Nonstop

Nonstop https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/bmid_nonstop-tTw-21308.png 4 826 166

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Non-Stop , 1958

elcapitano
05.04.2021 3 z 5

Jsem zde proti všeobecně nadšeným komentářům v menšině, ale upřímně mi to zas jako taková pecka nepřišlo. A asi vím proč: ta kniha je vlastně strašně logická, přehledná a předvídatelná, takový (myšlenkový) model, .. v zásadě mi tam chybí nějaké hlubší emoce, váhání, vnitřní rozervanost atd.. Hm, já vím, to bych ale měl nejspíš hledat v nějakém jiném žánru než ve scifi .. a ano, uznávám, na scifi fakt nejsem expert :)

milan6214
06.01.2021 5 z 5

Geniální kniha!

mataj
05.01.2021 4 z 5

Výborná sci-fi kniha se zajímavým námětem. Děj hezky odsýpá, postupně odhaluje život na tomto tajemném prostoru, který je plný neznáma a nebezpečí. Putujeme s hrstkou lidí, kteří chtějí přijít na kloub věci. A to co zjistí je opravdu nečekané a překvapivé. Vzhledem k tomu, kdy byla kniha napsaná (ale nejen díky tomu) je velice čtivá a napínavá.

Katarinkanal
28.11.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih !

Bob1982
24.10.2020 5 z 5

Geniální kniha,prostě geniální.

zd0981
13.09.2020 5 z 5

Jo! Výborné, čtivé. Příklad, jak se dá napsat nadčasová sci-fi...

Swiss
10.09.2020 5 z 5

Výborné sci-fi!

Allena24
28.08.2020 5 z 5

K této knize se určitě ráda vrátím. Byla pro mne příjemným překvapením. A díky jednomu komentu zde, jsem se dověděla, že je i filmová verze: Symptom Pandorum. (Zkusím i tu).
Přestože v tomto žánru nemám téměř nic načteno, dovolím si Nonstop doporučit.

* dostala jsem zprávu za kterou jsem vděčná a tímto napravuji svůj omyl: ".....film Symptom Pandorum nie je sfilmovaným Nonstopom od Aldissa. Tou knihou sa film len zľahka inšpiroval."

Eldar80
21.06.2020 4 z 5

Obával jsem se stáří příběhu, ale nakonec to bylo parádní. Vše je zde ve vyváženém poměru. Není to zrovna akční, ale pořád se něco děje. Napětí roste neustále podle toho, jak hlavní hrdinové odhalují pravdu o jejich světě.
Má to určitou hloubku a přitom to není zbytečně intelektuální. Už kvůli ději je to hodně myšlenkově podnětné. A přitom pořád zábavné. Kniha vyniká čtivostí a na to, kolik obsahuje myšlenek, je hrozně krátká.
Vůči dnešním knihám, které mívají stovky stran to působí dost stručně. Děj ubíhá plynule a velmi rychle. Téměř neustále se objevuje něco nového a zároveň to do sebe čím dál víc zapadá.
Kdo má načteno, asi už od začátku pochopí o co zhruba jde. Jenže snad na každé páté straně je něco, co vás překvapí. A ke konci se to stupňuje. Příběh ze začátku působí jednoduše a až zpětně vám dojde, jak promyšlené to bylo.
Přesto příběh působí přirozeně. S hlavními hrdiny kontinuálně zjišťujeme, co se vlastně děje a tak to vůbec nenudí. Není kdy. Neuvěřitelně nabitý děj a specifické prostředí evokuje spoustu úvah.
Na sci-fi odehrávající se ve 23. století se to zdá zatím docela věrohodné. Motáci byli v pohodě, akorát chování lidí mi ke konci hodně nesedělo. Perfektní sci-fi. 90%

kokrokr
26.05.2020 4 z 5

Tuhle knihu mám rád a četl jsem ji vícekrát. Už neváhej a vylez ze své kajuty, v ponikových džunglích si na Complaina můžeš hrát.

coquus
23.05.2020 4 z 5

Pro mě docela neotřelý námět, z něhož by se možná dalo vytěžit i něco víc. Stále se však jedná o skvělou oddechovku. Prostě napětí, akce a zajímavé rozuzlení na konec, kdy všechny náznaky a zdánlivě nelogické věci do sebe krásně zapadnou. Nějaké filozofování o tématu nebo osudech a životech postav autor chytře nechává na čtenáři - což u mě docela fungovalo.

