O boji králů a údělu spravedlivých

O boji králů a údělu spravedlivých https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59852/bmid_o-boji-kralu-a-udelu-spravedlivych-wEj-59852.jpg 5 14 2

Monumentální dějiny Libri historiarum, známější jako Historia Francorum, začínají stvořením světa a popisují dějiny až do roku 591. Zejména současným dějinám se Řehoř věnuje podrobně, a jeho dílo je tak jedním z nejdůležitějších pramenů pro raně středověké dějiny. Řehoř byl vzdělaný člověk a ve svých dílech cituje Vergilia, Plinia i Sallustia. Jmenný rejstřík Na předsádce rodokmen prvních Merovejců... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Odeon

Historiarum libri decem (Historia Francorum)

OlafSveinsson
11.08.2023 5 z 5

Důležitá kniha k poznání franské říše pod vládou Merovejců v 5. a 6. století. Poměrně čtivá v dějových pasážích a na druhou stranu trochu nezáživná v popisech zázraků, kterých je tam tedy požehnaně. Jako všechny tyto kroniky je samozřejmě ovlivněna Řehořovým pohledem na svět a tak, jako katolík, věnuje hodně prostoru vymezování se vůči ariánskému učení, rozšířeného tou dobou mezi Góty.
Co bych trochu vytkl, je používání moderních francouzských názvů v českém překladu. Překladatel sice vysvětluje své důvody, mě to přišlo docela nepatřičné a ocenil bych raději používání soudobých názvů i za cenu dalších vysvětlujících poznámek a složitější orientace.

kasparos
11.02.2017 5 z 5

Vynikající kniha

kroniky raný středověk Frankové dějiny Francie

Autorovy knížky

Řehoř z Tours
francouzská, 539 - 594
1986  90%O boji králů a údělu spravedlivých

Kniha O boji králů a údělu spravedlivých je v