Nový svět

Nový svět https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137017/bmid_novy-svet-Cx2-137017.jpg 5 295 51

Výjimečné komiksové album beze slov. Co dokáže tolik lidí přimět k tomu, aby vše opustili a sami bez rodiny a přátel se vydali na cestu do tajemné země, v níž je vše bezejmenné a budoucnost nejistá? Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli. Jedna z těch vzácných knih, které oslovují čtenáře od 10 do 100 let.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Labyrint

The Arrival , 2006

Zuzvil
17.07.2023 5 z 5

Rozhodně můj první velkoformátový grafický román beze slov, který vzal slova i mně. Je to požitek a zážitek, kresba je dokonalá a vyjádření, nebo-li příběh také. Každý je "nucen" si slova do hlavy utvářet sám a přesně v tom tkví ta krása, nutí nás k zamyšlení, jaké to je utíkat či odcházet odněkud a přicházet někam úplně jinam. Za mě rozhodně můžu doporučit k přečtení, budete nad knihou přemýšlet, za to vám ručím.

LEGACY
28.05.2023

Komiks na pár minut, který nás nutí přemýšlet nad problémem starým celá staletí. Sám jsem byl emigrantem, který se jim stál dobrovolně a nezanechal za sebou ženu s dětmi. V mém případě jsem utíkal sám před sebou, ale možná jsem se našel právě tehdy, když jsem se po náročné zkušenosti v cizí zemi vrátil tam kde to znám. Jazyk je jedna věc, ale zbytek nedomýšlíme. Pokud máme práci, tak je tradičně velmi úmorná, mizerně placená, funny shifts apd. Člověk je neinformovaný, nezná reálie, nezasměje se vtipům, nepostřehne narážky na staré pořady, či hudbu. Dlouho člověku trvá než se zorientuje v obchodech, zjistí kam má jít na úřad, ale to nejhorší je když víte, že vás místní přes každodenní dřinu, snahu a pokusy o konverzaci a začlenění nepřijímají. Vždy existuje procento lidí, kteří jsou nepřejícně zaujatí, odplivnou si u vás, vždyť jim bereme práci a znásilňujeme. Proto jsem dnes vstřícný a nápomocný k jakémukoliv cizinci, jenž je v ČR v nouzi, chce se online učit česky, nebo jen potřebuje radu. Ať už je to Ukrajinec v teplákovce rábotajuščí na noční lince, Uzbekistánec u stánku s Kebabem, Bulhar opírající se o lopatu při stavbě dálnice, ke všem mám silné pochopení, protože jsem kdysi byl na jejich místě, na druhé straně - outsider. Samota, odloučení, zoufalství, opakované zklamání, stesk po domově a strach, protože nemáte jisté nic, někdy ani střechu nad hlavou - to si dobře situovaný krajánek nepředstaví. Zkrátka je vše, i ten nejobyčejnější problém a překážka mnohonásobně těžší překonat. No a v Česku oblíbené slovo "naplavenina" to je tak otřesný a arogantní slovo a přístup - však jsme lidi a stěhování není věc hodná zatracování ne?

Marcik7
09.08.2022 5 z 5

Tohle byla nádhera.

Marki019
11.10.2021 5 z 5

Na komiks moc nejsem, ale toto je opravdu výjmečná kniha. Můžete ji číst kdykoli i děti dokážou pěkně rozvinout fantazii při povídání o obrázcích. Za mě určitě kniha zůstana v knihovně na stálo.

oladnb
22.04.2021 5 z 5

Jedná se o mistrovské dilo od první do poslední strany. Zachycuje intimní a citlivý příběh muže, který se odloučí od své rodiny a chce poznat Nový svět. Co čeká jeho a další lidi s podobným osudem a touhou na cestě za novým světem nikdo neví...
Obrazy, portréty, kresby můžete jen preletnout očima a knihu beze slov "přečíst" během třiceti minut.
Nebo vás to nepustí a budete si každý nebo třeba jen jeden obrázek prohlížet neskutečně dlouho a přemýšlet, jak jen je toto možné, co nám příběh vypráví a jak úžasně citlivě a detailně je zachycený.
Věřte, že pochopíte a třeba každý jinak - a to je zřejmě to, oč tu autorovi kráčí.
Jeho příběh vychází ze skutečné minulosti do neznámé a tajuplné budoucnosti.....

alef
11.01.2021 5 z 5

Komiks – grafický román beze slov - příběh vyprávěný čistě obrazy – já jsem prostě nadšená!
Výtvarné zpracování je naprosto dokonalé, v rukou držíte jakoby starou knihu se vzpomínkami, častým používáním lehce odřené staré rodinné album … „píšící“ svůj vlastní příběh.

První dvě stránky šokují – spousta tváří – lidí různého věku, rasy, vyznání – rast inspirovaný reálnými fotografiemi přistěhovalců (z archivu newyorského Muzea imigrace na Ellis Island) – fakt spousta tváří … a podobný osud.

Číst příběh „němého putování za novým životem“ bylo pro mě dokonale niterní záležitostí – „vyprávěl“ se přímo před očima sám, máte pocit, že sledujete realisticky (skoro jako sledovat emočně laděný dokumentární film) provedené obrazy, které zároveň působí nesmírně poeticky a uvnitř vaší mysli pracuje imaginace a fantazie na plné obrátky.
Příběh, který vypráví, je totiž opravdu působivý!

