O duševním klidu

Čtvrtý svazek Senecových filozofických textů dovršuje edici jeho prozaického díla v českých překladech vydaných v Antické knihovně (AK 4; AK 51;). Dominantou tohoto závěrečného svazku je proslulá konsolace čili útěcha O duševním klidu. Její téma v dílčích pohledech doplňuje sedmero dalších úvah. Kuriózním dodatkem je často samostatně vydávaná satira Apokolokyntóza, zesměšňující zbožštění císaře Claudia. Pikantní tečkou je soubor 73 epigramů, v nichž vyniká Senekův břitký ostrovtip a pozorovací schopnost. Seneca vždy patřil a stále patří k nejznámějším a nejoblíbenějším římským autorům. Jeho filozofické spisy, úvahy a konsolace čili útěchy byly hojně čteny pro naléhavý etický obsah a srozumitelnost. Hledá cesty k mravní odpovědnosti cti, vnitřní svobodě a duševní vyrovnanosti, uvažuje o smrti a o přátelství a jeho prospěšnosti a potřebnosti, chválí odpoutání od materiálních potřeb, prosazuje myšlenku o rovnosti všech lidí apod. Je to filozofie praktického života a lze z ní vyčíst mnoho autorových vlastních zkušeností ze vzrušené doby, kterou prožíval. Obsahuje: Apokolokyntóza Epigramy O blaženém životě O duševním klidu O hněvu O krátkosti života O laskavosti O prozřetelnosti O stálosti mudrce O volném čase...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30231/o-dusevnim-klidu-30231.jpg 4.863

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Baset, Arista

Freiherr

Tak co dodat – přečetl jsem všechna do češtiny přeložená Senekova filosofická díla a nyní nezbývá nic jiného, než se poznatky takto získané snažit implementovat do svého myšlení a jednání. V předchozích komentářích jsou zevrubně popsány kvality tohoto souboru a já nehodlám nosit dříví do lesa. Přidám jen malou doušku ze začátku Apokolokyntózy, která mě velmi pobavila:

Když se podíval pozorněji, zazdálo se mu, že by to mohl být člověk. A tak k němu přistoupil a promluvil na něho homérským veršem, jak bylo pro něho jako pro Řeka nejsnadnější:
- Odkud jsi, z kterých lidí, kde město tvé a rodiče tvoji?
Claudius se zaradoval, že jsou v nebi lidé vzdělaní v literatuře – zadoufal, že se tam uplatní jeho Dějiny. A tak odpověděl také homérským veršem naznačujícím, že je císař:
- Vítr mě unesl z Tróje a do země Kikónů zahnal.
Pravdivější by však byl verš následující, také Homérův:
- Vyvrátil jsem tam město a pobil obyvatelstvo.

pegasusss

niekedy mám pocit, že minimalizmus je stoicizmom široko inšpirovaný.
Senecové myšlienky sú pre mňa jedny z TOP ;)

Kee

"...Není pravda, že máme málo času, ale hodně ho ztrácíme. Byl nám dán dost dlouhý život, který by bohatě stačil na vykonání největších činů, kdyby byl celý dobře využit; když se však rozplyne v rozmařilosti a nedbalosti, když není vynaložen na něco dobrého, tu nakonec pod tlakem krajní nutnosti cítíme, že život přešel a my jsme si ani nevšimli, jak ubíhá.

Je tomu tak: nedostáváme krátký život, ale sami si ho zkracujeme, a pokud jde o něj, nejsme chudí, ale marnotratní. Právě tak je v mžiku rozházeno velké, třeba i královské bohatství, když přejde do rukou špatného pána, kdežto když je jmění třeba skrovné odevzdáno moudrému správci, používáním roste, a právě tak je život doširoka otevřen pro toho, kdo s ním dobře hospodaří.

