Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 417 133

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

99jana99
14.05.2020 5 z 5

Další skvělá kniha této autorky, krásně napsaný příběh, dojemný konec.

4xbabča
23.04.2020 5 z 5

Je zarážející, že takového životní příběhy se odehrávaly před pouhými 50ti lety, kdy ženy a dívky nemohly samy rozhodnout o své budoucnosti. Krásně napsaná kniha, ale je i velmi smutná, přesto se čte jedním dechem a nelze jinak, než dát plný počet hvězdiček.

ladyka
07.04.2020 5 z 5

Ani já se nebudu lišit od mých oblíbených čtenářek a dávám plný počet. Mám rády knížky, které se zabývají palčivými společenskými tématy, tady je to téma nucených sterilizací v USA, o nichž jsem nevěděla. Zpracováním mi trochu připomíná J. Picoult. Knížka mě mile překvapila, protože jiná knihu od autorky (Dvojí život) mi nesedla. Takže D. Chamberlain určitě dám ještě šanci a Nutné lži rozhodně doporučuji k přečtení.

TaLu
06.04.2020 5 z 5

Emocemi přetékající příběh. Silné téma autorka zpracovala výborně, protože se zobrazuje v každodenním boji sociálně slabších osob a v jejich životech postupně, tak, jak ho odkrývá nová sociální pracovnice. To bylo pro mě nejsilnějším momentem.....že kolem nás žijí lidé, které mnohdy máme zaškatulkované a stačilo by pootevřít tu škatuli, aby se na nás vyvalilo něco, co vlastně většina lidí ani vidět nechce. Sama se pohybuji v podobné profesi a tato kniha zůstane navždy zapsána v mém vědomí. Pokud se díky tomu odhodlám ještě více nakouknout pod povrch, splnila svůj účel. Přesto, nebo právě proto, je kniha i varováním, že to, co uvidíme, může rozvrátit nás i náš život. To také nebývá dobrá cesta. Autorku obdivuji, umí psát bez odboček a výplní, takže román není přeplněný stránkami. Děkuji. Číst ho v současné době, kdy vidíme kolem sebe vyburcovanou solidaritu a "všední" hrdiny bylo úžasné. Opět doporučuji nečíst anotaci ani komentáře předem. Mnohé knihy je lépe otevírat bez přípravy. Většinou to teď s knihami takto dělávám, takže mě téma může zasáhnout nepřipravenou.

pokecka
02.04.2020 5 z 5

přečteno jedním dechem.....

Jana283
16.03.2020 4 z 5

Tak už jsem četla od Diane lepší knihy, ale téma mne naprosto zasáhlo. Eugenický program prováděný v Severní Karolíně v letech 1929 až 1975 (Jak nedávno). Ke sterilizaci jsou nuceny (mnohdy podvodem) ženy ze sociálně slabé třídy, často ještě dívky, slabé, neschopné se bránit... Dvě tváře tzv. "dobročinnosti" a velké riziko, že se to může opakovat! Je přece tak snadné zmanipulovat někoho slabšího "ve jménu dobré věci"....

Val
11.03.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha . S Jane jsem od začátku sympatizovala a fandila jí. O tématu jsem před přečtením neměla ani tušení a byla jsem docela šokovaná. Člověk to hned tak z hlavy nepustí. Výborné ...

bekule
09.03.2020 4 z 5

3,7
Smutný, depresívní příběh a mrazí z toho že se takové věci opravdu děly v ne až tak dávné minulosti. Chamberlainová je téměř vždy skvělá jen tady mě zklamal ten urychlený konec. Příběh skončil ve velmi dramatickém momentě a pak pokračoval až o padesát let později a to co se dělo v čase mezitím bylo shrnuto do pár vět. Škoda že to nejzajímavější nebylo popsáno podrobněji.

Artep5244
06.03.2020 4 z 5

Po přečtení prvních pár kapitol jsem si říkala,že se autorka sice pustila do zajímavého tématu, ale kniha nejspíš nebude tak chytlavá a pohlcující jako její jiné knihy. Nicméně vývoj příběhu a osudy postav mě rychle donutily změnit názor. Do poslední kapitoly jsem si vůbec nebyla jistá, jak kniha dopadne, což mě udržovalo v příjemném napětí. Závěrem mohu dodat jen to, že mě Diane Chamberlain opět nezklamala.

perpe2a
03.03.2020 4 z 5

Výborně napsané na základě skutečného příběhu. O chudobě, sociálních rozdílech, právi v terénu...dobré k zamyšlení. Mohu jen doporučit.

Dandy1
28.02.2020 4 z 5

Že začátku jsem knihu chtěla odložit, protože jsem se nemohla začíst. Ale s přibývajícími stránkami můj zájem o děj vzrůstal. Postava Jane mi přišla ve své době nereálná, protože lidé tehdy stavěli veřejné mínění nad své vlastní zájmy.

