Dívky z trajektu

Dívky z trajektu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342446/bmid_divky-z-trajektu-pC2-342446.jpg 4 995 313

Novinářka Nora Sandová série

Novinářka Nora Sandová má zálibu ve sbírání starých kufrů a když jeden obzvláště podařený exemplář objeví v malé anglické vesničce, ani ve snu by ji nenapadalo, že krom nového úlovku dost možná natrefila i na pořádného sólokapra. Na těch starých polaroidových fotografií, které z něj vypadnou, se jí totiž od první chvíle něco nezdá… A pak si konečně vzpomene: ta dvě děvčata na fotkách jsou přece ty holky z dětského domova, co se před několika lety beze stopy ztratily na trajektu z Kodaně do Anglie! Když navíc na kufru objeví jmenovku, jež avizuje, že toto zavadlo dříve patřilo známému sériovému vrahovi Billu Hixovi, pustí se do pátrání v dávném případu, který nebyl nikdy vyřešen. Vynikající temná prvotina, která hned po vydání atakovala první příčky dánského žebříčku bestsellerů.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Pigerne fra Englandsbåden , 2015

Aaloha
11.09.2020 3 z 5

Takový průměr, nenadchne, ale ani neurazí. Konec byl takový rychlý zvrat poněkud ne uvěřitelný.

Erummeldë
05.09.2020 4 z 5

Začátek knihy rychlé utekl, líbila se mi autorčina stručnost a příběh se hezky četl. Později jsem se začala trochu zamotávat do všech těch jmen a míst, ale s trochou vzpomínání jsem se vždycky zorientovala. Líbila se mi finální zápletka a s lepším zpracováním by byla kniha úžasná. Celé to rozuzlení a vyvrcholení bylo málo uvěřitelné, mnoho finálních scén bylo reálně dost neproveditelných. Škoda, že si autorka s koncem více nepohrála.

Ellissabeth
05.09.2020 4 z 5

Moc zajímavá kniha. Vybrala jsem si ji k výzvě. Čekala jsem podle popisu trochu něco jiného. A bylo to více temnější... Kniha si chvilkami četla hůře (táhlo se to), ale po většinu času rychle. Zajímá, pěkně napsaná, doporučuji.

Verpax
24.08.2020 3 z 5

Kniha měla celkem zajimavy příběh a rychle se cetla, ale jinak hlavní hrdinka byla chvilemi chytřejší než Scotland yard a chvílemi jako by nepremyslela vůbec (na jednu stranu ji záporný hrdina nahanel strach, už když na něj pomyslela a na druhou stranu, když byl na útěku, tak to vůbec neřešila a nebala se, i když ji úplně jasně vyhrozoval). Občas to bylo dost pritazene za vlasy. Takovy superman žena. Ale přečtené je to rychle a vtáhne vás to do děje!

Maki21
24.08.2020 5 z 5

Na to že nemusím severské autory, tak tato kniha je vynikající. Napínavá od začátku až do konce. A závěr naprosto strhující že čtenář nemůže přestat číst dokud nemá vše dočteno.

zimolka
21.07.2020 3 z 5

Četlo se mě to celkem hezky,možná si půjčím i další díly.

rozvera
07.07.2020 4 z 5

Autorka, sama novinářka, si za protagonistku příběhu , ve kterém jde pátrání po dávno zmizelých dívkách, pro sebe s výhodou znalosti novinářské práce, zvolila také novinářku, píšící v Londýně pro dánský časopis. Koupě starého kufru s několika fotografiemi je zajímavým námětem, ze kterého novinářským úsporným stylem psaní vytvořila celý příběh, začínající docela mírně a postupem času gradující až do téměř hororového rozuzlení.

Acquenta
19.06.2020 2 z 5

Nechápu označení ,, světový bestseller" . Za mě úplná kravina. Celá kniha vesměs o životě Nory a pak naprosto divný konec. Tohle teda ne .

kackahracka
19.06.2020 1 z 5

Asi mě někdo proklel, jinak si nedokážu vysvětlit tu šňůru podprůměrných knih, které se mi poslední dobou dostávají pod ruce. Hvězdu dávám za zajímavý a neotřelý námět, přidala bych i za chytlavý název a obálku. Ale to neskutečně hloupé zpracování (především závěru knihy) mi nedá. Ošoupaná jedna hvězda, víc ani ň. A já vám řeknu proč: taky se vám stalo, že jste si na TV omylem nastavili zvukový popis k filmu? Je to taková služba pro diváky se zrakovým hendikepem, kdy strojový hlas informuje, co se na obrazovce děje. Tak tahle knížka, to je vám ten text, co někdo předčítá. Odskakuje při tom zrakem k otevřené kuchařce a zhruba třikrát během každé kapitoly vás informuje o stavu nějakého jídla. Představivost autorce nechybí, ale coby čtenář detektivky nemusím být seznámena s každým kusem žvance, co si některá z postav cpe do pusy, chystá na stůl, objednává v hotelu, v restauraci, na lodi, ráno, před spaním, ba i v noci. Stav, vzhled a složení porcí jídla se opakuje tak často, že na tyhle pasáže začnete být silně alergičtí. Ucházející části knihy se střídají s těmi méně vydařenými a vše vrcholí v absurdní finále, za jehož zápletku by se nemusel stydět ani zdrogovaný autor béčkových kriminálek německé produkce. Závěrem snad jen pár perel, které charakterizují autorčin styl psaní:
.........................
Nora téměř ucítila žuchnutí, když novinářka v ní dopadla zpět na místo, bez ohledu na otřes mozku.
(...)
Řasenka jí stékala po tvářích, pleť byla bledá, oči připomínaly něco, co by se dalo použít jako spořič obrazovky.
(...)
Byly dny, kdy Nora cítila, že vedle matčina smyslu pro takt a cit by i Shrek působil jako diplomatický a schopný dvorní snob, ale nakonec podlehla a slíbila, že se brzy zastaví.
(...)
Nora měla pocit, jako kdyby spolkla ježíka, jehož bodliny ji zevnitř roztrhají, když se nadechne.
"Byl jsi můj nejlepší kamarád, Andreasi, a rozhodl jsi obrovskou většinou jednoho hlasu, přesněji svého vlastního, že se mi úplně ztratíš ze života. A teď si do něj zase důležitě napochoduješ a hned od prvního dne ti mám prostě věřit?" utrousila a stihla jen pocítit hrůzu nad tím, že bodliny jí začínají vylézat z úst.
.....
A ono to má na obálce zlatou pecku bestseller. Jako chápete to?

