Norské dřevo

Norské dřevo https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1752/bmid_norske-drevo-WEo-1752.jpg 4 4542 736

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ノルウェイの森 - Noruwei no mori , 1987

Ivaksa
06.06.2022

A já si trošku myslím, že je důležité při hodnocení téhle knihy to, jestli čtenář už četl něco podobného, kolik toho přečetl nebo spíš sám prožil. A také to, kdy byla kniha vlastně napsána a kdy se stala tou "bombou". Svého času musela působit neuvěřitelně odvážně a novátorsky. Určitě dovede vtáhnout, vytvořit napětí a očekávání. Z díla však přímo čiší melancholie a marnost. Stále jsem měla pocit, že by mělo být řečeno víc a nějak mi tam chyběla taková ta velká pointa. Extrémní erotické popisky pro mě byly nadbytečné.
..Mimochodm co se stalo s Extrémem? ))))))

Termaap
04.06.2022 4 z 5

NORSKÉ DŘEVO vnímám jako povinnou literaturu. Měla jsem (a stále mám) pocit, že je to natolik kultovní kniha, že bych si ji zkrátka měla přečíst. Nakonec jsem sáhla po po jejím audioknižním zpracování a udělala jsem dobře. Rozhovory v podání Filipa Čapka a Jany Strykové byly pro mě velmi příjemným sluchovým zážitkem.

Takto velmi oceňované, kritiky velebené knihy, mě většinou nezaujmou; jsem normální, konzumní čtenář a od knih očekávám především zábavu, i když pravda!… stále více i nějakou přidanou hodnotu. NORSKÉ DŘEVO mě k vlastnímu překvapení skutečně bavilo, ale že by se pro mě kniha stala osudovou, že bych díky ní nabyla nějakých převratných hodnot a myšlenek, to nemůžu říct. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu poslechla, nakonec se vlastně do budoucna nebráním dalším Murakamiho knihám.

sharik
20.05.2022 4 z 5

Murakamiho nefantaskní próza Norské dřevo je v podstatě takový bildungsroman. Příběh Tóru Watanabeho, který hledá (což zní banálně, ale v tomhle pojetí kupodivu není) sám sebe, lásku, zodpovědnost. On i všechny postavy jsou zvláštní přesně tím způsobem, jakým je to u Murakamiho normální, příběh svou estetikou míchá všednost a nepravděpodobné, silné osudy. Ostatně s kontrasty si Murakami hraje rád, tady mezi ty nejvýraznější patří všednost dní a smutně veselá ztřeštěnost jednotlivých protagonistů, dále všeprostupující jemnost oproti množství (možná až moc vysokému) detailně popsaných erotických scén, nebo samotná podstata příběhu, který dokáže být zároveň spletitý i přímočarý. Nejde o nejlepší autorovu knihu, ale ve výsledku patří k těm nejcitlivějším a nejsugestivnějším, které jsem od něho četl.

Bustedka
07.05.2022 4 z 5

Japonsko, 60. léta. V téhle knize vzpomíná Tóru na své vysokoškolské roky. Na dívky a kamarády, kteří ho ovlivnili... a není to moc veselé čtení.

Melancholie, psychiatrická léčebna, sebevražda kamaráda, kamarádky, další kamarádky, sestry kamarádky, spousta kurvení, někdy až povrchních rozhovorů, ale taky rozhovorů velmi hlubokých. Postupně vás to vtáhne. A čtete a čtete. Jediné co mi vadilo byla linka věnující se Midori..její perverzní tvrdohlavost mi do toho vůbec nepasovala.

Mia77
28.04.2022 4 z 5

Nejdříve jsem si říkala, to je taková nudná povinná četba. Později ... jak se začali vybarvovat různé dějové postavy, mi to začalo bavit. A konec ..... ten je smutně krásný, ale stojí to za přečtení.

