Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423785/bmid_nuz-RaZ-423785.jpg 5 2132 496

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kniv , 2019

olga8832
02.08.2021 5 z 5

Moc skvělý, ale Nesbo teda nedá Harymu chvilku klidu....

marci8
17.07.2021 5 z 5

Kniha nemá chybu. Je komplikovaná, dobře napsaná. Harry mi sice není sympatický a na konci bych odhadovala, že se většina lidí k vrahovi zachová jinak, ale to je můj názor. Jinak také oceňuji, že až do konce jsem netušila, kdo je vrah a podezírala všechny okolo, jen ne toho pravého.

Lavender756
14.07.2021 4 z 5

Kniha výborná, velmi tragická a ponurá, ale musím ubrat jednu hvězdu za závěrečné kapitoly. Byly sice vícemene podstatne pro dej, ale už to bylo tak natahované a nudné, že jsem místy přeskakovala.

Melanka
14.07.2021 3 z 5

Jako letní detektivka skvělé. Víc jsem ani neočekávala.

boxas
11.07.2021 5 z 5

No páni! Tak to byla jízda! Jo Nesbø vůbec svého Harryho nešetří...
Koneckonců ale Harry nešetří ani sám sebe.
Jak to vidím já, tak Sněhulák a Nůž jsou pro mne nejlepšími díly celé série. (...a ještě možná Červenka...)
! POZOR SPOILER !
Líbila se mi ta kostka na konci. Jo Nesbø nechal sobě i HH všechny dveře když ne otevřené, tak aspoň pootevřené. Tak to palec vzhůru, gladiátoři, třeba ještě není konec konců...
A ještě jedna poznámka navíc:
"Pročetla" jsem se tedy až k zatím poslednímu dílu série. A teď jsem sama na vážkách, jestli (pro mne) bylo už Harryho dost, nebo ne. Jak to tak vidím já, tak nějakou chvilku asi vydržím, ale pak se mi po tom nespolehlivém alkoholikovi s brilantním myšlením a věčně rozmláceným obličejem začne stýskat.
A doufám, že si Jo Nesbø časem na Harryho zase vzpomene a že až si od svého detektiva patřičně oddechne, tak se nám Harry v plné parádě a pokud možno střízlivý vrátí zpět!
Já se na něj moc těším! Je to se mnou jako se všemi těmi jeho ženskými. Nemůžou ho vystát, jde jim někdy (často) na nervy, ale nemůžou na něj zapomenout, protože vědí, že to s ním bylo prostě a jednoduše super! :-)
Takže, pane Nesbø, takového detektiva opustit, to by byla věčná škoda!

Páájinka
04.07.2021 5 z 5

Audiokniha. Série prozatím skončila. Že začátku mě to nebavilo, ale Harry mě opět dostal. I když už je to přes moc těch 12 dílů, tak nechci o Harryho jen tak přijít. Uvidíme. Naštvalo mě, že mu autor nedopřeje chvíli klid, vždyť by si to zasloužil. A ten Bjorn, to jako fakt??? To mě teda totálně naštvalo.

Pája961
10.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Doufám, že nejsem jediná, kdo nikdy neměl nijak extra v lásce Ráchel, takže tento případ mi tak úplně srdce neláme.. Jediné, co mi na celé knižní sérii HH láme srdce je to, že většina dobrých a zároveň Harrymu blízkých postav, postupně umírá. První to byla jeho kolegyně, potom Halvorsen, jeho otec, Beáta, Ráchel a teď Bjorn? Zbyde mu vůbec někdo? :(

Nik4
03.06.2021 4 z 5

Nečetla jsem sérii postupně a přeskočila jsem k této knize, Nesbovským nováčkům doporučuju nepřeskakovat. Na tuto knížku jsem se dlouho těšila a rozhodně nezklamala. Napínavé, čtivé.

momo01
03.06.2021 4 z 5

Nůž je temný a tíživý a není tu moc akce, ale Harry se jako postava vyvíjí, což jsem ocenila. Některé kapitoly mi přišly příliš podrobné a přeplácané vedlejšími zápletkami a mohly by být kratší. Přesto si mě Nesbo dokázal pěkně udržet po celou dobu v napětí a s chutí zjistit, kdo to teda byl.
Otevřený konec umožňuje různé cesty Harryho dalšího vývoje. A tak jsem zvědavá, jestli se v další knize dočkáme opilého, ušmudlaného Harryho, nebo Harryho, který prošel katarzí. Nicméně, já se musím přiznat, že trochu doufám, že série s HH skončila. Začala jsem se čtením před 11 lety a s kratšími či delšími odlukami jsem se k Harrymu vracela, ale mám pocit, že stačilo.

