O holčičce z jiného světa

O holčičce z jiného světa https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222398/mid_o-holcicce-z-jineho-sveta-222398.jpg 4 93 22

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa? Dojemný dětský příběh cenami ověnčeného hebrejského autora o neobyčejné odvaze, hlubokém porozumění a síle, která se skrývá tam, kde bychom ji někdy nečekali.... celý text

Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Albatros (ČR)

A girl from another world , 2014

Karolína18
20.12.2023 4 z 5

Vím, že kniha baví děti přiměřeného věku, nemohou se odtrhnout, je čtivá, drží je v napětí. Pro mě byla asi moc zdlouhavá, události se hodně opakují, ale také jsem trnula, jak příběh dopadne (i když je mi jasné, že dětská kniha má určité parametry). Kluci si s nástrahami samostatného života poradili velmi dobře, hodně se mi líbilo i téma šikany a jinakosti. Dobrodružství, které prožívali, mohlo velmi dobře nastínit danou tematiku, aniž by se autor omezil na pouhá fakta.

turklu
21.02.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, která se přečte jedním dechem. Asi bych ji doporučila jako čtení do vlaku, i když člověku zůstane v hlavě po zbytek dne. Je vidět, že příběh je psaný pro dětského čtenáře, který touží po zábavě, dobrodružství a šťastném konci. Pro dospělého čtenáře zde vyvstává mnoho otázek, zejména praktického rázu. Také mě dost trápí konec, který zůstává v podstatě otevřený a člověk nemá jistotu, že je šťastný, i když malému čtenáři by mohl tak připadat.
Co se týče jazyka, na to, že je kniha o dvou malých klucích a je určena pro dětské čtenáře, je psaná hodně specifickým stylem řeči. Oba mluví jako dospělí a ani ne jako běžní dospělí. Jde o velmi spisovný a filozofický jazyk. Otázkou pro mě je, zda to tak autor skutečně psal cíleně nebo v ivrit je tohle běžná mluva u všech nebo zda je to chyba překladu.

AgiMangi
12.01.2021 3 z 5

Je mi dvanáct a ani na minutu mi nepřišlo že by byla kniha psána moc filozoficky či složitě.
je to velmi poutavá kniha, vtáhne vás do lesního válečného příběhu že si toho ani nevšimnete a už jste na jiném místě. Doporučuji

Karinka2012
24.03.2020 5 z 5

Hezká knížka, moc se mi líbila. Příběh o dvou chlapcích, kteří se ukrývají v lese. Nastala totiž II. světová válka......

Zelvicka03
06.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, doporučuji.

MartinaF
27.12.2019 4 z 5

Pokládám si otázku, co autory vede k tomu, aby knihy o válce pro děti psali v jazyce, který je tak složitý a filozofický? Těžko říct, jestli by děti příběh kvůli stylu psaní pochopily? Ty, co rády čtou, jistě ano.

Na rozdíl od Anny a Vlaštovčího muže se mi příběh líbil více, ale přesto jsou zde věci, které člověk moc nepochopí. Některé námitky tu už zmiňovány byly, nebudu se moc opakovat. Jen jednu věc - ještě že ta válka se blížila ke konci, jinak by chlapci zimu nepřežili. Ale jinak klobouk dolů, že byli tak stateční a odvážní.

Karcoolka2210
22.02.2019 4 z 5

Pekný príbeh, trochu zvláštny, ale zvláštny v dobrom.

triatlet
10.02.2019 5 z 5

"Všechno má svůj smysl. Pokud jsi někoho potkal, znamená to, žes ho měl potkat, znamená to, že od něj dostaneš něco, co ti chybí. Nebuď vůči těmto setkáním nevšímavý. V každém setkání s lidmi se skrývá poselství." (s. 16/17)

Na sklonku války nacházejí dva židovští kluci útočiště v lese. 30 krátkých kapitol je založeno především na jejich rozhovorech. Mluví o strachu, předávají si moudrost a znalosti, vyprávějí si o odpuštění, vysvětlují, co je egoismus. I sny jim pomáhají přežívat.
V polovině knihy do příběhu vstupuje Mína a postupně další postavy. Je jedno, jak příběh dopadne. Je méně realistický než Kdysi a Potom, méně metaforický než Anna a Vlaštovčí muž, přesto předává poselství.
Pro vnímavější čtenáře mladšího školního věku vhodné jako první seznámení s tím, co byl holokaust.
I když jsou ilustrace Vali Mintzi především černobílé, odráží se v nich vlídnější tvář lesa.

