Nokturna

Nokturna https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3777/nokturna-3777.jpg 4 127 28

Nokturna série

Rámec sbírky tvoří dva delší příběhy, Už přijíždí záhadný kovboj a Zrcadlení. První mapuje cestu moderní personifikace Smrti, druhá povídka je příběh strašidelného domu s překvapivým zvratem v zápletce a znamená návrat detektiva Charlieho Parkera, hrdiny Connollyho detektivek. S mrazením v zádech bude čtenář sledovat nečekané zvraty v osudech hrdinů jednotlivých povídek – od nevysvětlitelné tragédie, která postihne zbožnou farmářskou rodinu Bensonových, a nejen ji, přes záhadu čekající na válkou poznamenaného duchovního Pettingera v podzemí jeho nového působiště, po děsivý obětní rituál prestižní školy. Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo si oblíbili Charlieho Parkera, detektiva se ztrápenou duí, neboť jemu je věnována poslední delší povídka. John Connolly, skvělý pozorovatel a mistr zkratky, dokáže vykouzlit atmosféru nabitou napětím, tajemstvím a hrůzou, která nicméně nepostrádá jeho typický černý humor. A na závěr jedno varování pro čtenáře slabších nervů – pokud se už Connollyho Nokturna odvážíte číst po půlnoci, pak mějte všude pořádně rozsvícena všechna světla.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , BB art

Nokturnes , 2004

Thalin
18.11.2023 3 z 5

Není to napsané špatně, ale většina povídek mi přišla vcelku o ničem a žádná z nich mě opravdu nezaujala. Některé vyloženě vyšuměly do ztracena a nechápala jsem, co jimi chtěl autor říct. Takové nemastné neslané a čtení pro mě bylo nezáživné.

Vesper001
29.09.2023 3 z 5

Úroveň povídek stoupá a klesá jako noty na notové osnově, občas ale některá spadne i pod ni. Connollymu se víc daří budovat atmosféru v příbězích, kde nadpřirozeno nepřevládá, ale jen se prolíná s reálným světem, než u vysokoprocentní duchařiny. Originálních zápletek je jen pár, ale i na známou melodii se dá zkomponovat působivá variace. A Connolly je dobrý hudebník. Ne výjimečný.

eraserhead
21.09.2021 2 z 5

Tak tohle je dost slabá sbírka. U některých povídek jsem si říkal, jak se vůbec mohly dostat do tisku. Až mě zaráželo, že v některých ojedinělých případech (úvodní UŽ PŘIJÍŽDÍ ZÁHADNÝ KOVBOJ..., zfilmovaná NOVÁ DCERA a CIRKUS CALIBAN) jde o velmi zajímavé povídky. Zpočátku se taková zdála i neuvěřitelně atmosférická a napínavá poslední povídka ZRCADLENÍ, tak však nakonec úplně vyšuměla do ztracena a nezájmu. Kniha, u níž mě napadlo, jak je vydávání horroru nespravedlivé -kdejaká nudná a nezáživná věc ze zahraničí je přeložena a vydána, spousta zajímavých a záživných domácích příběhů svého nakladatele hledá marně.

mario.nette
23.02.2021

Tuhle knížku jsem četla ... tyjo, už to bude dost let. Hodně let. Některé příběhy se mi tam líbily :) mám ráda horory a nejvíc ty, kde to končí špatně a hlavní hrdinové zemřou ♥

Atekram
25.11.2020 5 z 5

Connollyho povídky mě baví, hlavně ty kratší mi utkvěly v paměti. Vychází většinou z nějakých klasických hororových a mysteriózních témat, ale z nového pohledu a zároveň vedou k zamyšlení. Líbí se mi jejich atmosféra a taky určitá poetika příběhů.

čef
10.07.2020 4 z 5

Co se dá očekávat od autora mysteriózních příběhů než tato sbírka povídek s neuvěřitelnými, většinou horrovými povídkami. Autor se nám snaží namluvit, že:“ je něco mezi nebem a zemí, milý Horácio“, ale žádný King to není. Tomu bych možná i věřil, že i tato kniha má moc mne zaživa spolknout, ale Connolly mne o tom vůbec nepřesvědčil. Snad jen závěrečná povídka mne bavila, ale nabaleno tam bylo víc, než jsem schopen strávit.

Disease
08.04.2020 3 z 5

Je to dobře napsané, Connoly je jako stylista velmi dobrý. Úvodní Kovboj navnadí, ale ty kratší povídky jsou tak trochu na jedno brdo, takové tradiční ghost stories. Nejlepší je závěrečná s Charlie Parkerem, tam si je autor jistý v kramflecích.

tynny
10.01.2020 3 z 5

Tento typ literatury není vůbec můj šálek kávy, ale přečetla jsem na doporučení kolegyně a musím říct, že se mi líbila ... Možná si zase někdy nechám od kolegyně něco takového vnutit, abych si rozšířila literární obzory :-)

hellena1523
02.01.2020 4 z 5

Já byla nadšená! Při čtení knihy jsem se bála, takže veškerá moje očekávání byla splněna. A ještě se mi moc líbí grafické zpracování.

tomexx
22.11.2019 3 z 5

Strašidelné. Z knihy som mal nočné mory. Pre milovníkov hororov by to mohlo byť asi ešte o hviezdičku viac. Keď už horor, tak radšej vezmem do ruky H.P. Lovecrafta.

rimar
28.10.2019 5 z 5

Zatim u autora sleduji jen serii s Parkrem a musim nechat ze povidky mne prijemne prekvapili a knihu jsem si opravdu uzil. Zaber temat je opravdu siroky a s kazdym se autor popasoval dobre. Zadna z povidek mi neprisla slaba a i prumerenou bych tu zadnou neoznacil.

