Noe

Noe https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463981/bmid_noe-95T-463981.jpg 4 36 11

Napínavý a cenný ekopolitický triler Noe akoby autor napísal na objednávku tejto doby, keď celý svet ohrozuje korona. Svetom otriasa choroba, ktorá si vyžiadala desaťtisíce obetí. Ľudia sa boja a lieky dochádzajú. V tejto situácii sa v Berlíne prebudí postrelený Noe. Noe netuší, kto je, odkiaľ prišiel a prečo je tu. Hľadanie odpovedí sa rýchlo zmení na boj o Noemov život a je zrejmé, že to akosi súvisí s dianím vo svete. Autor neúprosne odhaľuje jednoznačné prešľapy ľudstva a ich dôsledky pre našu spoločnosť. Svetová populácia neustále rastie, hoci milióny ľudí trpia hladom, spoločnosť je zameraná na spotrebu, ktorá pozná iba rast produkcie a cien akcií. Vari sa náš svet naozaj zbláznil?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Noah , 2013

whack
30.04.2023 4 z 5

"Lesy, zvieratá, voda, vzduch, naša klíma - všetko na našej planéte vymiera alebo chradne. Iba populácia pôvodcu všetkých katastrof, teda človeka, zo sekundy na sekundu narastá, lebo neexistuje prirodzený regulátor..."

Príbeh sa nevlečie, nenudí, charakter postáv je vykreslený dostatočne, zápletky nie sú príliš predvídateľné, no čo je najpútavejšie, že to nie je žiadne sci-fi, ale pravdepodobný scenár, ktorý vo veľmi blízkej budúcnosti môže nastať v dôsledku sociálnych nerovností a ekonomického, hospodárskeho a populačného rastu. Keď potlačíme našu kognitívnu disonanciu, ktorú máme v hlave zakorenenú a ktorou ospravedlňujeme mnohé veci, ktoré robíme, pochopíme, že Zaphire mal vo všetkom pravdu, akurát iba vo forme riešenia problému nie (v tomto smere konkrétne bolo pre mňa zaujímavejšie Inferno od Dana Browna).

Kniha je písaná viac-menej nestranne (hoci nie vždy sa to podarilo), za čo som bol vďačný, dokonca sám autor sa v doslove vyjadril, že čitatelia by sa mohli začať zaujímať o organizácie ako Rímsky klub, kde sa dozvedia o šokujúcich prognózach a možných riešeniach.

"Či už je to hlad, vojny, klimatické zmeny, chudoba, odpad alebo energetická kríza, pôvodcami všetkých týchto katastrof sú ľudia. Veľa ľudí. Priveľa ľudí. Len nezávislá moc, nepodliehajúca vôli más, dostane pod kontrolu najväčší problém sveta - človeka. Analýza Klubu Bilderberg v podstate nie je nesprávna. Množstvo ľudí predstavuje najväčší problém našej planéty, preto by bolo nezmyselné, aby masy demokraticky hlasovali o svojom osude. To ako keby odsúdení v celách smrti rozhodovali o treste smrti..."

mirec88
07.09.2022 5 z 5

No ty kokos. Veľmi mrazivý thriller, najmä v období dnešnej pandémie. Je až neuveriteľné, aká aktuálna kniha je. Všetky konšpiračné teórie o ktorých sa hovorí v tejto beletrii, sú dnes pretriasané medzi ľuďmi. Fakt sila, že to autor napísal v roku 2013. Klobúk dole. Inak odhliadnuc od toho, nebol to štandardný psychothriller ako bežné fitzekovky, ale aj tak sa mi veľmi páčil. Odporúčam každému a ako autor píše v doslove ak sa správanie jednotlivca zmení, určite to k niečomu povedie.

elektris
06.08.2022 3 z 5

Zaujímavý začiatok a ešte lepší koniec knihy. Bohužiaľ v prostriedku kniha stráca na tempu. Kapitoly z Filipín boli nudné. V knihe sú zaujímavé myšlienky a popis problematiky konzumného spôsobu života 21. storočia.