Oponn
28.04.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

K ději Norského dřeva nění moc co dodat. On tam žádný velký děj totiž není. Hlavní postava Tóru se tak nějak potácí od jedné zkoušky k druhé, od jedné onanie k další, od jedné známosti k jiné...

Kniha se měla jmenovat "Tóru Omlouvámse a sebevrazi". Hlavní postava je s prominutím úplný dement, který se všem omlouvá pomalu i za to, že dýchá. Seřvala tě holka? Je to tvoje chyba. Nepřišla na schůzku? Je to tvoje chyba. Dva měsíce tě ignoruje? Je to tvoje chyba... Stejně jako hlavní postava je i zbytek osazenstva více méně nesnesitelný, chovající se iracionálně nebo prostě jenom stupidně. Tóru by si za svou neustálou potřebu moralizovat, hrát si na nejvyššího etika a ublížence zasloužil provaz taky.

To, co mi u Kafky na pobřeží nevadilo, mi tady pilo krev - Murakamiho odosobněné a roboticky chladné chování postav a popis intimních věcí; respektive jazyk k tomu využívaný. Nerozumím autorově obsesi onanií, čitěním zubů, holením a mytím vlasů...

Chtěl jsem napsat komentář, který bude nad věcí a zhodnotí vše v klidu. Po přečtení doslovu to však nedokážu. Tím, jak se Murakami snaží okázale kašlat na japonský tradicionalismus, patriotismus a být za každou cenu západní a „nejaponský" (cola, KFC, západní literatura), mě prostě vytočil. Nevidím ve smazávání národních hodnot nic, za co bych tě, drahý Haruki, měl cenit.

Murakami u mě docílil přesného opaku, než bylo jeho záměrem. S jeho knihami končím a příště, až zabloudím do japonské literární sekce, sáhnu přesně po těch autorech, kterými Murakami opovrhuje a staví se k nim do opozice. Sayōnara.

drakamena
24.04.2022 2 z 5

Velmi politicky nekorektní shrnutí by znělo: o cvocích a sexu. Upřímně, nechápala jsem, co hlavní hrdina viděl v kterékoli z žen, s nimiž se v knize seznámil a vyspal. Ať už to byla Naoko, Midori nebo Reiko, všechny mě trochu děsily. Všichni v téhle knize si zasloužili gauč u dobrého psychiatra.

Moje druhá kniha od Murakamiho, začínám ale mít takové tušení, že jeho psaní prostě nebude pro mě.

Kory98
23.04.2022 4 z 5

Knihu mám přečtenou už asi 3 dny, ale na hodnocení jsem si nechala čas. Je to moje první kniha od autora, který je ve světě literatury vysoce hodnocen. Nemohu říct, že by mě kniha naprosto nadchla, ale donutila mě přemýšlet a takové knihy mám ráda. Tóru mi byl vlastně velice sympatický. I když jako hlavní hrdina ničím úplně nevynikal, ale přes všechny "rošťárny" studentského života pro mě byl hlavně dobrým člověkem.

katasokolov
23.04.2022 3 z 5

Veskrze depresivní čtení. Připomnělo mi to knihu Letní světlo, a pak přijde noc. Byla z toho cítit enormní neutěšenost a surovost.
Hlavní hrdina se ocitne ve středu životů svých známých a přátel. Každý z nich má mnoho problémů a Tóru je jakýmsi hromosvodem jejich činů a myšlenkových pochodů. Pořád jsem si říkala, doprčic lidi se takhle přeci nechovají. Přišlo mi to strašně uměle vystavěné (jako chování Midori nebylo úplně normální… a nebyla zdaleka jediná). Celou knihu provází pouze sebevraždy, psychické problémy, narcistní sklony, neuvěřitelné chování hlavních postav a sex, který je zde osou celého příběhu a nějak neumím identifikovat proč.
Některým pasážím se nedá upřít originalita, ale jako celek se mi prostě kniha nelíbila. Neztotožňuji se s vysokým hodnocením a řadím ji spíš mezi průměrné čtivo. Kniha se snaží být odvážná a autor se nás snaží skoro na každé stránce něčím šokovat. Já jsem ale ani jedné postavě její chování a příběh nežrala. Kolikrát jsem se přistihla, že čtu s otevřenou pusou říkajíc si - to jako vážně?
Velice výstižná věta pro tento zvláštní příběh je ta přímo z jejího nitra: “K čemu to všechno je? Jaký má tohle smysl ? Nevěděl jsem.”

