Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina

Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293682/mid_novy-car-vzestup-a-vlada-vladimira--3rd-293682.jpg 4 32 10

"Zlomový okamžik v životě Vladimira Vladimiroviče Putina nastal na podzim roku 1989 v Drážďanech. Před místní rezidenturou KGB, kde mladý Putin sloužil, se shromáždil dav protestujících, kteří chtěli vzít nenáviděnou organizaci útokem. Bez vojenské podpory nemohl Putin budovu dlouho udržet. Rozhodl se tedy blafovat. Vyšel neozbrojen před bránu a prohlásil: „Moji vojáci mají zbraně. Vydal jsem jim rozkazy: pokud někdo vkročí do objektu, mají zahájit palbu.“ Zástup protestujících se rozešel. Ve své knize Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina předkládá americký investigativní novinář Steven Lee Myers barvitý obraz muže, který se z řadového agenta KGB vyšvihl až na vrchol vládní pyramidy – stal se ruským prezidentem. V důkladně rešeršovaných kapitolách rozebírá Putinovu rodinu a dětství, jeho kariérní růst i kontroverzní rozhodnutí v pozici prezidenta. Výsledkem je přesvědčivý a živý psychologický portrét člověka, jehož prvotní motivací je zachování zdání autority za každou cenu, člověka, který nedává najevo slabost, který improvizuje i chladně kalkuluje a u něhož se cílevědomost váže s výkonností a flexibilitou. O autorovi: Steven Lee Myers je americký investigativní novinář, který od roku 1989 pracuje v listu The New York Times. Od roku 2002 strávil během dvou pobytů více než sedm let jako zahraniční korespondent v Rusku a referoval o druhé čečenské válce, ukrajinské oranžové revoluci, zimní olympiádě v ruském Soči i anexi Krymu. Předtím pracoval jako novinář v New Yorku, Washingtonu a za války v Iráku také v Bagdádu. Nyní se specializuje na zahraniční záležitosti a bezpečnostní témata. Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina je jeho první knihou. Citace: „Nový car je strhujícím a nesmírně podrobným životopisem Vladimira Putina, v němž Myers zevrubným, až shakespearovským způsobem vysvětluje, proč Putin jedná právě tak, jak jedná.“ – Robert D. Kaplan, geopolitický analytik „Velmi působivý portrét děsivě mocného autokrata.“ – Kirkus Review „Nový car Stevena Leeho Myerse není prvním Putinovým životopisem, ale do dnešního data je životopisem nejsolidnějším. Uvážlivým a komplexním způsobem odhaluje pravou tvář jednoho z nejuzavřenějších světových vůdců.“ – Daniel Treisman, The Washington Post „Myers předkládá obraz člověka, který přechází od jedné krize ke druhé s jediným cílem: aby z něj vyzařovala síla. Zasvěcený a detailní životopis.“ – Gal Beckerman, The New York Times Book Review „V životopise Vladimira Putina Steven Lee Myers geniálně kombinuje vyprávěcí umění, psychologickou sondu i politickou analýzu.“ – Nina Lvovna Chruščovová, americká politoložka, pravnučka Nikity Chruščova"... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

The New Tsar: The Rise and Reign of Vladimir Putin , 2014

Darmoděj
19.11.2023 odpad!

Knihu jsem dostal jako dárek. Začátek knihy z jeho dětství a historie rodiny, byl více méně zajímavý. Potom se mi už však zdál jednostranně zabarvený pohled, spíše bulvárního charakteru.
Když jsem četl knížky Radzinského o ruských vládcích či historii, zdálo se mi to mnohem vyváženější.

Astarothh
17.05.2023 5 z 5

Jaký vůdce, taková země..... Hnus, bída a zmar.

senbja
05.03.2022

Zdá se, že jsme tohoto "skvělého vládce" poněkud přecenili. Nebo spíše podcenili? Prokazatelně je schopný všeho. Jít přes mrtvoly, i vlastního národa, a ohrožovat celý svět. Moc mu stoupla do hlavy. A to víc než moc. :-(

