Nový čas

Nový čas https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370239/mid_novy-cas-yRy-370239.jpg 4 82 21

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení. Dvacet let poté se v zápiscích vyrovnává se vzpomínkami na nepříliš vydařený bezdětný vztah se starším a chladným mužem, pro kterého byla víceméně jen správkyní domácnosti, a přemýšlí, zda se obejde bez autoritativního protějšku, který určoval běh jejího dosavadního života. Teprve postupně začíná chápat, že se před ní otevírá naděje na nový začátek. Román Nový čas před námi postupně rozkrývá tiché, ale velké drama, které málem skončilo nenaplněným lidským životem. Román byl vyznamenán Cenou Karen Blixenové a cenou dánského veřejnoprávního rozhlasu jako nejlepší román roku.... celý text

Naďa2411
17.12.2023 odpad!

Ne nechápu, že tato kniha má ocenění. Nuda a nuda. Kniha je psaná formou deníčku, kdy ženě umírá manžel o 20 let starší. Nepochopila jsem, proč si ho vzala, když se v něm vlastně nudila. A znovu Ne!

Alethea_k
02.08.2022 3 z 5

Nevím, co si o knize myslet. Je prostě jiná stejně jako Dánové oproti nám.
Pozorovala jsem, že musím mít velmi specifickou náladu, abych se do příběhu mohla začíst. V jiných případech jsem si myslela, že čtu úplnou blbost.
Také si nejsem jistá, jestli dřív bylo všechno tak jednoduché. Jednou se viděli a dohodli se, že se vezmou/přestěhovali se. Zvláštní text.

broskev28
05.08.2021

Úžasná kniha a já za ni opět děkuju čtenářkám databáze!
Netypický příběh, stejně netypický styl vyprávění a pravděpodobně výborný překlad i redakční zpracování textu. Výsledkem je kniha, která určitě nenadchne každého, ale ti, kteří se v ní najdou, budou nadšení. Neuvěřitelně dobrá kniha.
Jen na okraj: thyregodská knihovna, její otevírací doba a záběr, to asi byly úžasné čtenářské časy !!!

"Jsou chvíle, kdy si musím pořád dokola připomínat, že hořkost svého života musím držet na uzdě, abych neztratila důstojnost a můj horizont se nesmrštil.
. . .
Zahořklost je křeslo tak měkké, že když do něj zapadnete, už málem nemůžete vstát."

amaenium
25.12.2020 1 z 5

Knihu jsem četla jen díky čtenářské výzvě a nebýt jí, tak ji snad ani nedočtu. Plytký a nemastný-neslaný děj, táhnoucí se pomalu, aniž by se během knihy stal nějaký větší zvrat, na který jsem celou dobu čekala. Na konci se mi líbila snad jen její profese knihovnice a že se naučila vázat, jinak jsem si z knihy víc neodnesla.

marara
27.07.2020 5 z 5

Citlivá kniha, která má pomalé až líné tempo, ale v něm je skryté drama ženy žijící v 1. polovině 20. století. Na začátku roku 1904 je to svobodomyslná, vzdělaná dívka plná snů o životě, práci učitelky na svobodné škole, má plno nápadů a své žáky miluje a velmi citlivě vede. Jenomže 20 let manželství z ní udělo ženu, která si nevěří, obává se, že má špatnou paměť, nemá žádné sny a vede prázdný život. Líbilo se mi, jak se po smrti manžela začala pozvolna vracet sama k sobě, ke své nezávislosti a vlastně v rozporu s dobou si zpátky vydobyla svůj vlastní život. Krásné čtení.

Aivinka
06.07.2020 4 z 5

Krásný příběh, něco úplně jiného. Do jisté míry poučný a srdcervoucí, ale trvalo mi trochu déle, než jsem se v příběhu zorientovala.

petrarka72
29.02.2020 5 z 5

Skvělé, neokázalé čtení o čase smutku a samoty, o loučení s našimi mrtvými, dramatech, která se odehrávají v skrytu, tichých láskách a nových začátcích, o pokoře vůči osudu, o krajině prostupující životem. Z učitelky manželkou, z manželky vdovou, pak knihovnicí a znovu nevěstou. Deníkové záznamy pro žal a radost. A pozor - avizovaný příběh mladé učitelky, která v roce 1904 přijíždí učit na svobodnou školu v Jutsku, je sice součástí příběhu, ale pouze jako jedna z epizod - byť důležitou: více jde o nadcházející stáří (což je zpráva pro ty, kteří "čekají něco jiného").

DailyCoffeeCZ
04.01.2020 4 z 5

Román jsem si musela přečíst, protože jsem o něm slyšela jen samá superlativa. A taky získal Cenu Karen Blixenové. Už vím proč. Je totiž jiný. A to nejen příběhem, ale i poselstvím, které nese.

