Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 418 133

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

Kekik
29.05.2021 5 z 5

Srdceryvné. Dojemné. Kruté. Kdo nám dává právo?

Román Nutné lži, který je napsán na základě skutečných událostí, je děsivým důkazem toho, jak člověk dokáže zneužít systému.
Příběh Ivy mi rozedřel srdce. Celý výbor je dle mého názoru jen vlk schovaný v rouše beránčím. V některých případech dokážu pochopit (viz poslední odstavec mého komentáře), že proces je jedinou možností, jak ochránit daného jedince. Opravdu si myslím, že je to tak. Příběh Ivy ale vybočuje z řady. A jak je v autorčině poznámce napsáno, případy jako je Ivy, byly bohužel častější, než se zdálo. Tehdy již nešlo o pomoc druhým, ale jednalo se o skutečnou snahu vylepšit lidskou rasu.

Poslední kapitoly jsem hltala tak rychle, že jsem skoro nestačila obracet stránky. Zvláště úplně poslední kapitola by mohla být o několik desítek stran delší. Lačnila jsem po dalších detailech.
Knihu určitě doporučuji k přečtení. Od Diane Chamberlain jsem četla tři knihy, a těším se, až si přečtu další.

Kdo má právo rozhodovat o vašem životě? Je to správná volba? Kdo posoudí, že zrovna tento člověk je vhodný pro program?
V blízkém okolí potkávám ženu, která je mentálně hodně zaostalá. A když se spolu bavíme, tak vážně vidím, jako moc je inteligencí na jiné úrovni. Porodila tři děti. Všechny jsou na tom ještě hůře než ona, a žijí život v ústavu. Jsou z nich ležáci. Ani si neuvědomují, že žijí, natolik jsou na tom mentálně a pohybově špatně. Nějaký čas se o jedno z dětí starala, ale jak kvalitní péči může dítěti poskytnout člověk, který je sám na tom mentálně hodně špatně? Prodělala podvázání vaječníků, ale povídá se, že o tom vůbec neví. Otec dětí je také mentálně zaostalý. Rozhodli se správně? Přiznávám, že jsem si vždycky říkala, že to bylo správné. Ale nelíbí se mi představa, že o tom skutečně nevěděla. Když si představím ty tři ztracené duše, které celý život stráví jen v posteli, bez uvědomění, co je to vlastně žít. A kolik takových dětí, odkázaných na celodenní péči až do konce života, by se ještě narodilo, kdyby se tomu nezabránilo? Případám si hrozně, že v tomto případě souhlasím. Jenže ty děti... Je správné přivést na svět člověka, který ani neví, že žije ?

Nikousek9
29.04.2021 5 z 5

Krasna kniha. Jsem rada, ze jsem si ji koupila. Vsem vrele doporucuji ;) hezky a silny pribeh. Myslim, ze si tuto knihu za nejaky cas prectu znovu.

kasavubu
15.04.2021 4 z 5

Už mi trochu vadí ty happy endy u románů tohoto typu. Bohužel to platí i v tomto případě. Jinak to byl ale moc hezký, i když smutný příběh. Hlavní hrdinka mi sice přišla trochu naivní a dopustila se, řekněme hned několika zbytečných "přešlapů", ale myslím, že její kolegyně v práci Charlotte to vystihla celkem přesně: "Jane, jsi dobrý člověk, ale špatný sociální pracovník". A to bylo velice trefné. Za největší přínos románu považuju, že se člověk dozvěděl něco více o době nařízených sterilizací v USA v období 60. let. To jsem vůbec nevěděla, že se to týkalo i tak velkého množství "bílých" občanů. Vždy jsem si myslela, že se nuceně sterilizovali hlavně černoši. Představa, že se děla i takováto zvěrstva, je opravdu hrozná...