Doubravka1975
21.02.2020 5 z 5

Tak to bylo hustý, emoční a k zamyšlení....
Silné téma podle skutečných událostí, moc pěkně a čtivě zpracováno.
Při čtení jsem nevěděla na čí stranu se přiklonit. A i když jsem s Jane ze začátku trochu nesouhlasila, protože ten eugenický program sterilizace původně zaměřený na duševně nemocné a slabomyslné chovance v ústavech byl vymyšlen s dobrým úmyslem ( s tím souhlasím). ALE....kdo a podle čeho, koho bude určovat kdo bude zahrnutý do programu. Tak nakonec co Jane dokázala a systému se postavila, za to má můj veliký obdiv.
Na konci skvělá poznámka autorky a poděkování.
A moje první kniha od autorky a určitě ne poslední.

Dajavadu
20.02.2020 5 z 5

Děj knihy se odehrává v Severní Karolíně v roce 1960...nemohu uvěřit, že ještě v této době /v roce, kdy jsem se narodila/ musela žena žádat svého manžela, aby jí dovolil užívat antikoncepci....a co horšího, chudým a mentálně i jen mírně zaostalým ženám, se prováděla sterilizace, často bez jejich vědomí (vyoperovali jsme vám slepé střevo...např.). Kniha, která se čte jedním dechem.

evavolavka
11.02.2020

nedočteno, nebavilo

soukroma
08.02.2020 4 z 5

Překvapivě děsivé téma: venkov, Severní Karolina, 1960, tabáková plantáž, bída, nevzdělanost, nezodpovědnost, sociální program podpory bílých i barevných, spousty dětí velmi nezletilých rodičů, neschopnost se o ně postarat, odebírání potomků až sterilizace. (Kupodivu rasové problémy zmíněny jen velice okrajově.)
Konec příběhu (1960) i konec knihy (2011) byly hodně přitažené za vlasy, autorka má ráda srdcervoucí dobré konce. Otevřený zůstal ovšem soudní proces, vlastně dva, jeden asi s Jane (zcela opomenut) a jeden moderní (soudili koho ohledně sterilizací?).
Ani Jane ani Ivy mi ovšem nijak nepřirostly k srdci, první mimořádně naivní (chtěla konat dobro, ale nedohlédla si moc za špičku nosu), tvrdohlavá a sebestředná dvaadvacetiletá doktorova manželka, druhá v některých směrech předčasně dospělá patnáctiletá, tvrdohlavá, nevzdělaná, i docela sobecká (i když se starala o rodinu).

Spravedlnost, právo, zodpovědnost, schopnost se postarat fyzicky, psychicky, finančně, výchovně..., (ne)závislost na okolí a sociálních dávkách, těch kritérií nutných ke zvážení pro přivedení dalšího človíčka na svět, nebo spíše daleko před tímto počinem, je tolik, že jako každá multikriteriální rovnice to nemá jednoduše nalezitelné optimální řešení.

mariva
08.02.2020 4 z 5

Zajímavá knížka i díky tomu, že ukazuje věci, které se odehrávaly ještě i v ne tak dávné historii Spojených států, o kterých se obvykle nikde nedočteme. Podobné praktiky byly za minulého režimu běžné i u nás a taky se o tom dlouho mlčelo (a je otázkou, co se dnes děje za zdmi některých sociálních ústavů). Proto je dobře, když se o tom píše a autorka vše dokázala zakomponovat do zajímavého a napínavého příběhu.

Květ
07.02.2020 5 z 5

Výborný román, asi nejlepší z těch tří, co jsem od Chamberlain četla. Děj se odehrává v šedesátých letech v jednom ze států amerického Jihu a dotýká se citlivého tématu nucených sterilizací. Autorka je velice dobrou vypravěčkou, umí skvěle vtáhnout do děje, s ubíhajícími stránkami mě knížka naprosto pohltila. Byť je příběh a postavy v něm fikcí, autorka se opírá o skutečná fakta, eugenický program v Severní Karolíně skutečně existoval a dovoloval sociálnímu systému sterilizovat sociálně slabší dívky bez jejich souhlasu. Doporučím k přečtení.

Kate72
21.01.2020 5 z 5

První seznámení s autorkou a musím říct, že naprostá spokojenost. Střídání kapitol po dějových liniích mě docela bavila.
Hodně citlivé téma. Zase jedena z nespravedlností minulého století.

eva3992
21.01.2020 5 z 5

Příběh Jane Forresterové, mladé sociální pracovnice, která v roce 1960, v době rasových nepokojů a státem řízených sterilizací, dostává za novou klientku Ivy.
Ivy Hartová ztratila oba rodiče a v patnácti letech se musí postarat o svou babičku, sestru i o synovce.
Jane k Ivy brzy přilne, což bude začátek jejich problémů. Navíc odkryje tajemství tabákové farmy, kde Ivy pracuje.

Knížka byla neskutečně čtivá. Příběh se odehrává v krátkém časovém období, takže Vás neustále drží v napětí a Vy nedokážete přestat číst.

O problému státem nařízených sterilizací v této době v Americe, jsem mnoho nevěděla, o to více mě toto téma šokovalo.
Příběh Vás pohltí emocionálně, ke konci rozhodně budete potřebovat kapesníky.

Moc jsem si knihu užila a podívám se i po dalších knihách od autorky.

Musím ještě zmínit krásnou obálku, která mě zaujala ještě před tím, než jsem o knize cokoliv věděla.

Určitě všem doporučuji si přečíst.

Ivana11
19.01.2020 5 z 5

Moc silný příběh, zpracované téma pro mě bylo dosud neznámé, takže autorce moc děkuji za nové informace.