O duchu zákonů

O duchu zákonů https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467339/bmid_o-duchu-zakonu-nq8-467339.png 4 5 1

Traktát zabývající se politologií a teorií dělby moci, nejznámější dílo francouzského filosofa Charlese Louise Montesquieua. Poprvé vyšlo roku 1748 v Ženevě za podpory šlechtičny Claudine Guérin de Tencin. V této době byla Montesquieova díla cenzurována, a proto byl donucen vydat jej anonymně. Roku 1750 zveřejnil v Anglii první vydání Thomas Nugent, ale už v roce 1751 byla kniha připsána na seznam zakázaných knih. Jedná se o jedno z nejdůležitějších politologických děl, jejichž obsah vešel do praxe.... celý text

Literatura světová , Filozofie , Právo

Vydáno: , V. Linhart

De l'esprit des lois , 1748

LordByron
01.08.2021 5 z 5

Fantastické dielo a jedno z prvých co som kedy o statovede ešte ako malý čítal.
Rozhodne doporucujem každému politológovi, filozofov, právnikovi co komukoľvek co jednoducho uvažuje nad tým aká by mohla byt ústava a aký štát.
Mňa samotného pritom zaujali často najmä pasáže menej známe. Napríklad ako veľmi zaujmavo teoretizuje ze tým co udrží demokraciu v chode je jedine občianska cnosť (pretože despocia môže fungovať len na strachu ale vláda ľudu len na súdržnom ľude ktory miluje slobodu).
Alebo všadeprítomný a pre osvietencov typický obdiv k Sparte (podobne ako u Machiavelliho a Rousseaua) ktorým autor nakazil aj mňa :).
A na záver dodám ze fakt už len čakám kedy niekto vytiahne ze bol Montesquieu homofob :) ako každý v tej dobe :) ale naši Progresivci knihy nečítajú takže si snáď môžem zatiaľ vydýchnuť.

politologie

Kniha O duchu zákonů je v