Bibi23
04.04.2021 5 z 5

Ač se mi to stává zřídka, u této knihy ukáply slzy. Velmi poutavý děj, který vás přímo vtáhne do života hlavních hrdinek a nutí vás číst dál a dál. Opravdu krásná kniha, určitě doporučuji.

alexis818
17.02.2021 5 z 5

Vynikající kniha.Mám ráda paní spisovatelku,protože vás dokáže tak vtáhnout do děje,že jste dočetli a ani nevíte jak.Tento příběh,založený na skutečnosti,vás vezme za srdce.

malen
03.02.2021 4 z 5

To nebyl dobrý nápad číst to ve vlaku, když se Vám pak chce brečet nad osudy hrdinek. Co chce, já tedy bulela jak želva. Zase silné téma a opět mi bylo líto, že kniha končí.. Klidně bych brala i více stránek o osudech hrdinek.

bezzink
17.11.2020 3 z 5

Prvni kniha od Diane, kterou jsem netouzila cist 24/7. Cetla jsem ji tak pozvolna, kazdy vecer par kapitol. Nejak vubec me to nechytlo. Ctive to bylo, Diane proste umi psat, ale za me to nemelo tu emoci, na kterou jsem u jejich knih zvykla. Neprolinala se minulost a soucasnost, neprisly zadne zvraty, ktere by mi rozbusily srdce. Zkratka prumer.

Terka_v25
05.11.2020 4 z 5

Knihu mě zaujala názvem, i když anotací se moc neblížila tomu, co většinou čtu. Ale dala jsem tomu šanci a jsem ráda. Kniha zpracovává zajímavá témata - rasové problémy, řízenou sterilizaci, otrockou práci, sociální problémy či zneužívání žen a dívek. Hrdinka Jane se stává sociální pracovnicí, která má velkou snahu pomoci sociálně slabším. Bojuje však s velkou nedůvěrou, jak soc. slabších, tak i svých kolegů. Sympatické je, že se Jane snaží pomáhat a má snahu něco změnit, ne se jen řídit poučkami. Byť tahle její snaha občas působila jen větší zmatky a katastrofy. Celkově se mi kniha líbila, dobře se četla a zpracovává palčivá témata, takže jsem se dozvěděla i něco nového.

Dresia
11.10.2020 3 z 5

Zajímavé téma, ale trochu se to vleklo.
To Domina: taky nechápu, proč se pořád rodí tolik blbců. Dokonce i dnes, že? :(

m_martina
06.10.2020 5 z 5

Autorka hezky píše a já jsem si knihu užila, i když téma není právě jednoduché.

Kerberos
19.09.2020 5 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha o nucené sterilizaci v Americe.Ani se nechce věřit,že se takové věci děly i tolik let po druhé světové .Příběh Jane A Ivy mě velmi dojal a oceňuji jejich statečnost.

knihomolka999
15.09.2020 5 z 5

Opravdu super kniha, jejímž námětem je často podvodná sterilizace mladých dívek ze sociálně slabých poměrů, prováděná bez jejich souhlasu z nařízení státu v Severní Karolíně v letech 1929 až 1975 .

Jiparis
28.07.2020 5 z 5

To, co začínalo trochu jako obyčejný příběh se rychle mění na úžasný a dramatický děj. Překvapilo mě, co všechno se v Americe mohlo dít ještě před 50 lety. Jane je naivní, ale chce pomáhat a ikdyž jí tato snaha ovlivní soukromý život, podaří se jí zachránit alespoň jeden své bývalé klientky.

clarkens
26.06.2020 5 z 5

Opravdu velmi čtivá kniha se zajímavým námětem. Příběh byl velmi poutavý a vše popisováno barvitě. Ani by nevadilo, kdyby byla rozepsaná část před koncem, hlavní hrdince jsem celou dobu fandila. Ale chápu, že se kniha chtěla věnovat především minulostí. Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem!

novina
19.06.2020 5 z 5

Poutavý příběh na motivy skutečných událostí v Severní Karolíně. Četla jsem jedním dechem.
Konec byl předvídatelný, stejně jako otec malého Williama, ale i tak dávám plný počet.