Balthazar
21.04.2022 4 z 5

Originalni, takovou knihu jsem ještě nečetla, opravdu je to originál, který zatím nemám s čím porovnat. Myšlení postav je zcela rozdílné, přesto je stále něco spojuje a nekonfliktně, se jejich myšlení a dramatický děj prolíná až ke konečnému klidu a vyrovnání, ktery hlavní postava celý život hledá

Jenny46
13.04.2022 3 z 5

Dlouho jsem se chystala autora přečíst, ale stále odkládala. Díky výzvě jsem si vybrala knihu o které se hodně mluvilo, ale spíš čtení pro mladší ročníky, nevím já mám z toho zvláštní pocit. Styl psaní mi seděl, ale moc depresivní, temný střídání nálady určitě to není oddechové čtení.
Asi hodně na zamyšlení 3,5*

SSTknihy
03.04.2022 5 z 5

Nelehké dospívání na sklonku 60. let pohledem mladíka, který se tak nějak potácí od ničeho k ničemu ve vztazích, ve škole i v práci. Příliš brzké setkání se smrtí, spolu s pocitem neukotvenosti a upřímným nedostatkem zájmu o dění kolem sebe z něj dělá spíš jen pozorovatele života, prostředníka, k němuž se sbíhají nitky životů jeho přátel, aby se stal v podstatě jakýmsi katalyzátorem milostných, životních i přátelských trojúhelníků. Ve dvaceti letech se tíže života zdá mnohdy neúnosná, naštěstí při zpětném pohledu se často jeví tehdejší pocity malicherné, zbytečně a směšné.
Citát: "Z dnešního pohledu mi rok 1969 ze všeho nejvíc připomíná bezvýchodný močál; hlubokou, mazlavou bažinu, která vám na každém kroku stahuje boty z nohou. Prodíral jsem se tím močálem s vypětím všech sil, za sebou ani před sebou nic než černočerné bahno."

mgeisselreiter
02.04.2022 4 z 5

Moje šestá kniha, kterou od Murakamiho čtu, je zároveň asi nejslabší, přestože nejspíš patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější autorovy prózy. Ta popularita je pravděpodobně způsobená nebývalou sexuální otevřeností, v jedné rovině jde o silně erotické, až do pornografie přecházející dílo, zároveň ale podané dost suchým a strohým vyjadřováním, takže mě tyto pasáže nijak zvlášť ani nepohoršily, ani nenabudily. V románu tentokrát poprvé chybí nadpřirozená linka, takže jde vlastně o realistický román z Japonska podaný v západním stylu, přístupný čtenářům na celém světě. Na druhou stranu druhá hlavní linie románu ukazuje právě na japonskou mentalitu řešit věci sebevraždami. Přiznám se, že do knihy jsem se pořád nemohl nějak dostat, opravdu mě zaujala a dá se říct skoro pohltila až asi v poslední čtvrtině. 70-75%, 2. 4. 2022.

dr.horrible
29.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Pekná, samovražedná knižka. Prvá, čo som od Murakamiho čítal, takže nemám možnosť zrovnania, ale prišlo mi, že trochu tlačil na pílu. Ani nie tak po sexuálnej stránke, to tam väčšinu času sedelo. Skôr s tou všetkou smrťou to bolo už za hranicou a ja neviem nejak dojsť nato, aký účel pre príbeh mali smrť otca Midori, alebo smrť sestry Naoko. Smútok nás sprevádza celým dejom a funguje to už od prvej strany, takže vŕšenie pre dej nepodstatných úmrtí (a sexuálnych scén) mi prišlo malinko lenivé. Ten film, ktorý podľa knihy vznikol, si neviem vôbec predstaviť. Z prečítanej literatúry mi to pripomínalo Veronica Decides to Die (atmosférou, nielen tématicky).

