Normálně jiní

Normálně jiní https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382749/bmid_normalne-jini-FOk-382749.jpg 4 230 76

Pokud ti nezlomí srdce, není to láska… ​Žádná rodina není ideální. Každá má svoje problémy. Devatenáctiletá Maddy dělí svůj život mezi práci ve fotolabu a péči o svou mladší autistickou sestru B, která vyžaduje celodenní péči. Stará se o ni společně s matkou a je smířená s tím, že už to tak bude napořád. Nemá čas na kamarády, na kluky, na věci, co ostatní v jejím věku běžně dělají. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže jí to nevadí. Rodina je přece nejdůležitější... S tím by ovšem nesouhlasil devatenáctiletý Albert. Jediné, o čem sní, je odjet z domu, od otce, který ho nikdy nepochválí. Albert je podle něj jen břídil a flákač, který nikdy nic nedokáže. Pryč od bratra, který si libuje v urážkách všeho a všech. Jednoho dne se Maddy a Albert potkají a toto setkání jim změní pohled na vše. Albert začne poněkud odtažité, a přitom okouzlující Maddy nadbíhat. Čím více se sbližují, tím více si uvědomují, že na své problémy nejsou sami a že jeden druhému mohou dodat odvahu věci změnit. Albert poprvé v životě poznává, jak silné může být rodinné pouto. Zamilují se do sebe, ale kromě lásky je čeká ještě jedna těžká zkouška. Jak se s ní vyrovnají? Novozélandská autorka Tammy Robinsonová se s vtipem a hlubokým porozuměním zamýšlí nad způsobem, jakým dokážeme plnit své sny, nad cenou, kterou jsme za to ochotni zaplatit, a nad sílou lásky, která nám umožňuje najít svou pravou rodinu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Cosmopolis

Differently Normal , 2017

Kristy.Seb
06.01.2021 5 z 5

Skvělý příběh. Naprosto mě příběh pohltil. Tu bezmoc, kterou cítili Maddy a Albert, jsem prožívala s nimi. Bylo krásný číst o tom, jak jim ke štěstí stačili maličkosti (pláž, jídlo, šampaňské). Knihu jsem dočetla v slzách.
Rozhodně doporučuji si přečíst.

eva3992
27.12.2020 5 z 5

Příběh devatenáctileté Maddy, která se stará o svou autistickou sestru B., chodí do práce a nemá čas na svůj osobní život. Stejně starý Albert by chtěl odjet z domu, neboť jejich rodina není zrovna ideální. Jednou se spolu potkají, zamilují se a snaží se řešit problémy společně, než jim do života vstoupí další těžká zkouška.

Pokud máte rádi romantické knížky, které Vás rozbrečí, tak tahle je přesně pro Vás. Knihu bych zařadila do kategorie Young adult (pro mladší), ale i tak jsem si ji maximálně užila. Pokud máte rádi knihy Hvězdy nám nepřály, Než jsem tě poznala a Pět kroků od sebe, je tohle správná volba.

Kniha je neskutečně čtivá, ponoříte se do děje a vše budete prožívat s hlavními hrdiny. Budete jim fandit, budete rozumět jejich problémům.

Od knihy nečekejte žádné hluboké myšlenky a velké poselství, děj je i víceméně předvídatelný, ale pokud ji hodnotím jako milou romantickou oddechovku, která mě zasáhla, tak nemůžu jinak, než dát plný počet hvězd. Od této knihy jsem dostala přesně to, co jsem od ní očekávala.

Kekik
17.12.2020 5 z 5

Svého času byla kniha všude vidět. A té chvály kolem. Také jsem si vzpomněla, že se dost řešil konec. Teď již chápu jak chválu, tak i to, že konec čtenáře zaskočil.
Kniha si mě podmanila od prvních slov. Velice čtivá. Zvolené téma autorka bravurně zvládla. Já sama jsem cítila takovou nenávist k otci Alberta.
Příběh je zajímavý, a ke konci velmi emotivní. Není místo, kde bych se u knihy nudila.
Autorka mě nalákala na svou další knihu Poslední velký den.
Chválu si zaslouží i paperback. Příjemně se držel, kniha jde snadno otevřít. Obálka je také velmi krásně zhotovena.
Za sebe doporučuji ke čtení.