EvaXxX
17.09.2020 5 z 5

Krásná kniha..
Slova nejsou potřeba.. Je zde krásně všechno zachyceno v obrázcích, všechny emoce..
Kniha ukazuje jak je těžké začít žít někde od začátku, sám, bez rodiny..
Tento příběh je mi blízký, proto plný počet.. I když ty ilustrace jsou vážně hodně povedené..

Tritvaetna
14.09.2020 5 z 5

Naprosto úžasné, tajemné, surrealistické, slova vůbec nechybí, upřímě si nedokážu představit, kolik si s tím autor musel dát práce.

Ajinka79
16.07.2020 5 z 5

Shaun Tan je prostě genius...A taky trochu magor.. A proto je tak dobrý!

Majah68
30.11.2019 5 z 5

Nádhera!
Fantazie, preciznost, měkkost, dokonalost, trpělivost.

Zenky
04.09.2019 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně. Ležela v nejnižší poličce a ani se mi pro ni nechtělo shýbat. Jsem ale ráda, že jsem to udělala.
Jedním slovem úžasná bomba. Komixi nemusím. Vadí mi u nich sekaný a nedodělaný pohyb postav mezi jednotlivými snímky (nenavázanost pohybů). Zde ale žádný není.

Obyčejný příběh dokázal Shaun Tan přetvořit v neuvěřitelnou knihu. Jeho fantazie je nepřeberná. Mísí se s nápaditostí surrealismu, jež vás nenechá chladnými. Musíte jednotlivá ,,okýnka" zkoumat do nejmenšího detailu, abyste našli veškeré znaky tamějšího světa.
Nedokáži si představit, že by Tan zpracoval svou knihu ,,typickým stylem" komixů. Nefungovalo by to... A v tom je ono skryté kouzlo... Bez jeho stylu kresby by byla kniha mrtvá.

Myslím, že si Nový svět musím koupit a porozhlédnout se i po dalších titulech Shauna Tana.

jxr
13.04.2019 5 z 5

naprostá bomba...!!!

Norri
13.01.2019 5 z 5

Krásná kniha. Už delší dobu jsem po ní pokukoval na zahraničním eshopu a že vyšla i česky jsem zjistil čistě náhodou tady na comicsdb. Autor perfektně využil potenciál "němého" komiksu a skrze stránky plné fantastických výjevů nechává pracovat čtenářovu fantazii. Jeho kresba je tak precizní a silně evokuje staré černobílé fotografie, zrovna takové, jaké jsou ty z New Yorku z 19. století. Tenkrát to muselo být hodně drsné. To v Tanově Novém světě není. Jeho Nový svět je utopistický, plný přátelských, usměvavých lidí a zcela prostý jakéhokoliv zla. V příběhu o emigraci bych očekával spoustu deprese, hladu a ztrát iluzí. Tanova kniha je ale plná naděje a je příjemným pohlazením na duši.

LuckyVagabond
07.01.2019 5 z 5

Kniha, která komiks povyšuje na umění. Prostě nádhera pro vnímavé.

Jass
08.10.2018 5 z 5

Nádherná, skutečně nádherná ilustrace, už kvůli ní jsem se snažila knížku neprolistovat rychlostí blesku, ale... já to zkrátka asi neumím. I se silným krocením jsem ji "přečetla" asi za čtvrt hodiny. Je neuvěřitelné, jak silný dojem v nás tyhle obrázky mohou vyvolat. Několikrát jsem měla slzy na krajíčku.

Tomas@S
30.05.2018 5 z 5

Prochazet timto komiksem bylo velmi prijemne. Kazde okynko je krasny obraz. Pribeh je okouzlujici. Zejmena mne zaujalo jak je uprchlicky pribeh univerzalni i pres zasazeni do fantastickeho sveta, kde vse funguje tak trochu jinak nez zname. Podobne zazitky musi mit kazdy kdo putuje do dalav i v nasem svete a snazi se zit nejakou dobu nekde jinde nez jen za humny. Zaroven je pribeh podivuhodne aktualni v soucasne dobe globalni uprchlicke vlny. Kez by to vsem utikajicim dopadlo stejne tak dobre jako hlavnimu hrdinovi.

sporran
03.04.2018 4 z 5

Velmi netradiční knížka... Nečte se. VNÍMÁ SE!

Covenant
10.03.2018 5 z 5

No comment

mirektrubak
26.02.2018 5 z 5

Jak příběh samotný (beze slov, ale nikoli němý), tak jeho černobílé provedení, vyvolávalo místy pocity úzkosti, odcizení, stísněnosti. Ale naděje a víra v lidskost nikdy nebyla příliš hluboko pod povrchem, takže celkové vyznění nepůsobilo přehnaně depresivně. Naopak - nabízí pořádnou injekci optimismu.
Když se kniha blížila ke konci, začal jsem mít přesnou představu, čím by měla skončit – a Shaun Tan mě vyslyšel. A úplně ten poslední obrázek byl úplně ten nejkrásnější a nejdojemnější.

Kéž by tyto ilustrace dokázaly proniknout očima až k srdcím tam, kde se to slovům nedaří. Kéž by.

Ildi
06.01.2018 5 z 5

Mám ju :) a som nesmierne rada. Skvelá kniha od Shaun Tan, kde slová nie sú potrebné ...