Nonstop Eufrat

Nonstop Eufrat https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145761/bmid_nonstop-eufrat-Mol-145761.jpg 4 73 17

Bývalý katolický kněz se musí vypořádávat nejen se svou novou rolí manžela a otce, ale také s tajemnými esemeskami od neznámého odesilatele. V rámci pátrání se vrací nejen k tomu, co jeho odchodu ze služby bezprostředně předcházelo, ale i ke svému dětství a napjatému vztahu s otcem. Vyzrálý debut Veroniky Bendové se zamýšlí nad různými podobami víry i modloslužebnictví v naší době.... celý text

kosátkoo
07.05.2023 5 z 5

Krásné čtení, precizní psychologie postav. Plné neobyčejnosti v naprosto banálních věcech i situacích. Takhle vypadá (podle mě) kvalitní česká próza bez manýr, křečovitosti a úporné snahy být vtipný.

Kopretina
29.04.2023 5 z 5

Co napsat ke knize? Četla jsem ji jedním dechem. Tak nějak lidsky jsem rozuměla všem hlavním postavám a soucítila s nimi. Asi uprostřed knihy jsem uvažovala o tom, že zde není více popsána víra Tomáše, jak Bohu uvěřil a jaký vztah s ním měl a má. Jestli našel svou identitu v něm. Jestli se s ním hluboce potkal.
Uvědomila jsem si, jak pro mě byl důležitý poznatek, v době mé životní krize, že Bůh nad námi neláme hůl, ale má pro nás připravenou náhradní cestu. Že naši krizi/prohru, dokáže proměnit v něco velmi krásného.

Vojslava
05.03.2023 4 z 5

Tak tahle knížka mne osobně bolela. Několikrát jsem po téhle cestě doprovázela své dobré přátele na cestě vedoucí mimo službu a vím, že tak, jak je to popisováno, to hodně je a zároveň není. A sbíhala se u mne lecjaká bolest a ta je k neunesení. A nemůžeme nic, jen doufat, že všechno dopadne nejlíp, jak může. A že systém a okolnosti a ani nikdo z nás nesemele další služebníky. A jestli nějaké poučení... žít vztahy kvalitně a pravdivě, nebo nás lži do vlastní kapsy zabijí. A jako literárně skvělá knížka, autorka předvedla vysokou kvalitu!

jahlina
09.09.2021 5 z 5

Tohle byl pro mě docela objev, četla jsem na doporučení. Pro mě silný příběh o životní cestě mladého kněze, jeho dilematech a vnitřních bojích. A nejen to, těch otázek k zamyšlení je tam docela dost.

Ravl
21.11.2020 5 z 5

Ze života...
Kazatel 3,15 : Co je, už bylo. Co bude, už je. Co minulo, Bůh vyhledá.

barunka66
11.10.2020 3 z 5

Knihu jsem objevila ve formě e-knihy v době, kdy jsem nemohla do knihovny. Anotace ( o prožívání víry) vůbec nenaznačovala, jakému tématu bude věnována. Složitá otázka situace dnešních mladých kněží, vyrovnávání se s pochybnostmi o správnosti volby své cesty, touha po rodině, možnosti odchodu z kněžství. Autorka neposuzuje, nehodnotí. Ukazuje, jak mohou být tyto vnitřní boje prožívány a jak ovlivňuje rozhodnutí jednoho člověka i ostatní.

Dela111
02.08.2020 4 z 5

Velmi zdařilá novela. Zachytit na tak malém prostoru tak silné ústřední téma a k tomu ještě další náměty způsobem, který upoutá a nepůsobí nedostatečně a slabě, je obdivuhodné.
Hlavní postava Tomáš je zde zachycen ve dvou časových rovinách, v první ještě jako kněz, ve druhé už jako laik. Příběh je sice především o ukončení jeho kněžské dráhy, ale ukazuje i jaké mimořádné nároky jsou kladeny na sílu osobnosti u kněží, je o zklamání věřících, kteří se těžko smiřují s odchodem jejich kněze z církve, je o strachu z boží pomsty.
Je pozoruhodné jak se autorce podařilo formou krátkých příhod vložit do novely další ožehavé otázky a není jich málo.
Nonstop Eufrat je jedna z knih, ke kterým jsem se dostala díky e-knihám zdarma na DK a ráda doporučím k přečtení dál.

hanap
20.06.2020 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučení a nelituji.
Člověk je složitý, život se s námi někdy pěkně zamotá.
Osudy hrdinů v knize jsou uvěřitelné a je o čem přemýšlet. Doporučuji k přečtení.

TomHr
17.06.2020 5 z 5

Velkou míru empatie prokazuje autorka vynikajícím popisem vnitřních konfliktů mužských postav. Ano, ženských taky, ale knížka je vyprávěna přece jen o trochu více z mužského pohledu, navíc valná část z pohledu katolického kněze.
Hlavní hrdina rezignuje na duchovní práci a postavení v katolické církvi, žádá o laicizaci. Neumí si dál představit život bez ženy, do které se zamiloval. Ale je to skutečná příčina? Nakolik ovlivnilo jeho rozhodnutí prosté vyhoření? Pocity nepotřebnosti, ztráta uspokojení z duchovní činnosti... Soužití s milovanou ženou a dítě, které se jim má narodit - to zprvu vypadá jako ta správná životní náplň, potvrzení smyslu vlastní existence. Nutně však přijdou špatné dny, stereotypní civilní zaměstnání, únava z probdělých nocí s dítětem negativně se promítající do každodenního, i intimního soužití rodičů. A do toho pochybnosti: bylo zásadní a nevratné životní rozhodnutí správné?
Autorka na nevelké ploše rozehrává ještě pár dalších mikrodramat, z nichž každé samo o sobě by mohlo být předlohou románu nebo alespoň novelky. Knížka je napsána jaksi civilně, příběh působí velice uvěřitelně. Nabízí hodně látky k zamyšlení, a to i nad vlastním životem; vždyť v mnoha popisovaných situacích čtenář nalezne sám sebe. Nonstop Eufrat vážně stojí za přečtení a nebojte se, nejedná se o žádné nudné psychologické kecy!
Pozor malý spoiler. Asi tuším, jak byly myšleny ty esemesky. Stejně jsem až do konce čekal na nějaké překvapivé a rozumné vysvětlení, jak jsem tak zvyklý z detektivek. Nedostavilo se, ale knize to neubírá na kvalitě.

