale stojí za to. Jsem ráda, že jsem si knohu mohla přečíst. Dokonce jsem se u ní i párkrát zasmála.

Vincik
27.08.2019

Na Albatrosu mají vydání z roku 2015 za 59,-

magdalena0650
12.01.2019

Četla jsem v dětství, několikrát, byla úplně jiná než ostatní knížky.

vlkcz
16.08.2017

Dětská srdcovka, která se neomrzí a stále baví.

jmz
02.10.2016

Skvělá kniha, která kdysi nadchla mě a teď se od ní nemohou odtrhnout moje děti. Jen snad lituji nových vydání - z dětství jsem znala to z roku 1968 s názvem Bukukururuna, bylo z knihovny. Po letech jsem knížku dlouho marně sháněla, až se mi podařilo najít nové vydání z roku 1991 - velké zklamání, spousta tiskových chyb a doplněné uvozovky u přímé řeči (původně bez uvozovek, mělo to své kouzlo). Až nyní v roce 2015, když vyšla znovu při příležitosti autorova jubilea, hned jsem si ji musela koupit. Opět doplněné uvozovky, ale hlavně aktualizace - myslím, že dnešní děti stále ještě chápou, co je to "fialové embéčko" (nebo není tak těžké jim to vysvětlit, aspoň je o téma ke konverzaci víc), ale "fialová škodovka" je jen studené korektní označení bez poezie. Dál jsem už neměla sílu číst a sáhla jsem opět po té staré, pracně v bazaru sehnané knížce. Kdo ví, bude-li mít ještě někdy někdo odvahu vydat knížku v opravdu původní podobě...