Nonstop

Nonstop https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/bmid_nonstop-tTw-21308.png 4 826 166

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Non-Stop , 1958

ijcro
08.01.2019 5 z 5

Knížku jsem četl několikrát, poprvé snad ještě jako školák a ohromně se mi líbil působivý průchod skupinky věčně navztekaných pidižvíků kosmickou lodí, ve které bylo pro ně všechno velké, aby nakonec zjistili kdo jsou a kde vlastně jsou. Doporučuji!

Dalamar
03.01.2019 4 z 5

Na začátku musím podotknout, že ačkoliv jsem dlouhodobě milovník sci-fi a fantasy literatury, tak až nové a ve všech ohledech nádherné vydání tohoto románu od Arga, mě donutilo si tuto sci-fi klasiku pořídit do knihovny. A rovnou musím říct, že svého rozhodnutí nelituji. V poslední době mi přijde, že se většina autorů předhání v tom, kdo napíše tlustější knihu, nebo se snaží "roztahovat" příběh do co nejvíce dílů a tím vyvolávat dojem určité "epičnosti" Naopak kouzlo těchto starých sci-fi klasik tkví v tom, že i na relativně malém počtu stran dokáží rozehrát příběh, jenž je srovnatelný s kdejakou tlustou bichlí současných autorů. Ano, je jasné, že na cca 200 stranách nejde v příběhu řešit kdejaký detail, či se sáhodlouze rozepisovat o historii či vývoji postav, ať už hlavních či vedlejších. Ovšem důležitá je pro mě v tomto případě nosná myšlenka románu a jak ji dokáže autor předat čtenáři. A Brian Aldiss to v tomhle románu předvádí na jedničku. Ano, v knize jsou jisté nesrovnalosti a nelogičnosti, postavy vám, až na některé výjimky k srdci nepřirostou a celou dobu jsem asi nikomu vyloženě nefandil. Ale i když knihu čtu cca 60 let po jejím prvním vydání, nepociťoval jsem při jejím čtení nějaký pocit zastaralosti a po dočtení jsem jen uznale pokyvoval hlavou nad spisovatelovou zručností a originalitou s jakou nám svoji vizi mezihvězdných kolonizací zprostředkoval. Jen více takových vizionářů v dnešní době....

Sahti
14.12.2018 4 z 5

Začátek byl trošku těžší na začtení, ale pak to dostalo spád a četlo se jedním dechem. Zakončení bylo fajn, mohu použít svou fantazii a domyslet si, jak to asi mohlo být dál :-)

lachtan77
16.11.2018 3 z 5

dnes konečně dočteno. Bohužel mi to trvalo týden. Odskakoval jsem si k jiným knihám, protože mě to prostě nechytlo. Dobré téma, ale při čtení jsem si uvědomil, že mě vůbec nezajímá jak to skončí. Ani to co najdou na Přídi. Konec byl trochu lepší proto 3hvězdy

Knišíl
14.11.2018 4 z 5

Doporučuji. Ze začátku jsem byl mírně rozpačitý z prostředí, postav a jejich dialogů atd., ale věřte, že vše má své důvody. Na to jak je kniha "stará", mi příběh připadal překvapivý. No, možná je to mou ne příliš velkou zálibou ve sci-fi (mám rád Bradburyho, P. K. Dicka, za odborníka se ale nepovažuji). Vlastně, když se zeptám někoho, kdo nečte sci-fi, na jeho důvody, většinou mi odpoví, že ho "ty vymyšlené bláboly" nezajímají. Jenže čím víc sci-fi knih jsem zatím načetl, tím víc jsem si jistý, že právě žánr sci-fi je možná ten nejhumanitnější žánr vůbec. I Nonstop je vrstevnatý a moudrý příběh o lidské přirozenosti a touze.

Elea
04.11.2018 5 z 5

Vynikající kniha, krásně se čte, napětí vydrží až do konce.

tonysojka
25.10.2018 4 z 5

Čteno někdy kolem puberty,nikdy jsem na ten skvělý příběh nezapomněl.

Govrid
12.10.2018 5 z 5

Narazil jsem na toto dílo náhodně, ale dostalo mě. Skvěle zpracované, dobře si drží napětí až do konce, postupně odhaluje tajemství světa a co se na něm událo. S lehce dotknutým s fantasy. prostě dokonalá kniha.

špulo
23.07.2018 5 z 5

Takto by sa mali písať knihy. Do 200 strán vtesnať epiku, akciu, tajomno, napätie, dobrodružstvo a - fčul si už nepamätám, bol tam aj humor? Ak áno, je to na 100%. Ak nie, fakt si nepamätám, je to aj tak za 5 hviezdičiek...

bekule
13.07.2018 4 z 5

Výborná sci-fi, od autora jsem četla ještě Pokolení starců a Skleník, každá je jiná ale v něčem si i hodně podobná a všechny tři hodnotím stejně. Ne až tak nereálná temná vize budoucnosti...........ano my lidstvo jsme toho schopní.