zipporah
21.11.2021 1 z 5

Polonium 210 by sa mi zišiel, som alergik, prosím, kto predáva v sprejovej forme? Suverenita amerického ega nie je závideniahodná. V porovnaní s inými autormi, ktorí majú toľko slušnosti, aby sa prihovorili svojim čitateľom (čo si knihy politicky orientované vyžadujú) a upozornili ich na možné subjektívne hodnotenia, resp. sami oni ostentatívne vystupujú ako reálni blázni (Starikov), tento investigatívny blbeček ani nestráca čas s prejavmi k čitateľovi, predkladá mu len „fakty“, v ktorých chýbajú príčiny, motívy, takže v podstate prijíma hotové informácie z pohľadu jedného človeka - zberateľa. Zozbieral si ich podľa svojho gusta, všetkému chýba objektivita, pohľady z iných strán, máločo vysvetľuje. Jazykový štýl je veľmi dôležitý a v prípade humanitne ladených kníh (história, filozofia, politika...) sa musí s týmto štýlom pracovať veľmi opatrne. Vieme totiž, že od mediálneho holdingu nemôžeme čakať dôslednosť a pravdivosť, sú dobre zaplatení, aby neinformovali, ale formovali názory ľudí cielene (viď Realita masmédií - Luhmann), knihy sú skôr ušetrené tomuto procesu. Autor ako americký šejkspír cizeluje pomaly každú vetu slovnými aditívami s emočným významom, aby neukrátil najmä amerického čitateľa o citové divadlo. Nielen Putin, ale aj čitateľ bude mať „zarudlé oči, strhanú tvár“, je to totiž veľmi dôležitá informácia a kto nerozumie tejto poznámke, nevie ani čítať medzi riadkami. Na strane 177 už menej dramaticky opisuje pozitívum ruského prezidenta v jedinom širšom odseku (jazykový štýl je stručný, temer proti vôli samotného autora...), po ktorom vzápätí prechádza na podrobné Putinove „neúspechy“ (skutočný autorov jazykový štýl), prehrešky, debakle, opisuje vo vlastnej horkosti Putinovu radosť z olympiády, ktorá sa bude uskutočňovať v Soči, tvári sa nechápavo nad prípravami osláv v rámci výročia Veľkej vlasteneckej vojny a tak je to v tomto duchu vlastne až po poslednú stranu knihy:D Podľa tohto experta vlastne ani vzrast ekonomiky nie je zásluhou prezidenta, ako sa „dozviete“. Bez údivu konštatuje, že Putin je rozčarovaný z amerického hegemónneho výdychu. Gruzíncom by sa asi nepáčilo, keby si v knihe čítali o svojej krajine ako o nejakom malom a nepodstatnom prostredí. Prešla som v poradí 8 knihu o VP, táto je z nich najmenej informatívna, paradoxne tvári sa ako nabitá „faktami“ a to hrúbkou knihy, obálkou a jazykovým štýlom. Keby som sa nedozvedela novinku, že Putinovi horela baňa v dači a zachránil svoje decko pred požiarom, či polonium by sa mi hodil do domácnosti, označím ju za odpad. Kritizovať Putinovu politiku je v poriadku, táto kniha je, prepáčte za ten výraz, strašne hlúpa, hlúpo napísaná, musím si až zanadávať, preože ešte v poslednom záverečnom odseku si dovolil tento kretén používať úryvky od môjho milovaného spisovateľa Gogoľa pre svoje primitívne povrchné účely, a nevyšlo mu to, pretože „trojica“ vedela, kam smeruje, mala jasný motív vyplniť si zoznam dušami, aby bol založený statok, a krátke rozjímanie Gogoľa nad samotným Ruskom nemá absolútne nič spoločné s tým, kam smeruje táto hlúpa kniha so svojim majiteľom s jeho motívami... myslela som, že ruský autor Starikov je to najhoršie, čo som čítala, ale nie. Steven Myers je ešte väčší magor a myslím, že lacným spôsobom nachytal veľa rýb aj podľa hodnotenia čitateľov. Poukazuje to na menej dôležitý obsah, naopak dôraz sa kladie na jazykový štýl. Toto nie je svet biológie, v ktorom sa pohybujem a kde obsah hrá prim, musí byť dôsledný, správny, pravdivý na základe dôkazov a do úvahy sa musí vziať veľa faktorov, inak je autor zdrbaný zo všetkých strán. Preto v tomto smere ma nesklamal výborný Zygar a jeho Všichni muži Kremlu, odviedol svedomitú prácu, tam hľadajte pravdu. V humanitných vedách je skrátka dôležitejší spôsob podania... o tomto rozdiele medzi prírodnými a hum.vedami spomína Michel Foucalt (Slová a veci).

Dandulka
05.02.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, i když může děsit svou velikostí. Kdo se nebojí, může číst, a třeba získá zase jiný pohled na ruského prezidenta!

Yorika
02.03.2020 4 z 5

Kniha nejen o Putinovi ale i o Rusku v době nedávné.Média často přinášejí jednostranný pohled. Skutečnost však bývá mnohem více komplikovaná a tato kniha ukazuje, že Putin a jeho Rusko nejsou výjimkou.
Ač literatura faktu, velmi čtivě napsaná. Pro všechny, kdo chtějí vědět víc.

pavla5869
03.04.2019 4 z 5

Zajimave cteni hlavne pro lidi v mem veku, kteri v 90. letech letech sledovali Kacera Donalda misto zpravodajstvi. Dozvite se nejen Putinuv karierni postup, ale i o vyvoji Ruska behem te doby.
Zpocatku je kniha napsana naprosto nezaujate, ke konci uz pusobila jako kritika Ruska a jeho vlady. Ale cetlo se to dobre, ja byla zdesena z toho bordelu, co v Rusku byl a je to zatim nejobjektivnejsi, co jsem cetla.

bubka
30.12.2018

zajímavá kniha, podle mne má Putin přesně ty vlastnosti, které úspěšný státník a diplomat mít musí . jen jedna obvyklá u jiných chybí, není válkychtivý, v tom je i naše naděje.
Zajímavé, že autor si právě této vemi významné odlišnosti nevšiml, povšiml si ale, že Putin je skvělý psycholog, který umí vyhmátnout neuralgický bod davu a umožní tak s davem pracovat

Ramiel
26.09.2017 4 z 5

Možná ukázka toho, jak se díky moci přetváří chování člověka. Zároveň kniha do značné míry objasňuje poměry v Rusku jiným pohledem (bez propagandy ať už proruské, anebo protiruské), než nám nabízejí česká sdělovací média.

DoktorZivago
08.01.2017 5 z 5

Vyborne napisana kniha, ktora mi aspon z casti pomohla pochopit co sa to v sucasnom svete deje. Putinove Rusko sa dostava na prve stranky novin v poslednom case dost casto a velakrat k tomu ludia pristupuju z vyhrotenymi nazormi. Na jednej strane nekriticky obdiv a na tej druhej az nenavist k vsetkemu co je ruske. Kniha zabera cely Putinov zivot konci tesne pred tym ako sa Putin zacne involvovat vo vojne v Syrii. Cita sa to vyborne, nenudi a je tu plno citacii z inych zdrojov. Pri konci je uz trochu citit autorovu zaujatost ale po precitanych faktoch na 400 stranach sa to da pochopit.

Rusko Vladimir Putin

Autorovy knížky