Boboking
07.05.2020 4 z 5

Klasika scifi, pro husákovi děti jedna z mála možností, jak se tehdy dostat k západní fantastice. Akční Sf s myšlenkou o tajemné vesmírné stanici propadlé do doby barbarství a ignorace, putující už generace ve "vesmíru"? Skvělá je ta myšlenka místního náboženství, zcela odlišná od křesťanských představ. Doporučuji :-)

protokol
09.04.2020 odpad!

chabý pokus napodobniť A. C. klarka
neviem prečo som očakával visac ale žial bolo to nudné postavi boli otravné no proste ma to nebavilo .

Kalidor
25.03.2020 5 z 5

V rámci mých TOP 10 sci-fi knih zaujímá tato geniální kniha přední pozici.

knihyKeMne
25.02.2020 5 z 5

Knížka mi byla doporučena jako dobrá sci-fi a rozhodně nezklamala. Byla mi blízká, jakoby známá, určitým způsobem mi totiž připomínala Strugackých Les, ehm, ať tu tedy není spoiler, řekněme že spoustou prvků. Akorát byla tahle lepší, protože měla děj :-) Užívala jsem si napětí do poslední chvíle a neustále jsem byla mile překvapována, jak dobře to měl autor promyšleno. Doporučuju.

Miqqie
21.02.2020 4 z 5

Zajímavý a dobře napsaný příběh, kde se s každou stránkou dozvídáme víc a víc toho, co se to vlastně ksakru děje. A je to potřeba, protože na začátku jsem vůbec nevěděl, která bije (naštěstí). Námět je jednoduchý, pro mne originální a dobře zpracovaný. Líbilo se mi, jak je kniha vyvážená a to jak po obsahové stránce, tak třeba i v délce, byla zkrátka dlouhá přesně tak akorát.
PS: Nechápu zdejší komentáře, kdy si někteří neodpustí vypisovat různé detaily z knihy. Takové věci si pište do diskuze, nebo si je nechte pro sebe. Jsem rád, že jsem žádný komentář před čtením nečetl a mohl jsem tak objevovat svět spolu s hlavními hrdiny knihy.

Paulus.1987
09.02.2020 5 z 5

Sci-fi literaturu nečtu příliš často, ale čas od času po nějaké sáhnu. Díky Databázi knih jsem tak objevil román Nonstop od mně dosud neznámého autora Briana W. Aldisse.

Kniha pracuje s čtenářsky atraktivním tématem výpravy za objevováním neznámého. Hlavní hrdina, člen izolované primitivní komunity, se se skupinkou dalších vydává na průzkum do bájemi opředené Přídě s cílem změnit svůj osud. Následující sled událostí a poznaná skutečnost však změní život nejen jemu, ale i všem ostatním.

Na začátku jsem měl problém se do knihy začíst a začal jsem propadat pocitu zklamání. Následné dějové zvraty, skvěle vypointovaný děj a závěrečné rozuzlení ale nakonec pevně připoutaly moji pozornost a ve výsledku jsem si četbu maximálně užil.

Souhlasím s tím, že kniha není jen obyčejným dobrodružným sci-fi románem. Lze v něm spatřovat prvky dystopie, přehlídku lidských charakterů a pohnutek, etické otázky týkající se např. práva jedince na svobodný život nebo zamyšlení nad věčnou tendencí lidí k vlastní sebezkáze.

Kaik
02.02.2020 4 z 5

Možný spoiler !!!
Přesto, že byla kniha napsána v roce 1958, dokázala slušně rozhýbat moji fantazii. Koho by také nechala v klidu představa obří kosmické lodi plující vesmírem, jejíž nekonečný labyrint palub, chodeb a kajut pokrývá neprostupná džungle, a kde přežívají celé generace lidí snažící se najít cestu k bájné Přídi?
Pro mě to byl milý návrat k pilířům science fiction, navíc se závěrečným dilematem, zda je lepší žít v bezpečné nevědomosti, či raději znát bezútěšnou pravdu.

flashi
27.01.2020 4 z 5

Na to, že je kniha z 50. let minulého století, je naprosto pokroková. I když první polovina byla taková roztahaná a hůř čtivá, potom to mělo parádní spád. Dnes by stejná kniha vypadala jinak, ale "provůh", v době vzniku knihy skoro nevěděli co je kosmická loď...

rionka
07.01.2020 5 z 5

tuhle knihu jsem našla omylem, když mi bylo asi třináct. to už jsem dost jela ve star treku. maminka si ji kdysi koupila, když se mnou ležela v porodnici. ještě v ní byl lístek z pokladny. totálně mě to rozsekalo. takovej ten druh příběhu, od kterýho nevíte, co čekat, adaptujete se, protože to vypadá jako... něco, a potom - potom se to celý rozloží jako origami - a vy lapáte po dechu.

kosmické lodě

Brian Wilson Aldiss