Prateri
02.06.2020 5 z 5

Nejdu proti proudu, jdu s proudem, který tuto knihu ohodnotil devadesáti třemi procenty. Zase ti mocní, co mají snahu zbavit se chudých a bezmocných a i nemocných. Postavit se proti takové praxi, chce velkou dávku odvahy, kterou sociální pracovnice Jane má, aniž si to uvědomuje. Za mne moc dobrá kniha.

DominaCZ
02.06.2020 3 z 5

Kniha donešená naslepo, sama bych si ji nevybrala, ale jako jo.
NO, takže opět vypíšu co a proč.
SPOILERY.

Předpokládám, že se sterilizační politikou zabývali několik let nazpět, proč se tedy rodilo tolik omezenců? Nízké IQ měla už jejich bába, jejich matka, obě holky i syn jedné z nich ... prostě tupců plnej barák. Když se to teda dělalo, že se ta děcka pořád rodila ?!

Je to román, já vím, ale ... Jedna rodí ve 14, druhá v 15 ... vážně by ouřady čekaly na nějaký papírovačky, návštěvy úřednic, rozhovory a váhaly by, zda ano či ne, zda je to únosné, zda se to má...? Myslím, že tam se prostě vypsal papír a do tejdne holka s břichem frčela na "operaci" a vrátila se bez břicha a někdy i bez mimina, když jich bylo doma už moc. V reálu se asi žádný štráchy s citlivejma úřednicema nenadělaly, natož aby někdo dal na nářky tupých náctiletých roztahnožek.

Štvaly mě jejich neuctivé "žádosti" - jako přijde úřednice a ony na ni vyjedou "tak co ste nám přinesla, potřebuju nový léky!" ?!

Proč rodina černochů dostala tři tašky oblečení a brýle, léky, boty a jiné, a rodina bílých na stejně starý děcko jen dvě tašky a pleny...?

Vážně už byl spermicidní gel v roce 1960? Páni !!!

Antikoncepce dávaná úřady ZADARMO těm nejchudším a oni na to stejně se*ou ... a dnes ji musíte pořizovat za těžký prachy. Jak nespravedlivé :)

Když ji úřednice zatahne domů do svýho lepšího baráku, zas ji tupá Ivy "miluje" a nechá se hejčkat...mrcha prodejná.

Prý v roce 1960 nezná nikoho, kdo v okolí kojil, takže to její ani ségřino děcko neumí ... vážně chudina z plantáží nekojila...? Vážně je vždycky systém vybavil výbavičkama, lahvičkama a vším luxusem ????

Takže proto hodnotím jak hodnotím no. Příliš hra na city. U tupých se to má dělat dodnes, co si budem povídat. Ten věk měla zvýšit, nechat rodit 14letý je hloupý. Úřednice vážně otravná tou citovostí.
Jediný plus: čtivost+obálka. Taková Jojo Moyes to je, citovka prostě.

Capkomi
01.06.2020 5 z 5

Velmi silný příběh na základě skutečných událostí. Státem řízené sterilizace a kastrace, které podstupovali lidé ještě před 50 lety.

IvanaM
30.05.2020 5 z 5

Čtivá, poutavá a o to děsivější, že se tohle všechno opravdu dělo! Sterilizace, kastrace... Rozhodnutí "někoho" o budoucnosti člověka, o tak zásadních věcech!! Doporučuju přečíst i epilog, kde se autorka vrací k závažnosti problému a dává i odkaz na video, které opravdu stále funguje.

JIVaJaH
22.05.2020 5 z 5

Zase jedna moc zajímavá kniha, o věcech, které se ve skutečnosti děly. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a ve všem jsem ji držela pěsti. Bylo mi líto jejího dobrého úmyslu s ne vždy dobrým koncem.