Nové povídky

Nové povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/bmid_nove-povidky-I7S-89002.png 4 796 169

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012... celý text

kasparek7
10.05.2017

hezké čtení vřele doporučuji

hellena1523
30.01.2017 5 z 5

Příjemná odpočinková četba. Při čtení jsem v duchu slyšela hlas pana Svěráka a bylo mi hezky. Jeho rukopis mi přijde jedinečný a mám dojem, že bych ho poznala, i kdybych předem nevěděla, že čtu jeho texty. Velmi milé.

puml
29.12.2016 5 z 5

Samotné povídky vyniknou až přednesem pana Svěráka (jednu povídku načetla paní Kolářová). Pan Svěrák má zlváštní uklidňující hlas a když čte své povídky, ví přesně, kde zpomalit, kde přidat, kde trochu zvýšit hlas a kde použít hlubšího přednesu. Proto doporučuji audioknihu.

Marbo
04.12.2016 3 z 5

Druhá kniha povídek páně Svěráka se povedla rozhodně více než ta první. Přibylo humoru i poetična, zkrátka těm povídkám se dalo věřit, nešustily papírem a nevoněly šupletem. Jen škoda že člověk tou knihou proletí za jediné odpoledne...

Aracely
29.10.2016 5 z 5

Opravdu úžasné povídky... Četla jsem do půl druhé ráno :-). Pana Svěráka zbožňuji a to hlavně z Cimrmanů, ale nejen z nich... A jeho povídky jsem přečetla ,,jedním dechem" a moc se mi to líbilo :-).

Špínobubla
13.10.2016 4 z 5

Pro mne lepší než Povídky, ty mne vyloženě zklamaly, ale i tak bych od tak vynikajícího autora čekala více.

verukoci
05.08.2016 4 z 5

Obě povídkové knížky jsem přečetla téměř v jednom týdnu a první knížečka se mi líbila víc. Přišla mi více vypointovaná v závěru každé povídky. Každopádně obě knížky se četly moc dobře, pan Svěrák je vážně třída!

spackova.p
28.07.2016 5 z 5

Skvělá odpočinková kniha.

kristyna5690
26.07.2016 5 z 5

Stejně skvělá, jako předchozí Povídky. Budu se k nim ráda vracet.

Vlastina67
18.07.2016 5 z 5

Souhlasím s předchozím hodnocením - pohlazení po duši. Pan Svěrák je moudrý muž a jeho knížka je milá.

studentice
02.07.2016 4 z 5

Pan Svěrák opět nezklamal. Jeho styl psaní a humor je mi velmi blízký. Knížka obsahuje povídky, , které nejen pobaví, ale i pohladí po duši.

moore.allonsy
26.06.2016 5 z 5

Jedním slovem bych tuhle knížku popsala jako perfektní. Přesně tohle bych čekala od knížky s povídkami. Žádné složité zápletky, ale každodenní řešené situace s tramvají, s vlakem a s nápisy v něm, apod. Jako sladkou tečku na konec oceňuji větu, kterou končí poslední stránka v knížce:
„Je to pošetilý a asi marný, ale člověku se líp žije, když na něco čeká.“

A já budu asi dlouho čekat, než objevím stejně tak dobrou knížku, jako je tahle. :-)

gad
24.05.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že první sbírku Povídky, jsem nečetl, nějak mi její vydání uteklo. I k této nové jsem se víceméně dostal náhodou, při objednávání jiných titulů na IN. Vřele toto útlé dílko doporučuji všem, kteří mají rádi jazyk český a s nímž si autor hraje s fantazií sobě vlastní. Je to takové milé pohlazení po duši, která se při čtení usmívá a člověku je tak nějak uvnitř dobře. Moc hezky to o svém psaní napsal pan Svěrák na zadní straně knižního přebalu (a jak vidím citát je použit i v představení knihy, viz. výše):

Ptám se sám sebe, co to vlastně
dělám, když píšu povídku.
Jako bych našel pecku
a dělal kolem ní třešeň.
Nebo švestku. Podle toho,
co seberu. Jádro každého příběhu
jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek,
s nímž se mi někdo svěřil,
nebo jen věta zaslechnutá
od vedlejšího stolu v restauraci.
Moje práce spočívá v tom,
že si představuju, co bylo
předtím a co potom, a hledám
v mateřštině slova, která dovedou vrátit
dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu.
Kéž by vám to chutnalo. (Zdeněk Svěrák)

Za sebe říkám upřímně, že chutnalo a to moc.

edith79
11.05.2016 5 z 5

Zdeněk Svěrák nemůže člověka zklamat, protože tolik moudrosti, inteligence a humorného nadhledu jen tak někdo nemá. Snad jen Jan Werich.

jaste
07.05.2016 5 z 5

Krásné pohlazení po duši.

Jaruš7
03.05.2016 5 z 5

Z Klubu Českých Vlastenců - Zpráva pro cizince - Takto , a jenom takhle, jde u nás život.

Koza3
09.03.2016 4 z 5

Tahle sbírka byla o třídu lepší než její předchůdce. Povídky byly zajímavější, zábavnější, pointa byla poučnější. Názvy povídek měly často dvojsmysl a když jsem nějakou dočetl, zamyslel jsem se znovu nad jejím názvem a usmíval se radostí. Nejoblíbenější povídky Nákup, kdy jsem si představoval sám sebe jako nasraného důchodce v supermarketu, O slušném taxikáři, která mě donutila zamyslet se nad pražským přízvukem, který se u mě rodí nebo Dvojí vidění, která mě vtáhla do děje ve švédsku tak, až se mi dělaly omrzliny na palcích.
Přemýšlel jsem, zda v rámci čtenářské výzvy zařadit knihu pod českého autora, ale rád bych se ještě na nějakou tu češtinu vrhnul, proto řadím jako kniha pod 200 stran.

monte
14.02.2016 3 z 5

Laskavý humor pana Svěráka mám ráda. Prima oddychovka

NiNo
11.02.2016 3 z 5

Nekomplikované i trochu k zamyšlení. Žádné světoborné dílo, ale ani ztráta času. Nechybí v nich humor ani smutek. Za mne rozhodně vede Dubnová povídka, které bych dala pět hvězd, Nákup by dostal čtyři (a to jen díky závěru), zbytek průměr.

Bar16
07.02.2016 5 z 5

Naprosto skvělé oddechové čtení, celou dobu jsem měla úsměv na rtech :-)