Nudge (Šťouch): Jak postrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí ekniha

Kniha, kterou časopis The Economist prohlásil za jednu z knih roku 2009, se stala v USA bestsellerem. I když je lidský mozek jistě úžasná věc, byl stvořen jen k určitým účelům, například jak najít potravu a přitom se nenechat sežrat. Účely, k nimž stvořen nebyl, jsou například výběr dobrého penzijního spoření, omezení škodlivého znečištění, vyhýbání se tučné stravě, a plánování na dlouhou dobu dopředu. Každý den se musíme pro něco rozhodnout, děláme stovky voleb, a dost často se, bohužel, rozhodneme špatně. Tyto omyly škodí našim peněženkám, našemu zdraví i naší planetě. Autoři této knihy nám ukazují, že když poznáme způsob, jak lidé myslí, můžeme navrhnout prostředí, v němž pro ně bude jednodušší vybrat si tu nejlepší alternativu pro sebe, své prostředí a společnost. S použitím barvitých příkladů z různých důležitých stránek lidského života nám Thaler a Sunstein dokládají, že promyšleně postavená "architektura výběru" nás může postrčit, šťouchnout směrem k výraznému zlepšení našich rozhodnutí, aniž by porušovala naše právo volby. Ekonom z Chicagské univerzity Richard Thaler a právník Cass Sunstein v této knize slibují recepty, "jak zlepšit rozhodování ohledně zdraví, bohatství a štěstí". V loňském roce z knihy byl na Západě trhák a prezident Obama jmenoval Sunsteina šéfem svého úřadu pro regulace. O autorech: Richard H. Thaler se zabývá chováním v oblasti ekonomie a financí a psychologií rozhodování. Pochází z New Jersey. Studoval na Case Western Reserve University, kde získal bakalářský titul. Ve studiu pokračoval na univerzitě v Rochesteru, kde získal magisterský titul a doktorát. Je ředitelem Centra pro výzkum rozhodování. Píše články do mnoha významných ekonomických a finančních časopisů. Napsal tři knihy. Učil na několika vysokých školách, v současnosti pracuje na univerzitě v Chicagu. Cass R. Sunstein se zabývá právem, a to zejména ústavním, správním a environmentálním, a také právem a chováním v ekonomice. V současné době je šéfem amerického Úřadu pro záležitosti informací a regulace (OIRA). Sunstein studoval práva na Harvardu, pak pracoval jako úředník nejvyššího soudu a poradce na ministerstvu spravedlnosti. Do roku 2008 byl profesorem na univerzitě v Chicagu. Napsal mnoho článků i řadu knih, které pojednávají např. o shromažďování informací, o ohrožení demokracie Internetem, nebo o Franklinově Druhé listině práv....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/156656/nudge-stouch-jak-postrcit-lidi-k-lepsimu-rozhodovani-o-zdravi-majetku-a-stesti-156656.jpg 3.723
Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno (ekniha), Kniha Zlín

Nudge, 2008

Kniha Nudge (Šťouch): Jak postrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí

bousak
30.09.2012

Typická americká knížka, kde by se hlavní myšlenka dala shrnout na jednu stránku, v koncentrované podobě do jedné věty. Zase na druhou stranu, tady mi přišlo užitečné rozvést myšlenku do různých aplikací. Z knížky jsem si odnesl, že má smysl věnovat pozornost základnímu nastavení služby/poustupu a navrhovat implicitní volby za lidi, kteří budou službu/postup využívat. Se zachováním možnosti vlastní volby. Nejvíc mě bavila prostřední část s výsledky různých výzkumů. Knížka uvádí příklady z amerického prostředí, které může být pro neznalého našince trochu nepřehledné.

lena60
28.01.2012

"Potenciál přínosných postrčení také závisí na schopnosti postrkovatele dobře odhadnout, co je pro postrkované nejlepší." A tak dál...Do čtení jsem se pustila s elánem, který však s přibývajícími stránkami upadal a upadal a upadal. K lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí mě tato kniha rozhodně nepopostrčila.

Jak drahé je zdarma
Jak drahé je zdarma