Anna 13
15.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Přirovnávat knihu k nejznámějším románům Johna Greena a Jojo Moyesové je více než přehnané... Je to jen proto, že kniha končí zlomeným srdcem a ztrátou milované osoby? Nevidím totiž jinak jedinou podobnost ve zmiňovaných knihách a jako jejich velkou milovnici mě to až uráží...
Tato kniha není hluboká... Děj má nevyvážený rytmus. Někdy moc uhání dopředu - tam, kde by bylo dobré chvíli setrvat nebo se úplně zastavit. A jinde šlape vodu - tam kde je to ubíjející, nudné a kdy bychom se již sakra měli hnout z místa.
Postavy jsou milé, obdivuhodné, vzbuzující laskavost.
Koncept příběhu není špatný. Chtělo by to sice ještě trochu víc zvratů, nějakých odboček a dalších možných směrů, ale jako román pro teenagery by to bohatě stačilo.
Zpracování je ale otřesné. Může to být překladem - a někdy jsem si byla skoro jistá, že to překladem bylo, ale autorka píše příliš jednoduše, někdy kostrbatě.
Oceňuji, že nastínila problém autismu...

Ovšem, jak již tu mnozí psali - ten konec je to jediné, co vás nutí navýšit počet hvězd. To jediné, co příběhem trochu víc pohnulo.
Velmi mladým čtenářům bych knihu doporučila. I mně by se jako třináctileté určitě líbila...
Jinak jsem ale zklamaná a nespokojená a naštvaná, že se k navýšení prodeje používají hesla Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala, které nalákají, ale ve skutečnosti je pak čtenář pohoršen a udiven, jak se tohle vůbec může srovnávat. Šetřeme těmito přirovnáními - přeci jen Green s Moyesovou jsou na úplně jiném levelu. Takovýto autoři se nerodí každý den. Jsou výjimeční, važme si jich a nezneužívejme jejich romány k tomu, abychom prodali něco tak obyčejného a vlastně ne moc dobře napsaného - román Normálně jiní.

Ella161
19.10.2020 5 z 5

Tohle byl ale příběh! Sice takových knih je spoustu, ale to mi nevadí. Každá je v něčem jiná a v každé je jiné kouzlo. Už z toho, že na titulní obálce jsou zmíněné Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala, měla očekávat, jak tohle skončí. Jenže jsem pořád doufala... ale stejně mě to smetlo úplně nepřipravenou. Vážně. Celý konec knihy jsem probrečela a i dost času po přečtení. Přemýšlela jsem nad tím, jak to bylo sakra nespravedlivé. Proč zrovna Albert? Kluk s věčně dobrou náladou, pochopením a vstřícností? Strašně moc mě překvapilo, že to nebyl holkař. Ovšem, mile překvapilo. Pane bože! Ten kluk byl tak hodný a empatický, až se mi z toho leckdy svíralo srdce. To, jak rozuměl Maddy a její situaci, bylo pozoruhodné. Její sestru B vůbec nebral jako přítěž. Choval se k ní jako k normálnímu, zdravému člověku. Bylo opravdu poznat, že Maddy miluje. A ona jeho. Maddy byla dost často cynická, ale to byla jen její maska před světem. Aby se ochránila před bolestí a zklamaní. Jakmile se ale někomu otevřela... byla to moc milá holka se smyslem pro zodpovědnost a péči. Líbil se mi její pohled na svět a jak postupně měnila na lásku názor. Sice to byl takový klišé příběh, ale mně se moc líbil. Nevím tedy, jestli se k němu vrátím, protože nechci zase tolik brečet... Vím však, že příběh je napsaný tak moc hezky, že vás hned vtáhne do děje a hltáte kapitolu za kapitolu.

