O člověku a kultuře

O člověku a kultuře https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57114/bmid_o-cloveku-a-kulture-SVw-57114.jpg 4 23 2

Šestnáct textů tohoto svazku představuje Freuda nikoli jako zakladatele psychoanalýzy, ale jako myslitele, který měl co říci i k otázkám obecně lidským. Protože se však k těmto otázkám vyjadřoval na základě psychiatrických poznatků a částečně i terminologií své vědy, je výbor uveden autobiografickou skicou, nastiňující vznik a vývoj psychoanalýzy, a několika pracemi, jež zahrnují jeho osobité představy o stavbě a funkcích psychického aparátu a osvětlují základní psychoanalytické pojmy.... celý text

hlosik
17.09.2011 5 z 5

Přiznávám, že jsem k tomuto dílu přistupoval velice skepticky, ovšem ne kvůli jeho možným (ne)kvalitám, ale kvůli mým obavám z toho, že textu nebudu příliš rozumět - přeci jenom jsem v oblasti psychologie, či v tomto případě psychoanalýzy, úplným nováčkem. O to víc jsem byl překvapen. Odborné terminologie tu je poskrovnu, pokaždé je ale Freudem pochopitelně vyložena. Zcela běžné věci, se kterými se setkáváme téměř každodenně, zde Freud vysvětluje pomocí jím vymyšlené metody - psychoanalýzy. Nemusíme s ním ve všem souhlasit, vlastně to není ani příliš pravděpodobné (viz doslov), ale zřejmě se nenajde nikdo, koho by psychoanalitický "pohled na člověka" vůbec neoslovil.

WEIL
20.12.2010 5 z 5

Kdo se zajímá o člověka, tedy i o sebe, své Já, tak nemůže aspoň někdy nenahlédnout do knih zakladatele nového náhledu na člověka, tedy do prací S. Freuda.