Kami33
30.05.2021 5 z 5

Tak pro nějakou dobu se kruh uzavřel. Děj zamotaný, konec nepředvídatelný. Celkový dojem: "to jako opravdu?"

zdendula31
30.05.2021 5 z 5

Pecka je,že knihy nemusíte číst tak jak jsou v sérii za sebou a pořád jste v obraze.

432830
13.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Konecne davam zase plny pocet hvezd, a to jednak proto, ze jsme se konecne zbavili Rachel, ktera mi byla protivna od Cervenky, kde se vyskytla poprve, a jednak proto, ze me odhaleni vraha po dlouhe dobe sokovalo. Dej byl pro me napinavy a dynamicky.
Nicmene, s tim vrahem to Nesbo prece jen trosku prehnal. Proc ma tendenci zbavovat pribeh milych a sympatickych postav a naopak tam nechavat silene opruzy? Zemrel Jack Halvorsen, Beata Lonnova a ted Bjorn Holm, ktery se mi pritom v roli otce tak libil!!! A zustava Katrine Brattova (no te bych teda smrt prala stokrat vic, protoze ani nevi co chce) a Harry Hole (samozrejme bez nej by jiz dalsi dil nevysel, tudiz ten je omluven). Tak nevim, jestli je Nesbo sam takovy otrapa, ze si v obdobnych postavach libuje.
A jeste jedna pripominka - tak kolikrat si jeste budeme mit myslet, ze Harry umira? Chapu, ze drama musi byt, no ale takove za vlasy pritazene akce, z nichz se Harry vzdycky vymota? Ja nevim, neni to uz trosku nuda?

senbja
05.05.2021 4 z 5

Přestože knihy Jo Nesba mají v naší knihovně své místo, já jejich čtenářkou nejsem. Nicméně kvůli Čtenářské výzvě jsem se přemohla a knihu přečetla. V bohatě rozvětveném ději a v norských jménech jsem se docela snadno začala ztrácet, ale vytrvala jsem. Napínavé, překvapivé, ale raději čtu jiné knihy.

archivářka115
24.04.2021 2 z 5

Kniha mě moc zklamala. Byla zbytečně zdlouhavá. Nudila jsem se a před koncem mě dokonce přestalo zajímat, kdo je vrah. Donutila jsem se, abych jí dočetla, ale jsem ráda, že už je konec.

Janík61
22.04.2021 4 z 5

Opět mě autor nezklamal, doporučuji.

Libunka74
19.04.2021 5 z 5

Skvělé, fantastické, napínavé, absolutně jsem nedokázala odhadnout jak to dopadne, až v úplném závěru mi to začalo do sebe všechno zapadat. To se povedlo, jsem zvědavá na Království....

Anet2106
16.04.2021 5 z 5

Tento díl mě velmi příjemně překvapil. Byla tam řada zvratů, které jsem vůbec nečekala. Každopádně si říkám, zda je potřeba další díl. Autor měl určitě možnost tuto sérii tímto dílem nějak ukončit. Snad to neovlivní kvalitu dalšího dílu.

Tenere
13.04.2021 5 z 5

Tak tady bych pachatele v životě neuhádl. Bude to poslední kniha série? Pokud by se náhodou objevilo pokračování, tak klidně bych bral jedno pro každou z obou možností :)

Nikini11
13.04.2021

Tedy - plné zvratů, trošku "vesmíru", ale vůbec by mě nenapadlo, kdo je vrah... Opět skvělý díl. Ale zase ten konec. :-)

wendulka321
06.04.2021 5 z 5

Moc se mi do ní nechtělo, ale byla super. Z té vraždy jsem podezřívala kdekoho, ale ten kdo to nakonec udělal to mě nenapadlo a to je pro mě správná detektivka/thriller kdy mě autor až do konce tahá za nos. A to Nesbø umí.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960