tonysojka
11.06.2020 5 z 5

Odchod kněze z církve kvůli zamilovanosti k ženě.Téma lákavé pro bulvární média a prostý dělný lid.Proto jsem také po knize sáhl ( a ještě zdarma),abych si něco užil.
Byl jsem opravdu velmi příjemně překvapen s jakou grácií a znalostí,(autorka je konvertita ke katolické církvi) se tématu spisovatelka zhostila.Neodsuzuje,nementoruje, neomlouvá.Jen uvádí ,že tělesná touha může být jen jeden z důvodů,a to ani ten hlavní ,který může přimět vysvěceného kněze k odchodu z církve.
Jelikož jsem nepraktikující možná pokřtěný katolík,který se v těchto věcech ani kruzích zbla nevyzná ,nezbývá mi než jen napsat toto:
Pro mne literární zážitek,co se týče vyprávění a chápavosti autorky k lidským slabostem.A fandím tomu korábu ,i když posádka je různorodá a nemusí se mi líbit její kapitán, aby se v bouřích nepotopil.Čtenáři budou vědět.
Příběh je trochu podobný knize Poslední stupeň důvěrnosti od Klímy,kterou zájemcům o přemýšlení nad lidskými slabostmi taktéž doporučuji.

milan3696
24.02.2020 5 z 5

Někdy se to v životě zlomí...

puml
13.11.2019 4 z 5

Dobrý debut, ale Vytěženj kraj mi přišla jako tematicky silnější kniha. Tady jde vesměs o téma odpadlictví. Nápad s sms je dobrý, ale celý příběh neutáhne a postupem času působí kniha trochu utahaně. Od autorky bych doporučil spíš její druhou knihu Vytěženej kraj.

Hanina61
24.12.2018 5 z 5

Tato skvěle napsaná kniha mi asi dlouho zůstane v hlavě... ač je můj vztah k Bohu všelijaký, někdy nahoře, někdy dole, dokázala jsem se do příběhu dokonale vcítit, nejenom jej číst, ale i prožívat... a vzpomínala jsem přitom na jednoho sympatického mladého kněze, který také "zápolil" s milostným vzplanutím... Rudolf sice knězem zůstal, ale po několika letech odešel dobrovolně ze světa, ten svůj boj se soukromými ďábly nakonec nezvládl...

GreenMagritte
29.06.2016 4 z 5

Hlavním motivem knihy je příběh Tomáše, kněze okolo čtyřicítky, který se rozhodne, že se vzdá své služby poté, co naváže vztah s bývalou spolužačkou Annou. Ačkoli se zápletka může zdát jednoduchá, je místem pro řadu větších či menších epizod odkrývajících Tomášovu frustraci z osamělého kněžského života, ale i nervozitu z nové role manžela a otce.

Nonstop Eufrat je typ knihy, z níž budete mít požitek, když si ji skutečně přečtete a nelze ji nějakým určitým způsobem popsat. Na to obsahuje příliš mnoho drobných nuancí a pasáží odkazujících k víře, modloslužebnictví, právu na štěstí, jakož i pokrytectví a neschopnosti respektovat cizí rozhodnutí jít svojí vlastní cestou. A tím je kniha pozoruhodná, protože i když nevěříte a je vám téma náboženství vzdálené, nebude vám přesto vzdálený tento příběh.

DariDerek
06.08.2015 5 z 5

Můj první komentář po přečtení na GR: Útlá knížka... Něco málo přes sto stran.. A přece jen velmi silný příběh.. Nějak mi hlava nebere, že už je konec. Nechce se mi opustit Tomáše s Annou a jejich vztah, jejich život. Asi chci být dál voyaer jejich životů.. Ovšem už to nejde. Už je konec. Kniha, příběh, stojí za to!
více v recenzi.

lidunka1
01.07.2015 5 z 5

Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem za večer. Autorka zřejmě žije v církvi, zná bibli a je i dobrou psycholožkou. Je schopna vidět věci ze všech stran a umí se do svých hrdinů vcítit. Několik mých přátel kněží odešlo ze služby a jsem ráda, že jsem si tuto knížku mohla přečíst.

nef7
31.12.2013 4 z 5

Ze všech knih, co jsem kdy přečetla, mě jen dvě z nich rozbrečely tak, aniž by mě k tomu donutily svým dějem, nýbrž svým vykreslením bezvýchodnosti v některých situacích v životě člověka. Jednou z nich byla kniha Zlomená žena od Simon de Beauvoir se stejnojmennou povídkou a tou druhou právě Nonstop Eufrat.

prvotina partnerské vztahy rodinné vztahy psychologické romány kněží celibát

Veronika Bendová
česká, 1974