Katania
19.06.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale ani mě to neohromilo. Za mě takový průměr.

martin3554
12.06.2020 4 z 5

Další napínavá série, tentokráte v hlavní roli novinářka Nora Sandová. V první části pátrá po dvojčatech, která se ztratila před lety z trajektu. Velmi dramatický je zejména závěr knihy.

Dominika_a
29.05.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst. Nějak mi něco na příběhu nesedělo. Každopádně jsem to nevzdala, a vydržela jsem , a nakonec mě příběh chytl. Napětí se stupňovalo, a příběh byl skvělý tím, že do vyšetřování se pustila reportérka! :-) Nakonec jsem poslední kapitoly přímo hltala! Ráda si přečtu od této spisovatelky další knihu. :-)

eva3992
21.05.2020 3 z 5

Novinářka Nora Sandová si ve vetešnictví koupila starý kufr. Doma v něm našla fotografie dívek, na kterých potkala dvě, které se před lety ztratily na trajektu z Kodaně do Anglie. Na vlastní pěst se tak rozhodne pátrat, kde se tam fotografie vzaly a co se s dívkami tenkrát stalo.

Za mě to byl průměrný thriller. První dvě třetiny se hodně natahovaly a v podstatě nic závažného se nedělo. Poslední třetina byla plná akce, ale stejně mi neposkytla odpovědi na spoustu otázek.
Nemám ráda, když se novináři (nebo jakýkoliv obyčejný člověk) tváří, že jsou chytřejší než policie a samozřejmě celou záhadu vyřeší lépe.

Navíc se zde opakovalo spoustu motivů a situací, které jsou v každém druhém thrilleru, takže žádná velká překvapení se nekonají.

Není to špatná knížka, ale jsou lepší.

animovanej medv
13.05.2020 5 z 5

Mě se moc líbílo, jak se napětí opravdu postupně zvyšovalo.

Nebylo to zde, jak u mnohých knih, že tak od půlky je to napnuté k nevydržení, ale opravdu se to napínalo postupně :)
Líbil se mi i ten milostný vedlejší příběh, což u detektivek moc neznám.
Já jsem z četby spokojená :)

blackoutzuzi
11.05.2020 4 z 5

Knížka byla osvěžující změnou od ostatních detektivek především díky tomu, že se do pátrání nepouští kriminalista, ale reportér. Doporučuji všem milovníkům detektivek a napětí, kterého je v knize tak akorát :)

Bee240
09.05.2020 3 z 5

Dnes jsem dočetla další knihu kterou jsem měla vypůjčenou z knihovny a u této jsem opravdu ráda, že jsem si ji nejdříve nekoupila jelikož to pro mě bylo trochu zklamání. Příběh je sám o sobě dobrý nápad, ale nějak mi nesedl styl jakým je napsaný a na mě tam bylo hodně postav a jmen. Nějak jsem se nemohla mezi postavami z orientovat. Jak jsem již zmínila tak příběh je velmi zajímavý a samotná postava novinářky Nory mi byla velmi sympatická a je to opět takové příjemné zpestření, že hlavní postavou není nějaký detektiv nebo policista. Velmi mě bavilo odhalování minulosti a odhalování starého případu brutálního vraha Billa Hixe. Kniha mi i přes dobrý příběh nepřišla nijak záživná a úplně mě nepohltila. Hodně zajímavé bylo posledních několik kapitol které zastínily prakticky celou knihu. Při čtení by mě nikdy nenapadlo, že to s dívkami z trajektu dopadlo takto.

MiroslavKutík
06.05.2020 4 z 5

Kniha se mi líbí velmi pěkně napsané a ten úžasný konec.
Vůbec mě nenapadlo že to s dívkami dopadlo takto?

Knihu doporučuji k přečtení.

Mili115
02.05.2020 3 z 5

Zajímavá zapletka ... Jistě stojí za přečtení.

Ivka2
21.04.2020 4 z 5

Knižka se dobře četla, ale na můj vkus tam bylo zbytečně moc postav, které s dějem prakticky neměli nic společného. Ale zápletka byla dobrá a děj utíkal. za mě 4 hvězdičky.

Anitram22
19.04.2020 3 z 5

Řekla bych, že kniha je takový průměrný thriller. Příběh je zajímavý, konec a rozuzlení, byl na celé knize snad nejlepší.