Nové humoresky a iné kratochvíle

Nové humoresky a iné kratochvíle https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303325/bmid_nove-humoresky-a-ine-kratochvile-O6m-303325.jpg 5 2 2

Výber z krátkych próz. Stretneme sa tu s pestrou paletou žánrovou i tematickou, s poviedkami, causeriami, reflexiami i fejtónmi, so zhustenými a pointovanými dramatickými útvarmi i s parafrázami na historické témy. Humoresky zo súčasnosti, ktoré sa sústreďujú na chybičky i chyby naše i našich spoluobčanov, vystriedajú úsmevné novielky a kurzívy, ktoré sú príznačné pre všetky Karvašove humoristické knižky. Bohatstvo nápadov a myšlienok zjednocuje autorov múdry postoj k životu, zmysel pre humor, paradox a ironický postoj ku skutočnosti i dávnym dejinám, vedomie jestvovania zložitých pohľadov na zdanlivo jednoduché fakty, ale predovšetkým životný optimizmus, ktorý sa zakladá na radosti z tvorby, na vtipnom využívaní možností našej reči, ale najmä na rozkoši z poznávania a analyzovania skutočnosti. A tak sa Karvašove texty popri svojej neodolateľnej zábavnosti stávajú podnetom na zamyslenie.... celý text

kapr
kapr
08.04.2019 4 z 5

Prozatím dávám 4 x *. Možná, že nakonec to bude těch * pět. Knížka se mi líbí, čtení si dávkuji, prozatím vybírám z každé skupiny stránkově nejkratší útvar.
Příjemně mne překvapilo, že jsem v pražské městské knihovně narazil přímo na první slovenské vydání této knihy!

Lessana
Lessana
24.08.2016 5 z 5

Tak takto si predstavujem dokonalé texty a dokonalé (nielen letné) čítanie! Čo veta, to perla! Čo riadok, to výstižný postreh reality vôkol! A ten autorov rozhľad! Bravo!
Mnohokrát akoby mi autor čítal (a písal) priamo z duše. Nespočetne veľakrát som sa pri čítaní týchto nadčasových (až sa človeku nechce veriť, že rok vydania tejto knihy je 1986) fejtónov, humoresiek či poviedok nasmiala a úsmev mi nezišiel z tváre od prvého po posledný literárny skvost v tejto zbierke.
Až sa nechce veriť, že som (na tomto portáli) jediná, kto túto knihu prečítal! Kdejaké aktuálne, pardon za výraz, braky sa čítajú a kupujú vo veľkom, je im urobená obrovská reklama, vydávajú sa v obrovských nákladoch... a tuto, hľa, aké (naše, vlastné, domáce) poklady ostávajú nepovšimnuté!

Část díla

Kniha Nové humoresky a iné kratochvíle je v