Děj knihy Nový čas začíná v roce 1904, kdy se hlavní hrdinka Lilly přestěhuje do malého městečka Thyregod. Živí se jako učitelka a i když má plat hodně skromný, na jídlo a střechu nad hlavou jí stačí. Nic víc ani k životu nepotřebuje. Ke všemu když je poprvé skutečně zamilovaná.

Z roku 1904 pak deníkové zápisky najednou skočí až do roku 1927. Zjišťujeme, že dalších třiadvacet let se prokousávala životem, který si v mládí rozhodně nevysnila. Za muže si vzala o více než dvacet let staršího lékaře, neskutečného morouse, který svou ženu bere spíš jako služku než jako milovanou osobu. Kolikrát ho prosila, aby spolu měli děti. On nechtěl. Bral si ji totiž z jediného důvodu, cítil k ní lítost, protože se ukázalo, že Lilly bude mít děťátko a přitom není vdaná. Chtěl celou situaci zachránit. Nic víc, nic míň.

Když ale její muž umírá, vzpomíná nejen na život, který žila ještě jako mladá, ale zároveň přemýšlí nad tím, co bude teď. Zda ještě může prožít to, co jí v mládí bylo upřeno. Nikdy přeci není pozdě na nový začátek.

V čtenáři knížka vyvolává rozporuplné pocity. Soucítí s Lilly a zároveň ho štve tím, že se do takového života nechala vůbec vlákat. A že se stala obyčejnou služkou místního doktora. Toho čtenáři zpočátku nechápou, pak ho nesnáší, ale nakonec možná zjistí, že i přesto, že k žádnému člověku nikdy nechoval úctu ani respekt, ve skrytu duše nebyl úplně tak zkažený.

Ale o to vůbec nejde, autorka Ida Jessenová prostřednictvím příběhu, který se odehrává téměř před sto lety, ukazuje, jak moc se současný život a postavení žen liší od toho někdejšího. Jak chmurný je příběh, tak chmurná byla i sama doba. V knize nenajdeme moc míst, při kterých bychom se usmáli nebo si alespoň povzdechli `aspoň že tak`. Z knihy budete mít od začátku až do konce rozporuplné pocity i náladu. Žádný výbuch emocí nečekejte. Nejspíš ani nezatoužíte po tom, přečíst knihu jedním dechem. Není to zapotřebí. Mnohem víc si knihu užijete, když ji budete číst pomalu a trochu si nad ní zapřemýšlíte.

Pak možná pochopíte, jak důležité je umět žít tak, abychom žádného rozhodnutí nelitovali. A že není dobré od osudu přijímat všechno tak, jak nám to postaví do cesty, bez toho, aniž bychom se sami sebe zeptali, zda o to vůbec stojíme. Když nebudeme riskovat, možná budeme žít pohodlným a nekomplikovaným životem, ale štěstí ani skutečnou lásku si tím nejspíš nezajistíme.

RyxiraAmyGinger
21.08.2019 3 z 5

Kniha mi přišla vcelku o ničem. Je psaná formou poměrně zkratkovitě vedeného deníku, takže než jsem se zorientovala, byla tak třetina pryč. Nechci tím říct, že to je špatné čtení, naopak jsem se vždy docela těšila, až ji zase otevřu, ale čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi docházelo, že mi příběh nenabídne nic víc než... příběh. Nevytvořila jsem si k hlavní postavě žádný vztah a k ostatním získat nějaké pouto prakticky nelze vzhledem k tomu, jak zkratkovitě jsou popsány. Jednotlivé scény na sebe pořádně nenavazují, je tam plno útržkovitých "záběrů", které ale vyšumí do ztracena a nemají (podle mého) žádný jiný smysl, než aby dokreslovaly atmosféru místa, o kterém se ale stejně nedozvíme prakticky nic. Po celou dobu vládne spíše pochmurná a neveselá atmosféra,
konečný "zvrat" je pak jako pěst na oko.

TerezR
18.08.2019 2 z 5

Az do konce jsem cekala na neco, co nikdy neprislo.

Marcela52
21.05.2019 5 z 5

Komorní příběh, který zdánlivě vypovídal příběh jednoho manželství, ale ve skutečnosti to byl spíše psychologický román o tom, co je v životě důležité. Kniha se mi moc líbila také proto, že je napsaná kultivovaným jazykem a některé myšlenky mě zaujaly natolik, že jsem si z ní i něco opsala.

blimba
29.04.2019 3 z 5

Příjemná oddechovka...možná konec byl na můj vkus trochu utnutý. Za mě čtivé a příjemné. Ideální čtení do sychravých dnů ke kamnům a čaji :-)

intelektuálka
08.04.2019 4 z 5

Smutný příběh učitelky Lilly z prostředí dánské vesnice ...

