Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století

Koupit

Brilantní román, jímž autor završuje své období náročně komponovaných románových skladeb. Kniha jednoho z nejpozoruhodnějších současných českých prozaiků získala hned po svém vydání prestižní Cenu Jaroslava Seiferta a vzbudila zájem i v zahraničí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13236/big_nocni-tango-aneb-roman-jednoho-leta-Jcf-13236.jpg 3.430

Kniha Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století

Miloš333

Osoby: Šebestián, Zlatovláska, Kryštof, Miloš, David, Adam, Sára.
Místo: Brno, Vysočina, Sibiř, dálnice D1.
Čas: začátek a konec léta 1998.

1. V Brně na Kolišti
2. Vzhůru na Sibiř
3. Křik Mínótaurův
4. Noční tango

Ve 2. dílu vyjde najevo, že 1. díl byl Zlatovlásčin sen, kde byla stejná jména, ale jejich nositelé byli někým jiným. Ve 2. dílu je Šebestián bratr Z., a jejím mužem je David.
Šebestiánův zemřelý dědeček Adam je i přes dohled 5letého geniálního Kryštofa „unesen do Ruska“ – byl zachráncem mladého careviče v r. 1917 v Jekatěrinburgu.
3. díl – Šebestián je vypravěč – historik umění a má dospělého mentálně postiženého syna Kryštofa, který utekl z ústavu. Z. je jeho o 40 let mladší žena. Š. hledá Kryštofa na nádraží a dostane se jakéhosi „labyrintu“, kde sídlí jakýsi bláznivý scenárista, který je o všem dokonale informován, píše stovky scénářů, které mu zatím nikdo nebere, ale Š. tuší, že se jednou všechny jeho scénáře natočí pro TV. Viz 1. díl – zde je postava scenáristy (mladý, ambiciózní, zahleděný pouze do svých scénářů. Nabídne roli Zlatovlásce, kterou úspěšně sbalí).
5. díl – Linie předchozích dílů se rychle střídají. Dědeček Adam zůstává na Sibiři po pádu z letadla, Zlatovláska odmítá závozníka Miloše – jejich koně tančí tango, odtud zřejmě název, (oba jedou zavřeni v brnění svatováclavských rytířů – jeden z nich, řízený starým dědeček Kondorem, se dostane až na Pražský hrad). Zlatovláska opustí mladého scenáristu poté, kdy při natáčení u žel. viaduktu se zabije jeden z herců.
6. román končí, jak začal – ježek Miloš kousne do rumové pralinky a celé město zalijí alkoholické výpary, všichni se v mumraji radují – ale ráno přijde kocovina…

Rozari
28.11.2020

Čtením této knihy jsem se vrátila o 20 let zpátky do svých studentských let v Brně. Skoro si přeji, aby byl zase rok 1998 a já mohla znovu courat nočním Brnem!

Kniha samotná mě nijak zásadně nenadchla, ze začátku jsem čekala standardní příběh “něco se v Brně děje, pak se dozvíme, že to byl jen sen a pokračujeme v jiném, tom opravdovém ději” a ejhle, ona další kapitola je možná taky jen sen, a další taky a tak dokola,
prostě taková fantasmagorie (ale v dobrém). V závěru si člověk akorát klade otázku, o čem to vlastně celé bylo?
Dávám 3 hvězdy.

Dimas
08.06.2020

"A tak vítejte v prostorách duše mé, přátelé!"

ludek.n
07.11.2019

Brnem křížem krážem s funícím ježkem Milošem a rumovými pralinkami. Takto by se snad dal glorifikovat Kratochvílův román jednoho léta z konce století. Bohužel skutečnost je trochu složitější. Autor nás sice nechá nakouknout do brněnských uliček, provede nás přes náměstí, protáhne podchody, sveze tramvají, nacpe nás rohlíčky s povidly z Mendláku, zabloudíme s ním dokonce na brněnské nádraží, jenže pak všechno zahodí a řekne, že se nám to všechno jenom zdálo. Děj se tříští do nesmyslných eskapád. Železní blaničtí rytíři, ukrytí ve vile nad Královým Polem? Dávno mrtvý dědeček, který před smrtí zachránil ruského careviče a teď je unesen kuchařem? Pětiletý Kryštof, který pozná prostitutku na míle daleko? Hobit Miloš jako pasák bezdomovkyň?!!? Nic najednou nedává smysl. Každá kapitola a posléze i každý odstavec jsou jakoby vytržené z jiného světa a slepené k sobě ve zcela nahodilém výběru. Sen ve snu? A kdo je vlastně kdo? Jsme ještě tady nebo už tam? Schizofrenie jako literární útvar a na konci všeho opilecké škytání ježka. Děkuji, ale nikdy více…

bgott
12.05.2018

Fantaskní a surreálné příběhy Jiřího Kratochvila mě baví. A zavítat jejich prostřednictvím do milovaného Brna je pro mě maximálním potěšením. A s potěšením se budu zase vracet.

Ennie
06.12.2017

Velmi mě zaujala obálka, po přečtení komentářů zde, jsem si řekla: "jo, to si musím přečíst." Bohužel mi, ale popis ani komentáře neřekly, o čem kniha je. A tak jsem z příběhu dosti zklamaná. Není to můj šálek čaje. První kapitola se četla rychle a byla zajímavá, ale pak … pak nastala "výměna rolí" a kniha začala být trochu přitažená za vlasy. Pokud nejste vyznavači fantasy a sci-fi, tak to asi také nebude úplně pro vás.

Supernova
22.06.2016

Noční tango mě rozčarovalo v podstatě pokaždé, když jsem se opět dověděla něco ve smyslu "tak si představ, jaký jsem měl/a bláznivý sen" :D Autor ovšem mistrně pracuje s řečí, tudíž počtení to bylo labužnické. Ve finále jsem zůstala ještě vytřeštěnější než na začátku, takže místo aby se mi vše vyjasnilo, trvalo mi dva dny, než jsem si vyjasnila svůj vztah s knihou - a ten je nakonec vlastně pozitivní. Dokonce jsem se přistihla, že bych se k ní klidně i vrátila. Popsat ta kniha celkově nejde, musí se prostě přečíst! :)

Lenourt
14.01.2016

Mně se to líbilo moooc! Je to tu přirovnáváno k Vianovi, musím říct, že trošku podobné mu to stylem bylo, ale s tím rozdílem, že Viana jsem teda fakt nedala. Toto má příběh, děj, a to velmi zajímavý! :) Přečteno na jeden zátah, ještě že tak, jinak bych se v tom ztratila... Kdo četl, ví proč :-) Rozhodně stojí za přečtení!