Zlatinka.Emilly
16.10.2020 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila s velkou slevou, byla v knihkupectví už poslední, takže jsem po ní sáhla, zaujala mě obálka i anotace. První stránky knihy mě nezaujaly, což se velice brzy změnilo a příběh se stal pro mně poutavým a neodložitelným. Ke konci jsem si pobrečela :) Určitě se porozhlédnu i po jiných knihách paní Robinson.

micha-ella
01.10.2020 2 z 5

Tuhle knížku jsem si vypůjčila kvůli názvu, osudy autistů mě zajímají, ale byl to omyl. Je to příběh pro náctileté, plný bezobsažných dialogů, nucených kontrastů postav, romantický děj mi vůbec nesedl. Nebavilomě to.

pedroK
23.09.2020 3 z 5

Je to romantická oddechovka, na konci až moc sladká, ačkoli úplný závěr byl holt ze života Proto dávám jen tři hvězdy. Jinak čtivé.

NatyDee
08.09.2020 4 z 5

Knížku jsem zvolila jako oddechové čtení po náročnější četbě o holokaustu a nelituji. Příběh Maddy a Alberta je zajímavý, plný zamilovanosti, rovnání priorit a "dospívání". Knížka se četla sama a i přes nečekaný konec bych si ji přečetla znovu.

snowpinkee
17.06.2020 4 z 5

Maddy a Albert....
Tohle byla kniha, kterán mě neskutečně chytla za srdce. Je opravdu nádherně napsaná. A hlavní hrdiny si musí každý zamilovat. Bohužel kniha je především smutná, ale to už tak nějak všichni od počátku čekáme, podle obálky. Nicméně to nic nezměnilo na tom, že mě to chytlo stejně jako kdybych neměla tušení.

Teryz
29.04.2020 5 z 5

Knížka, kterou jsem si zamilovala už od první stránky. Každý moment jsem prožívala s Maddy a Albertem. Určitě doporučuji přečíst, protože po dlouhé době jsem nepředvídala děj, ale právě naopak mě úplně překvapil. Dokonce i pár slz uteklo

anibeni
04.04.2020 4 z 5

Velmi jemný příběh, který má nečekaný konec.. Víc asi není třeba dodat..

LaDouceBrise
15.03.2020 4 z 5

Čtivý román ideální k oddechu po náročné četbě, který, ač by se podle anotace mohlo zdát, není ani o autismu (ačkoli tato choroba podstatně ovlivňuje život hlavní hrdinky), ani o umírání, přestože konec, jak lze vytušit z doporučení na obálce, není příliš pohádkový.

První třetina knihy mě naprosto nadchla. Říkala jsem si, jo, konečně jsem narazila na inteligentní a vtipnou romanci bez zbytečných klišé a optimistických rad do života. Rozhovory Maddy a Al-béra sršely nenuceným humorem, dokázaly mi vykouzlit upřímný úsměv na tváři a mnohdy jsem se musela zasmát nahlas, což se mi u čtení stává málokdy. Dobrý dojem na mě udělalo také to, že se autorka rozhodla zvolit za hlavní hrdiny již dospělé jedince se stálým zaměstnáním a ne obvyklé studenty středních škol.
Mé nadšení trochu povolilo v druhé třetině, kdy na stránkách pomalu a jistě začalo převládat romantické ladění, které ovšem v podání Maddy a Al-béra hýřilo roztomilou zamilovaností.

To, co mě poněkud uvedlo do rozpaků, byl trochu nečekaný a dle mého názoru i nemístný konec, ze kterého se vyklubalo docela otřepané klišé. Měla jsem pocit, jako by autorka začala postrádat inspiraci, a tak se rozhodla doposud neotřelý příběh dvou mladých lidí utnout neoriginálním, rádoby poučným rozuzlením. Udělala tak z knížky další dílko, které se už nikdy nezbaví nálepky „pro fanoušky Hvězd a Než jsem tě poznala“. Myslím, že je to škoda, protože kniha měla opravdu potenciál, který ztratila tím, že se ocitla ve stínu výše zmíněných. To ovšem neznamená, že by mě konec nedojal, musím dokonce přiznat, že ze mě vyloudil i nějakou tu zbloudilou slzu. Především mě donutil zamyslet se nad tím, jak to, že k tomu, abychom začali doopravdy žít, většinou potřebujeme, aby život někoho nám velmi blízkého nadobro skončil...