IgorGebiza
11.04.2022 2 z 5

Málokedy sa mi stane aby ma kniha prestala baviť a mal som problém ju dočítať (Atlas mrakov), ale aj tu sa mi kniha zo začiatku páčila, ale potom mi to prišlo akoby mal autor zmluvu na počet strán a nie na obsah. Nie je to psycho thriller, ale ekologický thriller, Kedže to bol prvý román od Fitzeka, tak neviem či ma to vôbec motivuje prečítať si od neho niečo ďalšie.

Misoso
30.03.2022 3 z 5

Knihu by som prirovnal k D. Brownovi. Mne osobne sa kniha veľmi nepáčila. Ak čítam beletriu nepotrebujem politicko-filozofické výklady. Kniha sa dá charakterizovať ako thriller, avšak len politický, nie psycho. Fitzek to vie lepšie. Prajem príjemný zvyšok dňa :-)

parvitas
10.11.2021 4 z 5

Námet je práve teraz veľmi aktuálny vzhľadom k súčasnej pandémii Covid-19. A hoci autor túto knihu napísal niekedy v r. 2013, tak aj trochu zamrazí, kam sa až so svojimi úvahami dostal. Nákazlivá choroba, ktorá sa rozšírila po celom svete, očkovanie, konšpiračné teórie a globálne problémy, chudoba, preľudnenie, ekológia, nadmerné plytvanie prírodnými zdrojmi, atď..
Na jednej strane sa teším, že je to konečne kniha od Fitzeka, pri ktorej nezažívajú ženy a deti brutálne fyzické zneužívanie. Ale keďže aj tu je podrobne opísané utrpenie obyvateľov slumov a je desivé, nakoľko odráža realitu. Mať prístup k čistej pitnej vode nie je samozrejmosť ani v 21. storočí a málokedy si to v našich pohodlných životoch uvedomíme. A pritom trpia tí najzraniteľnejší - konkrétne tu autor ukazuje bábätko, dieťa a ženu a beznádejné prostredie, z ktorého asi nebude úniku. (Ale táto línia v príbehu hrá len ilustračnú úlohu.)
K hlavnej postave, k mužovi s vytetovaným menom NOE na ruke, ktorý si nepamätá kým je, či ako sa dostal medzi bezdomovcov, som si síce ako čitateľka nenašla vrúcny vzťah, ale nebol mi ani ľahostajný. Občas si na niečo spomenie, no je to prchavé ako sen. Ale udalosti, ktoré nasledujú, sú až príliš ako z akčného filmu, prekombinované náhody, úteky, vraždy (mŕvolami autor nešetril) a do toho celosvetové sprisahanie... Mix tohto všetkého nedáva ani na chvíľku vydýchnuť a je to napínavé až do konca. Asi by som knihe dala solídne 3,5 hviezdičky, no záver a epilóg autora je veľmi dobre napísaný a hlavne vecný, odporúčam sa nad tým plytvaním zdrojmi zamyslieť. Inak, milí priaznivci konšpiračných teórií, vás by som rada upozornila, pred začítaním si uvedomte, že ide o fikciu a opakujte si to neustále. :)

PepkazDepka
02.11.2021 4 z 5

Úplne iný Fitzek ako sme zvyknutí. Nepáčilo sa mi prostredie, jedna vražda za druhou, napriek tomu sa však kniha čítala ľahko a rýchlo. Je to až príliš podobné so situáciou, ktorá je aktuálne u nás, či už ide o očkovanie, pápeža, ZetFlu.. Desivo prorocké, myslím si, že keby chcel Fitzek túto knihu vydať teraz, už by mu ju nevydali. Mali by si ju prečítať všetci, čo slepo veria tomu, čo im predložia médiá. Príbeh zo slumu mi prišiel zbytočný, obzvlášť keď sa so zvyšnými príbehmi nakonci neprepojil.

kneslova
10.08.2021 5 z 5

námět je až příliš aktuální a kdoví jestli se podobného příběhu sami nedožijme. I v doslovu je potvrzeno autorem, že informace v knize jsou podle pravdy a tím nemyslím zápletku. Jinak musím souhlasit, že příběh ze Slumu byl v knize jaksi nadbytečný. Mě se knihy pana Fitzka většinou velmi líbí, i tahle je velmi dobrá, avšak dosti komplikovaná, jak bývá jeho zvykem