Ynhoj
16.04.2018 5 z 5

vynikající kniha, čte se jedním dechem !

jaroiva
22.03.2018 4 z 5

netradiční sci-fi, skoro jako detektivka, postupně odhalující "skutečnost"... po dočtení mám pocit, že si budu muset přečít začátek ještě jednou, abych si to užila pořádně s informacemi z konce. Toto se mi stává jen u "časové" sci-fi, u vesmírné se mi to ještě nestalo

PWM
19.03.2018 4 z 5

Myslím, že jsem po ní sáhnul jen kvůli Bornově obálce a pokud si pamatuji, měl jsem matný pocit, že je to jakási méně známá detektivka…

Po počátečním zmatení, proč se nějaká detektivka odehrává kdesi mezi nějakými podivnými a pomatenými křováky, a po následném prozření, že používaný jazyk zřejmě není výsledkem chybného překladu, ale autorovým záměrem, jsem této knize postupně zcela propadl.

Pro mě Nonstop nepředstavuje jen výbornou a neobvyklou knihu, ale především obrovský mezník a „osvícení“, že žánr sci-fi je ve skutečnosti úžasný a je v něm možné narazit na opravdové perly. SF jsem už zůstal věrný a tak se pro mě knižní svět do jisté míry dělí na dobu před knihou Nonstop a dobu po ní.

mulderka
22.02.2018 5 z 5

Asi moje první setkání s "dospělou" západní SF. Tehdy ve 12-13 letech to mému mozku, do té doby zvyklému na nenáročné kosmické dobrodrůžo anebo podřadnou českou/sovětskou produkci, dalo trochu zabrat. Teprve později mi došly různé narážky a souvislosti. To tehdejší první vydání, kdovíjakým zázrakem proniklé na náš trh, dodnes odpočívá v mé knihovně. Občas ho s potěšením opráším.
Po těch neuvěřitelných letech za 5 :-)

gingilla
30.12.2017

Brilantné dielo...

Riccia
28.12.2017 5 z 5

Tuto knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2017. Potřebovala jsem ještě nějakou knížku z budoucnosti a kolegyně mi přinesla tuhle. Jak sci-fi není úplně "můj šálek kávy", tahle knížka mne dostala. Po trošku pomalejším nástupu se děj dostával do tempa, až se od knihy nakonec nedalo odejít. Skvělý příběh se spoustou přesahů a námětů k zamyšlení. Vřele doporučuji.

qydko
25.11.2017 5 z 5

Sci-fi moc neholduju, ale s touto klasikou jsem neměla sebemenší problém. Kniha mě bavila, ovšem konec byl trochu předvídatelný.

cooperizi123
05.09.2017 5 z 5

nejdříve jsem měl trochu problémy začíst se do děje, ale konec je fantastický

frantisek8863
17.08.2017 4 z 5

Originální nápad a děj knihy vypracovaný už v padesátých letech byl fajn.Přes rozpačitý začátek jsem byl rád, že jsem vydržel do konce. Zajímavá setkání, střety a odhalování mýtů a tajemství odysei generací žijících v lodi při cestě domů bylo v závěru poutavé. Závěr se dal více rozpracovat, nebo z toho mohlo být slušný materiál na další pokračování. Autor mě zaujal a poohlédnu se po jeho dalších knihách.

snupko
17.05.2017 4 z 5

Milujem nadčasové knihy. Obzvlášť obdivujem, ako v nich autor dokáže opisovať technológie tak šikovne, že sa vyhne urážkam prítomnosti, čo je v jeho čase ďaleká budúcnosť a dovolím si tvrdiť, že aj našej budúcnosti. :) Trochu som to napísal myš-maš. Ďalej ma táto šikovnosť privádza k úvahe, či to autor aspoň len tuší, ako jeho dielo nadčasovo skončí. Niekedy som si myslel, že nadčasovosť, je vzdialeným synonymom predvídavosti. Samozrejme nie je to celkom pravda, lebo však predvídavo písať nie je až taký problém, keď sa to tak vezme. Ak si v pohostinstve človek dopraje pár piv v rýchlom slede, druhý nemusí byť prorokom, aby vedel, čo sa stane. Napíše teda, tých pár čiar do bloku, aby to pomohlo pri platbe a predvídavo snáď jednu, či dve navyše. :) Ale napísať niečo v 1958, alebo aj skôr ako veci o Trifidoch, či Vojna svetov a tak, aby to sedelo na ktorúkoľvek dobu to chce um, ale asi skôr hromadu šťastia. Takže, milujem nadčasové knihy a Nonstop je jedna z nich.

kosmické lodě

Brian Wilson Aldiss