DOPORUČUJI, ne fanouškům výše zmíněných titulů, ale VŠEM, KTEŘÍ SI TOUŽÍ ODPOČINOUT U MILÉHO, ÚSMĚVNÉHO A DOJEMNÉHO ROMÁNU ZE ŽIVOTA.

RonnieSmithx
29.02.2020 2 z 5

*Pozor, obsahuje schovaný spoiler*

Člověk nemusí být detektiv, aby pochopil podle doporučení na obalu knihy, jak asi příběh skončí. Ale právě titulům jako Než jsem tě poznala a Hvězdy nám nepřály se kniha nevyrovná. Autorka píše čtivou a zábavnou formou, to se jí musí nechat, ale nestalo se, že by mě knížka nějak více svým příběhem oslovila. Typický zamilovaný román, který se tváří naprosto nevinně, což je pro mě už první znamení, že tam někdo umře.
Jsem na vážkách, ale dávám tomu lepší dvě hvězdičky.

Kamilajznik
03.02.2020 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Ale ten zvrat na konci mě teda šokoval. Určitě ale řadím autorku mezi oblíbené.

Rogalka
20.11.2019 5 z 5

Četla se dobře, měla spád akorát konec byl smutný, škoda hodně jsem fandila hlavním hrdinům.

JessieEx
12.11.2019 5 z 5

Perfektní love story kategorie young adult. Hlavní hrdinové Maddy a Albert to nemají lehké. Oba museli hned po střední začít pracovat a doma na ně čekají jen starosti. Zatímco Maddy pomáhá své single matce s péčí o autistickou sestru B a nemá v plánu je opustit kvůli žádnému klukovi, Albert musí doma čelit tyranskému otci, jemuž přizvukuje neomalený bratr Louis. Ti dva mají štěstí, že se jednoho dne potkají v jízdárně, kam Maddy doprovází svou sestru.
Mohlo by se zdát, že se jedná o tuctovou romanťárnu, ale tohle byl silný melancholický příběh, ze kterého emoce vyloženě stříkaly a konec mi zlomil srdce.
Jediná výtka snad, že nejsem o deset let mladší, ale za to knížka nemůže :) Naopak oceňuji, že už hrdinové byli přece jen odrostlejší, žádní nevyspělí středoškoláci, takže jsem neměla problém se do děje vžít. Doporučuji!
(Pro mě osobně, snad za to nebudu ukamenována, byla knížka lepší, než na obálce zmiňované Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala, emocionálně mě víc zasáhla.)

Ivka14
04.11.2019 4 z 5

Maddy a Alberta jsem si hned oblíbila. Každý má jinak specifický životní příběh. Maddy má autistickou sestru B a Albert má rodinu,která o něho nestojí.
Moc se mi kniha líbila až na ten smutný konec. Já nemám ráda takové konce, proto dám jen 4*.

Luciluc
28.08.2019 3 z 5

Možný spoiler.
Kniha mě zaujala jak názvem, tak obálkou, navíc je na ní napsáno, že je pro fanoušky románů Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala, anotace zněla taktéž slibně, takže jsem po ní v knihovně sáhla. Hlavní postavy, Maddy a Albert, mi byly sympatické. Autorka nastínila, jaké to je žít s autistou, Maddyina mladší sestra B, čeho všeho se člověk musí vzdát, jak musí vše dopředu plánovat apod., a jaké to je vyrůstat v rodině, kde je váš otec (s prominutím) idiot. Nechápu, jak se k vlastnímu dítěti někdo může takhle chovat, a že se Albertova matka Wendy nepostavila Colinovi dříve a nechala Alberta vyrůstat v takových podmínkách. A ani po tom všem, co se stalo, se v Colinovi neobjevilo ani trochu citu, smutné. Jaká může být příčina takového chování? Mrzelo mě, že se ti dva nestihli rozloučit, ale konec knihy byl i přes tragický závěr relativně optimistický. Normálně jiní je čtivá smutná oddechovka. „Žal je zvláštní prastará věc. Slábne a sílí stejně jako příboj, co omývá pobřeží.“

Mandlevest
11.08.2019 5 z 5

Krásně napsaný, dojemný , křehký příběh. Víc není třeba o této subtilní, nenápadné knížce psát. Moc pěkné, i když smutné čtení.