zuzka894
09.01.2019 2 z 5

Těžko hodnotit tuhle knihu. Malé děti, které žijí v lese navzdory zimním mrazům, sněhu a děšti?? No jasně, proč ne, v 0°C je to ještě pohodička. Pes kaskadér skákající ze stromu.....chudák, musel mít vháji klouby. Udivil mě i styl řeči obou chlapců. Sakra, takhle přeci děti nemluví. Vykládají si mezi sebou jako by jim bylo 50let.
Neřekla bych, že je to knížka pro děti. Podle mě tomu neporozumí ani 10ti leté dítě.
Autor měl asi velkou fantazii a v jeho světě není nic nemožné.
Na druhou stranu pěkný příběh o velké odvaze, síle a obětavosti.

oolinkaa
02.01.2019 4 z 5

Text napsan velmi jednoduše, také jsem knihu nasla v dětském oddělení v knihovně. Ale zároveň je příběh protkán myšlenkovými pochody, ktere se snad ani k 9letym klukům nehodí .. každopádně zajímavy příběh z války, kdy se děti ukrývají v lese, sami , v korunách stromů a čekají , zda se pro ně rodiče vrátí nebo ne..

okeey
20.12.2018 5 z 5

Tohle byl neuvěřitelně silný příběh o dvou chlapcích, v době světové války, jež nezávisle na sobě nechaly matky v lese se slovy: ,,Pokud se pro tebe do večera nevrátím, běž k Dianě." Osud jim svedl cesty dohromady a stali se z nich nerozluční kamarádi, kteří k Dianě nikdy nedošli a zůstali několik měsíců v lese a přežívali na všem možném, dokonce i v zimě. Přesto jim bylo štěstí nakloněno a přihrálo jim do cesty vše, co v danou chvíli potřebovali, mimo jiné i Mínu (holčičku z jiného světa), která jim v krušných chvílích dost pomohla.
Je to zajímavý pohled na válku očima devítiletých dětí. V mnohém mi tento příběh připomínal Chlapce v pruhovaném pyžamu. Rozhodně doporučuji, příběh se vám zaryje do srdce.

Amy864
17.09.2018 4 z 5

Příběh se odehrává v době druhé světové války. Dva židovští chlapci Adam a Tomáš se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno. Do lesa je odvedly mámy a oni čekali než si pro ně přijdou. Chlapci mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby jim pomalu ubývají a příroda se s nimi nemazlí. Přenocovali na stromě, kde si udělali bunkr z klacků a listí, aby je nenašli vojáci. Jednoho dne však spatří jejich spolužačku Mínu...

JointlieKat94
30.04.2018 4 z 5

Ano, knihu bych rozhodně doporučila dětem. Je to takové dětské "dobrodružství" a vlastně i boj o přežití za doby války. Knihu jsem dala na jeden zátah. Byla napsána moc hezky.

petrakolton
27.12.2017

Kniha mi ze začátku přišla napsaná velmi jednoduše, takže jsem k ní byla zprvu skeptická. Během dalšího čtení se mi kniha zalíbila. Hezký příběh pojednávající o odvaze židovských dětí a nekonečné naději k lepším zítřkům.

Elen telemna
31.08.2017 4 z 5

Moc pěkná knížka, která donutí uvažovat a dívat se na svět jinýma očima. Přestože se zdá být tenká, na jejích stránkách se nachází mnoho pěkných myšlenek.
Jen se mi nelíbilo, že autor hrozně skáče v čase. Možná je to jen překladem, ale je dost nepříjemné, když je příběh vypravován v minulém čase, pak najednou skočíme do času přítomného a poté se znenadání ocitáme v budoucnosti...
Jinak knížka mě mile překvapila. Děj byl pěkný a upřímný a plný skryté pravdy a pocitů.

popeluška
19.03.2017 5 z 5

Knihu jsem četla a nemohla jsem přestat...moc krásně napsaná. A určitě stojí za přečtení. Dlouho na knihu budu vzpomínat :-)

dark.ma93
18.06.2016 5 z 5

Otevřela jsem a četla a četla a celou ji přečetla na jeden zátah. Byla jsem hluboce okouzlená a byl to velmi silný umělecký zážitek.

Trochu mne překvapilo, že jsem si pro knihu musela do dětského oddělení a že původně má být určená dětem. Po přečtení jsem si ale řekla "Proč ne! Však i Malý princ je brán i jako kniha pro děti. Tohle bych svým dětem jako knihu koupila"! V knize si totiž může číst člověk napříč generacemi a v každém životní období ji pochopí jinak. Kniha byla zvláštní, protože v podstatě dvě děti spolu vedou hluboké a filozofické hovory, překonávají hlad, strach a bojují o přežití. Hodně mi sedlo i zasazení děje do prostředí hlubokého lesa. Svoje kouzlo měla i ona tajemná holčička, která hraje velmi zvláštní úlohu.

Díky Bohu za autora a toto jeho dílo! Doporučuji! A i do učebnic literatury!

Peace
29.04.2016 4 z 5

"Pokud jsi někoho potkal, znamená to, žes ho měl potkat; znamená to, že od něj dostaneš něco, co ti chybí. Nebuď vůči těmto setkáním nevšímavý. V každém setkání s lidmi se skrývá poselství."