Po dvaceti letech vzpomíná při stránkách deníku na život se sobeckým manželem, který jí nedopřál ani mateřství ... Ona s ním zůstala do konce a pak už chtěla žít sama ...

Teprve po jeho smrti si začíná uvědomovat, po jakém životě toužila...

" Klidně jsem ho beze studu mohla vzít za ruku, protože jsem pochopila jeho nejvlastnější já ..."

To nebude kniha pro široké spektrum čtenářů ...

Leenah
06.02.2019 2 z 5

Tak nevím... Možná to bylo tím, že jsem před Novým časem četla knihu, kterou jsem úplně milovala. Tady mi chyběla návaznost textu, dokončované myšlenky, trošku nějaký děj nebo aspoň hlubší proniknutí do pocitů hlavní postavy. Je mi jasné, že od deníku nemůžu úplně čekat dějově akční záležitost, ale tady vlastně pořádně nebyly ani ty pocity a emoce. Ráda čtu i takhle specifickou a nekonvenční literaturu, ale u Nového času jsem byla vděčná, že je to krátká kniha, má krátké kapitoly, takže to rychle utíkalo a těším se, že už půjdu číst zase něco jiného. Prostě po dočtení poslední stránky ve mně z knížky nezůstalo nic, žádné dojmy, myšlenky, něco, proč bych ji měla doporučit druhým. Ač mě to mrzí.

Gayatri
03.10.2018 3 z 5

Tuhle knížku bych doporučila spíš fakt zapáleným knihomolům, kteří si rádi přečtou i něco trošku jiného. Čtenářům komerčnějšího mainstreamu se to dle mého názoru líbit asi nebude... Není to knížka, která by mi zůstala v paměti už napořád, ale bavila mě a nelituju, že jsem po ní sáhla.

boticelli
14.09.2018 4 z 5

Příběh ani styl psaní
(připomínal mi Do tmy od Anny Bolavé avšak tady jsem se v textu místy ztrácel)
mě nezasáhl tolik jako úžasná obálka knihy.

růžovámakrela
21.08.2018 2 z 5

Navzdory malýmu rozsahu se to děsně táhlo a ani členění do krátkých kapitol to moc nezachránilo. Pocity hrdinky, o kterejch to asi mělo bejt především, autorka popsala tak chladně a věcně, že mi ta baba a její život byl celou dobu docela fuk. Mnohem víc mě na tom bavila atmosféra sychravý krajiny rašelinišť a života na dánským venkově ze začátku 20. století.

magnolia
03.06.2018 5 z 5

Knížku si čtu podruhé, vzápětí po dočtení... nechce se mi opustit Lilly, kterou bych si přála mít za kamarádku, nebo ještě lépe - přála bych si být jako ona...
Krásný román - deník zralé ženy, střídaný vzpomínkami na mládí a na to hezké, co provázelo její roky plné trápení, prožité vedle chladného muže. Jak málo stačilo a její osud by byl jiný... ale není všem dnům konec. Kniha také přibližuje život na vesnici v severní části Dánska, její svérázné obyvatele, svobodnou školu a okolní drsnou přírodu. Psáno krásně, s citem pro vystižení hrdinčiny povahy a nálady, doprovázené plynutím ročních dob, proměnami vztahů mezi lidmi, touhami, city ... prostě neobyčejné ženské čtení, v nenápadné, útlé knížce.

agdo
30.05.2018 5 z 5

Kniha mě nadchla svým postupným spádem, autentickým popisem dánské krajiny a jemně vykresleným psychologickým obrazem ženy, která se o sebe ve středním věku najednou musí postarat sama.
Když paní Baggeové zemře starší svérázný manžel, očekával by člověk pocity smutku a osamocení. Těmi ona ale rychle prochází a díky deníkům z mládí si začíná uvědomovat své vlastní sny a plány. Ty, které zůstaly v pozadí stejně, jako ona v životě s venkovským lékařem. Román obratně popisuje onu narůstající suverenitu a odhodlání vzít život konečně do vlastních rukou.
Krásná obálka je už jen třešinkou na dortu.

clouds
10.05.2018 5 z 5

Pokřivený pohled ženy, která dvacet let prožije vedle chladného a arogantního manžela - na sebe samu. Těžké hledání sama sebe v oproštěnosti od něj. Nový čas nabízející cestu k novým citům, novému štěstí bez pocitu ponížení a viny. Velmi zajímavý příběh , doporučuji...