Bestiář

Barbara Nesvadbová se vrací k hrdince Řízkařů, mladé novinářce Karle, která řeší další milostné trable a vážné i humorné problémy s muži. Kolize, které ji potkají, řeší po svém a muži se často ani nestačí divit. Neboť - jak praví hrdinka - bestií se žena nerodí, bestií se stává.

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50005/bestiar-dTc-50005.jpg 2.5396

Novinářka Karla 2.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Motto

Kniha Bestiář

Katrinreading
předevčírem

Čtení pro ženy, svižné, plné překvapení i směšných příhod, které zaručeně pobaví. Knihu jsem četla na dovolené a moc jsem si ji užila. V titulu jsem nehledala obohacení, pouze rozptýlení, což kniha splnila na jedničku.

jes09
26.07.2020

Nic čím by mě kniha obohatila..

Bibionyka
04.07.2020

Zase tak tragicky, jako většina "recenzentů", bych tuhle knihu nehodnotila. Je třeba pochopit to téma (vztah s latentním gayem) , které je zajímavé a dobře podané.

Radka1911
03.04.2020

Po Špíně za nehty od Sáry Saudkové jsem už po druhé sáhla v knihovně po této knížce s představou, že po pár letech na ni možná změním názor. Nestalo se. Buď nejsem cílová skupina (asi bych jí být nechtěla), nebo tomu jednoduše nerozumím. Je to krátké, přečíst se to, vzhledem k počtu stran, dá, vzhledem k obsahu - téměř nedá.

Petra17
25.10.2019

Knihu jsem přečetla celkem rychle, styl psaní mi celkem seděl, hlavní hrdinka mne moc nezaujala a byla mi celkem i nesympatická, nicméně knihu jsem dočetla...

Ála41
04.07.2019

Knihu jsem vzala do ruky zhruba po 10letech od prvního přečtení.... Nadšení z této knihy během let jaksi pominulo. Kouzlo a vtip, které v mých 20ti letech kniha měla, nyní docela postrádám....ani se mi nedaří v knize najít nějaký smysl, myšlenku...nevim... Kdysi mě okouzlil film(kvůli Rodenovi)....

alef
02.04.2019

„Povídky, které jsem psala, jsou méně autobiografické, než se o nich tvrdí. Autor píše ze sebe, ale neznamená to, že píše o sobě.“ (Bára Nesvadbová)

Bára Nesvadbová je někdy řazená jako autorka „románů pro ženy“, byla by ale chyba, představovat si její Bestiář jako romanticky laděný příběh červené knihovny, protože to je jen na první pohled banální příběh o naivní mladé holce.

„Každý spisovatel má jistou nálepku, kterou nelehko dostává dolů.“ (Bára Nesvadbová)

Věřím Báře, že to není snadné :-) … možná proto, že nejsem čtenářka „románů pro ženy“, (se zkušenostmi z této kategorie jen velmi minimálními), jsem tuhle nálepku Báře asi nikdy nepřidělila. Je to už docela dávno, co jsem sérii Novinářka Karla přečetla (myslím, že to bylo na mateřské dovolené, na lavičce někde u pískoviště :-) … a přesto jsem ten příběh vnímala trochu jinak - jako autorčino svérázné zamyšlení o vztazíchmezi ženami a muži, a ještě spíš, jako příběh velmi otevřeně hovořící o intimních vztahových problémech, … samozřejmě, podaný takovou lehkou, a trochu nadnesenou formou.
Nedá moc práce identifikovat všechny ty záležitosti, které ji do výše zmíněné kategorie řadí, jako jsou příběh o hledání ideálního muže, free životní styl, … a pak genderové prvky, feminizmus, a na druhé straně i využívání či zneužívání mužů, a tak podobně. Jenže já ten příběh primárně vidím trochu jinak, jakoby pootočený o pár stupňů, řekněme k lehce dobrodružné vztahové eskapádě mladé naivní holky, která ze všeho nejvíc hledá především sama sebe, … navíc, příběh s otevřeným a vůbec ne optimistickým koncem … a to přeci přímo odporuje „červené knihovně“?
Jak jsem řekla, nálepku jsem nepřidělila, Báru si nezařadila, ani nemůžu říct, že by mě její knížky nějak zvlášť nadchly (jak už jsem psala, neřadím se do cílové skupiny, dřív, kdy jsem je občas četla, ani dnes), a docela chápu, že pro některé může být oblíbenou autorkou "románů pro ženy", i že pro některé autorkou čistě „nepochopitelného plácání o ničem“, ale taky, že někteří možná připíšou jejím příběhům i určité autorské, či životní hledání … a tudíž myšlenky, které jdou trochu hlouběji, než byste možná čekali … dost možná až tak hluboko, že se jich i sama autorka podvědomě leká :-) … možná proto vztahy v jejich příbězích nekončí krásně romanticky, ale místo šťastného konce přijde až násilné ukončení (v neprospěch některé ze zúčastněných, samozřejmě protichůdných, stran).

Docela zajímavé mi přišly samotné názvy jednotlivých kapitol (každá má svůj název, který většinou nějak souvisí s jejím obsahem, někdy naznačuje, s kým se setkáte, nebo situaci, kterou hlavní hrdinka prožije, nebo, která ji nějakým způsobem ovlivní) … nejsou nudné a leccos napoví, a když je napíšete pěkně za sebou, vytvoří docela zajímavou kostru příběhu :-): „Neočekávané návštěvy zásadně nepřijímám … Nemusím mít každou atrakci … Čestní děvkaři … Pohádkový dědeček … Je ke mně život nespravedlivý? … Nebo ho jen neumím žít?“
Co se skrývá uvnitř si už musíte přečíst sami :-) … čtení to je čistě odpočinkově snadné, já ho vnímala jako humorem lehce nadnesené … a mně se docela líbí i film (mám ráda Karla Rodena).

Ankavi
05.02.2019odpad!

Velmi doufám, že Karla není prototypem ženy dnešní doby. Bohužel - kniha není ani vtipná, ani ze života (doufejme), ani poučná, ani povznášející či zábavná. Tato kniha je prostě "Nic" - kdo ji dokázal přečíst, tento dvojsmysl pochopí, kdo ne - ať si s tím nedělá hlavu. Film je prý lepší, což se stává opravdu málokdy - a já jen dodávám: měl by...