Moc hezký příběh, který složitou a nehezkou událost líčí přístupně i dětem. Je tu spousta hlubokých úvah, ale to není vůbec na škodu - díky tomu jde o typ knihy, v níž si najde svoje každá věková kategorie.

Fantasysvet
29.12.2015 5 z 5

Málokedy sa stáva, že vám kniha vylepí facku. Tá od Aharona Appelfelda vám ich uštedrí hneď niekoľko. A vy ich prijmete ochotne a s pokorou.

Aharon Appelfeld vám vo svojej detskej knihe ponúka kúsok seba. Svoje spomienky na detstvo, možno menej ideálne, aké prežili v istom lese v konkrétny deň dvaja malí chlapci. Svoj strach z neznáma, ktoré denno-denne určovalo ghetto a nemeckí vojaci v ňom. Svoju bolesť a sklamanie, ale rovnako tak i radosť z maličkostí a niekedy aj smutných snov o teple domova, úsmevoch vašich rodičov, prívetivých slovách starých rodičov, oddanosti psov s veľkým srdcom a bystrým úsudkom. Aharon Appelfeld pre vás vyčaroval realistickú rozprávku s trpkou príchuťou. Táto rozprávka síce otvára bránu do pochmúrnej a svojím spôsobom aj veľmi bolestivej minulosti, avšak dejiny vo všeobecnosti bývajú úsmevné len zriedkavo.

Naozaj sa málokedy stane, že vám kniha vylepí facku. A rovnako tak sa málokedy stane, že tejto knihe ochotne nastavíte aj druhé líce. Niekedy jednoducho potrebujete malú duševnú očistu. Nie je síce taká fantastická (čiže plná mágie, čarov a mýtických tvorov), akú ponúkajú iné detské knihy, a častokrát vás dokáže zahanbiť vašou vlastnou slabosťou, v konečnom dôsledku jej však za všetky útrapy, ktoré ste v jej prítomnosti prežili, budete úprimne vďační. Je vysoko pravdepodobné, že sa k nej tak rýchlo nevrátite. Jej desivé zážitky budú vo vás prežívať ešte dlhý čas, no o to viac si budete ceniť ten okamih, kedy ju opäť vezmete do rúk a ponoríte sa do jej vnútra. A to či už sami, alebo v spoločnosti ďalšieho milovníka detských kníh určených hlavne dospelým čitateľom. Predovšetkým takým, ktorí potrebujú isté veci pripomenúť bez romantizujúceho nádychu. Naturálne, úprimne, spontánne, neprikrášlene, jednoducho tak, ako sa naozaj stali. Bohužiaľ, minulosť sa zmeniť nedá.

kamibe
29.11.2015 4 z 5

Velmi komorní příběh. I když se odehrává venku v lese, měla jsem dojem velmi sporého prostoru - možná díky těm několika postupně vybudovaným hnízdům. Docela minimalistickým stylem dokázal autor ve mně vybudit neklid a napětí. Vlastně novinkou pro mne bylo zjištění, že i mezi židovskými rodinami mohou být docela značné rozdíly v pojímání života i víry samotné.
Zajímalo by mne, zda by někteří židovští kluci vedli podobné a snad i ještě hlubší filosofické debaty i jindy, mimo to nebezpečím které v lese prožívali. Některé jejich promluvy mi připadaly až příliš dospělé, ale možná takové mohli vést, když se ocitli v tak těžké situaci.
A zajímalo by mne také, zda jde o autobiografické prvky. Docela bych to tak tipovala. Příběh nabízí velká témata - o samotném způsobu života, který obě rodiny mají tak odlišné, o dohadech, jak se holčička dostala tam, kde je a odkud mohla klukům pomáhat, a jak to vlastně asi tak mohla provádět a co ji k tomu vůbec vedlo.
Líbí se mi, že je to knížka o uvědomování si pocitů. I o tom se mohou vést debaty při literárních dílnách, pokud se učitel rozhodne s touto knihou pracovat. Což by bylo velmi prospěšné.
Způsob, jak jsem na tuto knihu a tohoto autora vůbec narazila, byl neobvyklý - šla jsem s přáteli na jarmark ve waldorfské škole; bylo to velmi pěkné, ale pro mne v ten den velmi hlučné. Ráda jsem se uchýlila do Umělecké kavárny v jedné třídě, kde jsem mohla v klidu probírat jejich třídní knihovničku. Strávila jsem tam několik příjemných hodin.

Židé druhá světová válka (1939–1945) pro děti boj o přežití parta dětí holokaust, holocaust dějiny pro děti a mládež

Aharon Appelfeld
izraelská, 1932 - 2018
2014  79%O holčičce z jiného světa
2014  72%Květy temnoty
2000  72%Sebeklam
2009  80%Dva osudy

Kniha O holčičce z jiného světa je v