Nová rada

Alegorická báseň o 2116 osmislabičných verších vyjadřující představu šlechty o tom, jak by měl král vládnout. V této básni se schází zvířata na sněmu (především ptáci v čele s orlem – symbol Moravy) a říkají, jak by měl vypadat král (lev).

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109347/nova-rada-109347.jpg 3.833

Kniha Nová rada

Hyaenodon
15.12.2020

Tato knížka je asi nejznámější z mravně-výchovných textů starověku, středověku a raného novověku. Obsahově nepřínáší žádné novinky (ona pravidla pro spokojený život / správnou vládu jsou víceméně minimálně od období starověkého Řecka stejná), rozsahem také nevyniká, ale přesto na mě svou hutností a přímočarostí velmi zapůsobila. A skřivanova promluva, ve které upozorňuje na neustále se proměňující svět, kde nic není stálé. Když to čtete v tramvaji s hadrem na ústech... Velmi působivé.

tereza5413
14.12.2019

Kniha pro mě byla zprvu trápením a moc se mi, jako ne častokrát, do díla nechtělo, I přesto čtení bylo velmi zajímavé a poučné. Zpracovávali jsme ji ve škole a nakonec psali seminárku. Kniha se mi, i přes to vše, líbila a díky pravidelnému verši jsem ji i dobře pochopila a hezky se mi četla.

JulianaH.
04.05.2019

Ještě nedávno by mě vůbec nenapadlo, že se s takovou chutí ponořím do četby středověké literatury. Viděla jsem tuhle knížku v antikvariátu, ale nekoupila jsem si ji, načež jsem na ni musela celý víkend myslet a v pondělí jsem se pro ni vrátila.

Jelikož jde o novodobé přebásnění, je neobyčejně čtivé a svěží. Se suchou a nudnou renesanční Theriobulií se nedá srovnat. V paměti mi utkvěl především konec, kdy se labuť pozvedá k závěrečné písni plné gotické duchovnosti.

paloma
24.04.2012

Velký dojem na mě tato knížka neudělala. V knihovně mě zaujalo jméno spisovatele, tak jsem si jí čistě ze zvědavosti přečetla.