Deia
28.07.2021 4 z 5

Kniha sa mi čítala dobre, ako všetky knihy od Fitzeka, ktoré som zatiaľ čítala, ale tak nejak som od nej očakávala viac. Dej bol celkom zaujímavý, veľmi sa mi páčilo rozoberanie ekologických tém, ako je plytvanie jedlom, chudoba, nadmerné míňanie neobnoviteľných zdrojov, možno to prinúti ľudí sa trošku zamyslieť. Tiež čítanie o pandémii v dobe, kedy iná pandémia prebieha, knihe dodávala taký reálnejší ráz. Dej mi ale prišiel aj príliš rozťahaný, príliš zamotaný, na druhú stranu ale aj príliš akčný a príliš zrýchlený, v podstate sa to celé odohráva v rozpätí dvoch dní a podľa mňa sa v knihe zbytočne rieši až príliš veľa tém. Postavy sa mi spočiatku páčili, hlavne Noe, ale jeho rozuzlenie, kým je a čo vlastne robí, to sa mi nepáčilo vôbec. Príbeh rodiny žijúcej v chudobe v manilských slumoch sa mi síce páčil, ale prišiel mi tam zbytočný. Som ale rada, že som si knihu prečítala, je to taká príjemná jednohubka, aj keď podľa mňa mohla byť kratšia.

allart
08.03.2021 5 z 5

Skvelý námet. Zvlášť v dnešnej dobe plnej konšpiračných teórii, ale mne sa to veľmi páčilo. Pre mnoho z konšpiračných teórii platí pravidlo, že rozdiel medzi konšpiráciou a reálnymi faktami je pár hodín, dní alebo týždňov. Konieckoncov možno sa aj my dozvieme pravdu o dnešnej situácii s pandémiou, ale ja budem radšej, keď mi budú dnes nadávať do konšpirátorov, ako zajtra vyzerať ako hlupák. Problémom je nekritické až tupé prijímanie informácií, bez toho,aby sme si kládli otázky a pritom práve pochybovaním sa hľadá pravda, ako hovorili starí Gréci. Z globálneho pohľadu na dnešok, keby chcel niekto, či už úmyselne, alebo náhodou znížiť počet obyvateľov planéty (zem je síce preľudnená, ale väčšie škody pácha ľudská chamtivosť a nenažranosť a práve kráčame cestou do priepasti) a použil by na to nákazlivú chorobu, muselo by ísť o mimoriadne smrteľný vírus, aby zdecimoval počet ľudí a tie dôsledky by boli brutálnejšie, absolútne nekontrolovateľné a ohrozili by fungovanie akejkoľvek spoločnosti a tým pádom celého ľudstva.Lepší scenár je vytvorenie atmosféry strachu, aby bolo ľudstvo poddajnejšie a malo kladnejší vzťah k očkovaniu, prípadne k zázračnemu lieku-ako to autor vynikajúco vymyslel-a potom už len čakať, nie ako to dopadne, ale kedy sa to spustí a na koho menovite. Od Fitzeka som čítal viacero kníh, ale ani jedna (možno jedna-dve) nebola tak nabitá akčnými scénami a napínavá ako táto. Jednoznačne plný počet.

Petronela16
25.02.2021

Ťažko preťažko hodnotiť mi je tento Fitzekov román.Dofrasa, ja mám tak rada tohoto autora, ale toto, čo vyplodil...No nič, myslím že veľkosť človeka, čiže aj spisovateľa nespočíva v jeho dokonalosti, tak to budem brať takto. Úprimne - na strane 170 som to ukončila, pretože väčšiu motanicu už som dávno nečítala.Okrem toho, čo sa mi u tohoto autora nestáva, musela som sa nútiť do čítania. Pre mňa dej totálne nezáživný, nechce sa mi to viac ani hodnotiť.Precitajte si , ak to zvládnete a urobte si sami názor.Ja radšej počkám na niečo iné, lebo Fitzek to dokáže aj oveľa lepšie.Dnes však palec dole, sorry.