DK197
27.03.2022 4 z 5

AUDIOKNIHA: Musím říct, že z téhle knihy jsem zpočátku měla smíšené pocity. Působilo to jako průměrná romance plná spousty zbytečné vaty. Ale jak příběh pokračoval a klonil se k závěru, docházela mi ta neuvěřitelná hloubka emocí - žalu, lásky, rozervanosti. Snahy žít vlastní život i zůstat věrný a stálý bod v životě někoho jiného. Viděla jsem lásku se zrodit i umírat. A ta vata, poklidné bezvýznamné chvilky, jako by zdůraznily pozdější emoce a prožitky. Totálně mě to dostalo. K tomu si připočtěte pro Evropana zajímavé poznatky o japonské kultuře - jídlo, nemocnice, pornokina... - a máte z toho výjimečnou knihu. Plný počet nedám jen proto, že ona excelentnost vám dojde až dost pozdě, dlouho kniha působí obyčejně, nevýrazně a nedivila bych se, pokud by to s ní někdo vzdal... a to je škoda. Za mě to rozhodně nedělejte. Stojí za to. (A málem bych zapomněla vyzdvihnout audiointerprety - díky nim jsem měla skoro pocit, že nečtu knížku, ale někoho šmíruju při rozhovoru - obzvláště v choulostivých částech. Super práce!)

Gabri-88
27.03.2022 1 z 5

vlastně se mi to nestává, ale nedočetla jsem... když jsem si uvědomila, že se do otevření knihy nutím, tak jsem se rozhodla nechat to být. Prostě mi to nesedlo a nechápu, co se na tom ostatním tak líbí.

Kopta
27.03.2022 5 z 5

I once had a girl
Or should I say she once had me?
Po mnoha letech se dostávám k něčemu výjimečnému. Těžko se to popisuje, nicméně Norské dřevo je jistým způsobem absolutní zjevení z nebes, které je psychologické, což by mohla být překážka jako to bylo například u Lolity, ale ono to vůbec tak není. Murakami mi totiž začíná sedět svým stylem psaní a osudy jeho postav mě berou za srdce s každým odstavcem a taky do mé duše zařezávají masochistickým potěšením rány, kdy autor nám ubližuje tím, co napsal, ale těší nás jak to napsal. Protože je melancholický génius. Trochu mě navíc překvapuje, že si vzal na paškál sexuální scény, dost explicitně navíc, přičemž ty bývají v literatuře mnohdy tabu. A kupodivu to zde lidem nevadí. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

uminaa
22.03.2022 4 z 5

Ide naozaj o zaujímavé dielo. Páčil sa mi autorov spôsob písania aj napriek tomu, že sa jedná o naozaj veľmi melancholický príbeh. Našla som si aj pár pasáží, ktoré mi prišli úsmevné a vniesli do deja trochu života. Na môj vkus však ide o veľmi ťažký a desivý príbeh plný tragédií. Nehanbím sa priznať, že som pri čítaní uronila obrovské more sĺz.

ViktorieMars
16.03.2022 4 z 5

Po přečtení mám tedy velmi smíšené pocity.. bylo to divný, úžasný, zvrácený a přitom reálný. Za mě super.

Marki019
16.03.2022 3 z 5

Nedokážu popsat jestli je kniha úžasná nebo propadák, nemůžu se rozhodnout. Četla se krásně, ale některé pasáže jsem musela přelouskat víckrát. Asi si přečtu i jiné knihy od tohoto autora.