Proč si stěžujeme na přírodu? Ukázala se štědrá. Život je dlouhý, umíš-li jej užívat."

pindo

Seneca, Marcus Aurelius, Epiktétos či Epikuros. Diela týchto autorov spája jedna spoločná črta - bez dátumu spotreby. Je až neuveriteľné koľko uvedomení a sebapoznaní text navodzuje.

chamyl
07.12.2015

Co dodat? Dvě tisíciletí stará a přitom stále platná moudrost navíc čtivě zapsaná opravdovým mistrem. Ukázka toho, že to podstatné věděli lidé o životě již dávno před námi. Souhlasím s tím, že, podobně jako u řeckých filozofů, by měla být díla těchto myslitelů - namísto neustálého vymýšlení nových a nových (pseudo)metod - neodmyslitelnou součástí povinné školní výuky. Moc by nám to pomohlo.

jakafe
13.10.2015

Kniha dokazující, že pravda je nesmrtelná a dokáže pohnout duší každého člověka. Jako mnozí i já lituji, že Senecovo dílo již není k dostání, protože tolik koncentrované moudrosti člověk jen tak nenajde. Naprostou většinu kapitol (až na nepřečtené části O laskavosti, O volném čase a Epigramy, ale to není chyba autora, ale asi na tyto kapitoly nebyl ten správný čas) jsem přečetla užaslá a otřesená do hloubi nitra, jako bych najednou bezpečně věděla, jak vyřešit problémy mého života a jak správně žít. Jsem ráda, že jsem si přečetla toto velké dílo velkého filozofa. Rozhodně to ale není žádná oddechovka, kterou máte za pár dní přečtenou :-).

Katka009
08.09.2015

Dobrý den, prosím Vás kde jste tuto knihu koupili?Shanim ji už od minulého roku a nemohu sehnat.Neprodává te ji třeba někdo?

douchová
28.08.2015

Jedna z věčných knih.

Tahit
08.03.2015

Senecův moudrý postup při vysvětlování duševního klidu je za všech okolností velmi milý. Z toho snad vyplývá, že v rovině výkladu textu samotného, kdykoli se v životě potkáme s nesnází, tak trefu k dorozumění nalezneme jen v sobě. Nicméně by se dalo jaksi apriorně říci, že udržet duševní klid, když se potkáš s asociálem či rovnou blbcem je občas nedosažitelný. Neexistuje obecný návod pro klid duše, snad kromě sebepoznání jak přistupovat k životním okolnostem. Jinak opravdu velmi povedený čtení.

nickym
05.08.2014

Velice moudrá kniha :) hodně mě dala, víc takových :)
Moc mě zaujalo jak autor píše o tom když člověk vše příjmá tak jak přichází, že pak nemá problém s ničím a je šťasný :) tomu říkám skvělí návod na život :)
PS: nenechte se odradit začátkem knihy, též mi chvilku trvalo se do té filozofie dostat, ale pak to stojí zato! :)

Rostak
02.07.2014

Vynikající kniha plna moudrosti - nadčasové postřehy.

Lze aplikovat i na vztah rodič - dítě, nadřízený - podřízený atd.

MorriconeTheGod
03.12.2013

Jak je u stoiků zvykem, tak i Seneka nám podává velmi jadrný, příklady ze života opředený, etický návod. Všechno je dokonale srozumitelné a na dnešní poměry už pro značně naivní, vyjádřené podstaty jsou však natolik zásadní, že dokážou lidský život nasměrovat zcela novou cestou.

Klamm
10.06.2013

Snad první filozofická knížečka kterou jsem četl. Hned po prvních stránkách jsem si připadal jako ve zjevení, Wow!!! . Příjemně mě nakopla a nasměrovala. Seneca mě pak pár lety provázel.
A ted mám nápad! Sáhnu pro ni do knihovny a po cca dvaceti letech zvu milého Senecu opět do své společnosti.
100%

Gizminek
28.03.2013

Kdybych měla možnost ovlivnit učební osnovy, zařadila bych Senecu do povinné literatury na středních školách. Naše generace potřebuje být upozorňována, že existují jiné hodnoty než ty materiální, požitkové (hédonistické) a finanční. Vřele doporučuji.

MASH
22.06.2011

Dobrý den,
koupím tuto knihu ( absolutně nedostatková publikace, která chybí na čes. trhu )
případně cenu nabídněte..

jistě se domluvíme
email: GeorgeTown2@gmail.com
děkuji-

black.susi
21.03.2011

Malá sympatická knížečka, přečteno jsem měla během chvilky a ma fakt něco do sebe :-)

WEIL
22.12.2010

Pro mě radostné čtení.
Rád se podobným nechávám vystavovat!