Nazli
20.01.2019 3 z 5

Že bych se bála usnout, to určitě ne. Avšak je tu spousta povídek, které jsou buď k zamyšlení či při nich lehce mrazí v zádech. Nebo obojí?

Patapuf
12.01.2019 4 z 5

Není to nic po čem by jste musely prát spodky... je to spíš k zamyšlení než strašidelné... důvod proč sem tuto knihu musel mít je povídka s Charliem Parkerem a ta je fakt dobrá... to ostatní uběhne jako voda, protože pokud jste fanoušek čtete co nejrychleji, aby jste se do ní mohli ponořit...

moudivlacek
28.11.2018 2 z 5

Mám ráda tohoto autora, mám ráda jeho sérii o Parkerovi, ale tyhle povídky...., no prostě to nebyl můj šálek kávy. Do hororu to má ale určitě daleko.

ChodzikCZ
08.11.2018 3 z 5

zaujaly mě cca 3 povídky, ostatní nestojí za řeč... 60%

Metla
19.10.2018 4 z 5

Sbírka strašidelných povídek, z nichž většina byla napsána pro předčítání v rádiu. Umím si představit, pokud to četl někdo se správným hlasem, patřičným přednesem a třeba i hudebním podbarvením, mohlo jít pro noční posluchače o výborný, mrazivý zážitek. Na druhou stranu, u některých kousků jde cítit, že byly stvořeny na zakázku a ne kvůli vášnivému polibku múzy. Inspirací byli Connollymu různí spisovatelé - nejsilněji jsem vnímala vliv Lovecrafta, občas z povídek vykouknul E.A. Poe, Ray Bradbury a třeba i Stephen King. Vrcholem sbírky pro mě bylo závěrečné "Zrcadlení", kde byl autor jednoduše svůj, za zmínku stojí také úvodní "Už přijíždí záhadný kovboj...", námět k zamyšlení poskytla "Nová dcera", zapůsobil "Král duchů", "Nokturno" či "Temná zeleň jezera Baal". Ostatní povídky se sice také mohou pyšnit výbornou atmosférou, ale řadila bych je maximálně k mírnému nadprůměru. Pochválit musím decentní, temné provedení v pevné vazbě i tématické kresbičky (rytiny) před každou povídkou.
Příjemné počtení, když dům ztichne, lampička marně zahání stíny a v šumění větru za oknem slyšíte znepokojivý šepot... 70%

tsal
15.01.2018 4 z 5

Nokturna příjemně překvapila. Sbírka hororových povídek a novel nás seznamuje s rakovinotvorným mužem, Králem duchů, vílami, duchy, dosud neobjevenými zvířaty a mnohým dalším. Connolly se zkrátka neopakuje a stále přichází s něčím novým. Na jedné straně oprašuje staré strašáky, na straně druhé přichází s novými. Žánrově je tu zastoupena historická i současná detektivka, dobrodružné objevování, thriller o otci strachujícím se o děti, kousavě humorný příběh o upírce a mnoho dalšího. Po dlouhé době jsem konečně našla sbírku povídek, která mě neubíjí svou naprostou monotónností a přitom se stále drží v určitém jasně vymezeném rámci.

Stylem psaní pak autor ničím výjimečným, co by ho na první pohled odlišovalo od ostatních, nevynikne. Řemeslo má však zvládnuté a i přes nějaké to menší zaškobrtnutí je čtivý a příběhy a atmosféru má dobře vystavěnou. Pointy povídek pak sice občas vyzní do ztracena (Páně Pettigerův démon, Cirkus Caliban), či na začátku nasadí laťku příliš vysoko a pak ji nedokážou udržet (Už přijíždí záhadný kovboj), jiným však není co vytknout (Nová dcera, Král duchů, Pohyblivé písky).

K českému vydání (BB/Art 2007) mám pak dvě poznámky. Kniha vypadá skvěle. Žádné nákladné vydání, ale černá relativně prostá obálka skvěle odpovídá obsahu a přímo vybízí k večernímu ponurému čtení. Překlad bohužel již tak zdařilý není a často doslova bolel. Neobratná spojení, doslovné překlady, naprosto nepřirozená přímá řeč. Několik povídek podle mého kvalitativně utrpělo právě tím.

Sunday
13.01.2018 5 z 5

Druhá kniha od autora J.C. Pěkné hororky, nemá chybu. Chystám se na další jeho díla.

BelphegorSara
26.11.2017 5 z 5

Já ji tak dlouho hledala! Četla jsem ji dávno a pak jsem ji nemohla nikde dohled. Vynikající kniha.

DarkAnn
27.03.2015 4 z 5

Styl autorova psaní mě okamžitě pohltil..Ani chvíli jsem se nenudila, ale jak už kdosi napsal některé povídky lepší jiné horší :)